Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:00 30 kwietnia 2024 Imieniny: Bartłomieja, Donaty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
Stanisław Czachorowski | 2014-01-04 20:33 | Rozmiar tekstu: A A A

UWM zaprasza w piątek na Noc Biologów

Olsztyn24
Nac Biologów odbędzie się w piątek 10 stycznia

Co robią naukowcy w swoich laboratoriach? Czym zajmują się na co dzień olsztyńscy biolodzy różnych specjalności? Czego szukają w genach, jeziorach czy na Antarktydzie? I czy te badania mogą przynieść jakieś wymierne korzyści, na przykład na Warmii i Mazurach? Tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można już w piątek 10 stycznia, w czasie ogólnopolskiej Nocy Biologów. Wystarczy odwiedzić miasteczko uniwersyteckie w Kortowie.

Biologia to nauka o życiu. Biologia rozwiązuje wiele ważnych problemów współczesnego świata. Zmienia nie tylko filozofię i codzienne dyskusje w mediach, ale wpływa także na rozwój ekonomiczny i gospodarkę opartą na innowacji. Biolodzy to nie siwiejący dziadkowie, biegający po łące z siatką na motyle. Biolodzy to naukowcy, pracujący w nowoczesnych laboratoriach i rozwiązujący różnorodne problemy. Biologią stosowaną jest np. biotechnologia, inżynieria środowiskowa. Z odkryć biologicznych czerpie rolnictwo, medycyna, kosmetologia, ochrona przyrody, leśnictwo czy nawet coraz dynamiczniej rozwijająca się biogospodarka.

Pod wpływem odkryć biologicznych zmienia się nasz język, na przykład mówimy już o ekosystemach inwestycyjnych, ewolucji wszechświata czy nawet naturalnej selekcji wszechświatów. Modelujemy już nie tylko ekosystemami czy całą biosfera i klimatem ale na poziomie molekularnym wymyślamy biologiczne drukarki 3 D. Nic nie jest już tak jak dawniej, nawet rodzicielstwo. Coraz częściej biolodzy zadają sobie pytanie nie czy coś jest możliwe, ale czy warto to zrobić w sensie etycznym.

Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie a wykorzystanie innych grup istot żywych jako GMO jest coraz większe w różnych dziedzinach życia. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne, skalę wpływy zmian antropogenicznych na to ocieplenie oraz o wpływ tych zmian na różnorodność biologiczną. ONZ ogłosiło Dekadę Bioróżnorodności (2011-2020).
R E K L A M A
Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic, zarówno w formie studiów jak i kształcenia ustawicznego czy pozaformalnego czy tylko zaspakajania ciekawości w różnorodnych środkach przekazu. Tym ciągle rosnącym oczekiwaniom społecznym starają się wyjść naprzeciw największe uczelnie w Polsce, razem organizując trzecią już „Noc Biologów”. Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem życia, wyjdzie z ukrycia, by w jasny i przystępny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera. Czy tak jest naprawdę? Czy mróz i mrok mogą pokonać życie? Przekonajcie się sami! Tej jednej, jedynej w roku, „Nocy Biologów”.

Zapraszamy na trzecią edycję Nocy Biologów, w piątek, 10 stycznia 2014 r. Zazwyczaj noc w porze zimowej rozpoczyna się krótko po godzinie 15, a za oknem zwykle trzyma mróz i sypie śnieg. W tym roku raczej tak nie będzie. Jak tętni wtedy życie? Także to laboratoryjno-akademickie? Przekonacie się przyjmując zaproszenie jednego z kilkunastu wydziałów przyrodniczych w Polsce. Łączy nas fascynacja biologią, wspólna platforma internetowa i logo. My zapraszamy na UWM na Wydział Biologii i Biotechnologii.

W Olsztynie czekamy na Was już za dnia od godz. 10.00, bo chcemy umożliwić udział w eksperymentach dzieciom z przedszkoli i młodzieży ze szkół. Liczymy, że już po południu przyjdą ponownie, tym razem ze swoimi rodzicami. Działać będzie także kawiarnia naukowa, gdzie w kameralnych warunkach porozmawiać będzie można z prawdziwymi naukowcami.

Pierwszą Noc w styczniu 2012 r. organizowało 16 jednostek naukowych, w 2013 r., już 19 instytucji. Jak będzie w 2014 roku?

Celem Nocy Biologów nie jest tylko zabawa i popularyzacja odkryć biologicznych, celem jest także objaśnianie świata i próba odpowiedzi na pytanie „dlaczego” w odniesieniu do różnych zjawisk.

Celem jest upowszechnianie i popularyzacja nauki w formule uniwersytetu otwartego. Chcemy rozbudzać ciekawość oraz chęć do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej w celu kształtowania poglądów, pozwalających na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody oraz na nieszkodliwe obcowanie ze światem żywym (biologicznym).

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.