Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:33 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2013-10-12 21:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Miniatury na saksofon i orkiestrę w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Grzech Piotrowski (fot. archiw. FWM) | Więcej zdjęć »

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza na koncert pt. „Miniatury na saksofon i orkiestrę”. Jest to najnowszy projekt Grzecha Piotrowskiego, z pochodzenia olsztynianina, który przedstawi dziesięć oryginalnych kompozycji o tematyce zakorzenionej w tradycji polskiej, a także w folklorze skandynawskim i wschodnim.

Zagrają: saksofon tenorowy i sopranowy, duduk, norweski flet pasterski, orkiestra smyczkowa naszej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz znakomici goście Grzecha: kontrabasista Sebastian Wypych i perkusistka Aleksandra Dyba. Rzadkością jest stosowana przez Grzecha technika „wind sax” polegająca na grze na saksofonie bez ustnika.

Orkiestrą smyczkową Filharmonii dyrygować będzie Paweł Kotla. Do wielu międzynarodowych sukcesów tego znakomitego dyrygenta należy zaliczyć, iż był twórcą i dyrektorem artystycznym najbardziej spektakularnego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE - I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem tym odbył pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tournée po najbardziej prestiżowych salach koncertowych 7 stolic europejskich i wystąpił na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej 11 listopada, roku Prezydencji.

Autor projektu „Miniatury na saksofon i orkiestrę” Grzech Piotrowski to laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix Hoeilaart Jazz Festival 1998, Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za muzykę do sztuki Saksofon basowy Skvoreckiego. Nominowany w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyki 2013 oraz do nagrody Mateusze 2012 (Polskie Radio). Zapowiada się bardzo interesujący muzyczny wieczór - Zapraszamy !
R E K L A M A
******

Grzech Piotrowski

Saksofonista, producent muzyczny, aranżer, wydawca (Alchemik Records). Twórca World Orchestry (www.worldorchestra.org), z którą koncertuje w Europie, Ameryce Płn., Azji i Afryce. Jest „artystą w drodze”. Stacjonuje w Warszawie, w Los Angeles, Oslo, Mediolanie, Toskanii i na Cabo Verde. Balansuje na krawędzi jazzu, folkloru, new impresjonizmu, kameralistyki i muzyki filmowej.

Zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix Hoeilaart Jazz Festival 1998, Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za muzykę do sztuki Saksofon basowy Skvoreckiego. Nominowany w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyki 2013 oraz do nagrody Mateusze 2012 (Polskie Radio).

Artyści, z którymi ostatnio współpracuje to: Eivind Aarset, Arild Andersen, Mino Cinelu, Hadrien Feraud, Terje Isungset, Jon Christensen, Theodosii Spassov, Ruth Wilhelmine Meyer, Bulgarian Voices Angelite, Derrick McKenzie (Jamiroquai), Poogie Bell (Erykah Badu), Patches Stewart, Azat Bikchurin, Sinikka Langeland, Wu Wei, Siergiej Starostin, Taisa Krasnopevtseva, Lars Andreas Haug, Espen Leite Skarpengland, Marcin Wasilewski, Vladiswar Nadishana, Bram Stadhouders, Sainkho Namtchylak, Marcel Comendant oraz zespoły: Grzech Piotrowski World Orchestra, Etno Collective, Global Sound (Usa), Akku, Karuzela Group, Nor-Pol Bridge, Alchemik, Oxen.

Paweł Kotla

Dyrygenturę studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie u Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya oraz w Accademia Chigiana w Sienie. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie w Oksfordzie u Andrew Parrotta. Prócz tego brał udział w kursach mistrzowskich w Wiedniu, Innsbrucku, Bressanone i u legendarnego fińskiego profesora Jormy Panuli.

Jako asystent pracował z takimi dyrygentami jak sir Simon Rattle, Valery Gergiev, i z wieloma innymi sławami światowej dyrygentury, otrzymując doskonałe opinie m.in. od sir Colina Davisa („Paweł Kotla to dyrygent posiadający godny uwagi talent. Z przyjemnością zarekomendowałbym go każdemu”), sir Neville’a Marrinera i Yuriego Temirkanova. Dyrygował w Wielkiej Brytanii, w Szwecji, na Białorusi, w Belgii, w Hiszpanii, w Niemczech, w Gruzji, w Czechach, w Austrii, w Rosji, w Brazylii i na Ukrainie, w takich salach jak Royal Albert Hall, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Opera w Kijowie, Filharmonia Berlińska, Opera Królewska w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Opera w Sao Paulo i Wielka Sala Filharmonii w Petersburgu. Pracował z takimi zespołami jak m.in. London Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica Municipal de Sao Paulo, Drottningholm Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, Birmingham Contemporary Music Group, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Państwowa Filharmonia Białorusi, a także z jedną z czołowych orkiestr kameralnych Europy - London Mozart Players. Jest pierwszym polskim dyrygentem swojego pokolenia, który wystąpił z jedną z najlepszych orkiestr świata Filharmonią w St. Petersburgu. Ostatnimi polskimi dyrygentami, którzy dyrygowali tym zespołem byli Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Kazimierz Kord i Jerzy Maksymiuk. Występował z większością polskich filharmonii, z orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, z Filharmonią Narodową, z Baltic Neopolis Orchestra, z Operą na Zamku w Szczecinie i z Warszawską Operą Kameralną, nagrywał z Polską Orkiestrą Radiową i NOSPR.

W kwietniu 2004 r. otrzymał medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W czerwcu 2007 r. wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i London Symphony Orchestra, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z orkiestrą w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem sir Colina Davisa. Z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu UE. Tym samym jako pierwszy Polak dołączył do dyrygentów takich jak Leonard Bernstein, Claudio Abbado, Herbert von Karajan, którzy dyrygowali tym zespołem, stając się także pierwszym dyrygentem w historii, który wystąpił w sali obrad Parlamentu Europejskiego.

Był twórcą i dyrektorem artystycznym najbardziej spektakularnego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE - I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem tym odbył pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tournée po najbardziej prestiżowych salach koncertowych 7 stolic europejskich i wystąpił na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej 11 listopada, roku Prezydencji.

Paweł Kotla jest także głęboko zaangażowany w działania na rzecz reformy systemu szkolenia muzyków orkiestrowych, zarządzania orkiestrami i promocji muzyki polskiej w Europie Centralnej i Wschodniej. Jest głównym animatorem rozwoju programu kształcenia orkiestrowego w Konserwatorium Narodowym Gruzji w Tbilisi, otwierał obchody Roku Lutosławskiego na Białorusi. W listopadzie 2012 r. był z ramienia Ministerstwa Kultury RP, Zrzeszenia Filharmonii Polskich i pod auspicjami Prezydenta Miasta Szczecina organizatorem i dyrektorem największej jak dotąd w Polsce międzynarodowej konferencji na temat zarządzania muzycznymi instytucjami kultury, w której prelegentami byli menedżerowie orkiestr i dyrektorzy największych stowarzyszeń orkiestrowych Polski, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemiec, Węgier i Hiszpanii.

Sebastian Wypych - kontrabas

Pomysłodawca i szef artystyczny projektu „Tanga Świata”, do którego zaprosił światowej sławy solistę skrzypka Robiego Lakatosa.

Współpracował również z solistami takimi jak Joshua Bell, Lang Lang, Leonidas Kavakos, Misha Mayski, Dimitri Sitkovetsky. Założyciel i dyrektor artystyczny The New Art Ensemble. Kontrabasista The UBS Chamber Orchestra, gdzie współpracował ze skrzypkiem i dyrygentem Maximem Vengerovem, z którym dokonał nagrań koncertów skrzypcowych Mozarta dla wytwórni EMI.

Aleksandra Dyba - instrumenty perkusyjne

Wykształcenie muzyczne pobierała m.in. w Akademii Muzycznej w Krakowie, w Conservatorio Superior de Música da Coruna, a także u wybitnego perkusisty i kompozytora izraelskiego Zohara Fresco. Brała udział w licznych festiwalach i kursach perkusyjnych.

Współpracowała z wieloma artystami m.in. z Günterem Mathiasem, Igorem Corettim, Michaelem Zilmem, Grażyną Brodzińską. Z tą ostatnią nagrała płytę Sway (Action Sound). Na swoim koncie ma również nagranie albumu In His Love pod batutą Roba van Dijka, oraz nagranie płytowe Psalmow Dawida Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Regularnie uczestniczy w wielu projektach koncertowych, wśród których ostatnie to m.in. krakowskie prawykonania; Teufelstanz Nancy van de Vate, oraz Digressions Roxany Panufnik.

Współtworzy także na gruncie muzyki improwizowanej.

******

18 października 2013 (piątek) godz. 19.00 sala koncertowa Filharmonii

Koncert pt. Miniatury na saksofon i orkiestrę

Paweł Kotla - dyrygent

Grzech Piotrowski - saksofon

Sebastian Wypych - kontrabas

Aleksandra Dyba - instrumenty perkusyjne

Orkiestra Kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Bilety w cenie:

bilet normalny - 40 zł
bilet ulgowy - 30 zł
bilet na Kartę Melomana - 20 zł

Kasa Filharmonii czynna poniedziałek - piątek w godz.10.00 - 18.00 oraz na dwie godziny przed koncertem

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.