Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:11 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
MK | 2014-03-01 11:01 | Rozmiar tekstu: A A A
VI Forum Przedsiębiorców w Dywitach

Inwestorzy w gminie, czyli trudny pieniądz

Olsztyn24
VI Forum Przedsiębiorców w Dywitach (fot. Promocja UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »

VI Forum Przedsiębiorców w Dywitach potwierdziło, że inwestycje w gminie są wciąż mile widziane, ale polski biznes musi się liczyć z nową sytuacją, określaną przez ekonomistów pojęciem „trudny pieniądz”.

Już po raz szósty Jacek Szydło, wójt gminy Dywity powitał gości na Forum Przedsiębiorców w Dywitach, które odbyło się w piątek (28.02) w Gminnym Ośrodku Kultury. Wśród gości byli m.in. starosta olsztyński Mirosław Pampuch, którego potem zastąpiła wicestarosta Izabela Smolinska-Letza, a w trakcie spotkania dotarł również senator, rektor UWM prof. Ryszard Górecki.

Tak jak rok temu, w dobry nastrój wprowadzili gości uczniowie Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach, jedynej takiej szkoły w gminie wiejskiej w Polsce! Kwartet młodych artystów w składzie akordeon, flet, wiolonczela i gitara dał kilkunastominutowy koncert, prezentując krótkie utwory, w tym popularne Libertango, wzbudzając szczere uznanie „technokratycznej” z założenia publiczności.

Drugim sympatycznym akcentem spotkania było wręczenie „Warmianek” - nagród za działalność na rzec mieszkańców gminy. Dużą „Warmiankę” dla Osobowości Roku otrzymał dr Stanisław Niepsuj, znany lekarz, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, a także - co już jest mniej znane mniej - pierwszy po transformacji ustrojowej przewodniczący Rady Gminy w Dywitach. Dziękując za nagrodę przypomniał, że w latach 60. ubiegłego wieku pojawił się z żoną w nieznanej sobie i zaniedbanej wsi, gdzie stworzył ośrodek zdrowia. Musiał wówczas wykazać się swoistą jak na tamte czasy przedsiębiorczością, by załatwić przeniesienie przychodni do cywilizowanych warunków w nowych pomieszczeniach. Potem jego małżonka zajęła się ośrodkiem, a dr Niepsuj ruszył na medyczny „podbój Olsztyna”.
R E K L A M A
Dwie Małe „Warmianki” otrzymali przedsiębiorcy z Dywit lub ściśle związani z gminą: Marian i Grzegorz Obuchowiczowie, Ryszard Grabowski i Andrzej Strot. Z kolei sekretarz gminy Daniel Zadworny przypomniał o zdobyciu przez Dywity złotej statuetki Gmina Fair Play. Natomiast nagrodę Przedsiębiorca Fair Play otrzymał Dariusz Jastrzębski.

Te informacje są o tyle istotne, że miejscowi przedsiębiorcy generują 10 procent dochodu gminy, co w zeszłym roku przełożyło się na ponad 4,2 mln zł. W sumie jest ich blisko tysiąc, prowadząc różnego rodzaju firmy, od gastronomicznych poprzez drukarskie do budowlanych i farmaceutycznych. Nadal jednak lokalny samorząd tworzy warunki do powstawania nowych przedsiębiorstw udostępniając tereny pod inwestycje zarówno w samych Dywitach, jak i np. w Spręcowie. W ten sposób stara się zmienić wizerunek z „sypialni Olsztyna” na gminę przyjazną przedsiębiorcom, którzy tworzą miejsca pracy.

Taką firmą jest np. Laboratorium Galenowe Olsztyn, które w 2005 roku przeniosło swoją siedzibę z miasta wojewódzkiego do nowoczesnego zakładu w sąsiednich Dywit i - jak zapewnia prezes Urszula Lech - znalazło tu znakomite warunki do rozwoju. Jest to jedyne w tej części kraju przedsiębiorstwo farmaceutyczne wytwarzające blisko 100 gatunków leków, w tym popularne lekarstwa na różnego rodzaju bóle, maści, a także składniki diety. W ciągu ostatnich lat firma wdrożyła trzy duże projekty unijne na blisko 9 mln zł, dzięki czemu wprowadziła do produkcji nowe lekarstwa i utworzyła 40 dodatkowych miejsc pracy, w sumie dochodząc do 100-osobowego zatrudnienia.

Co do projektów z nowego rozdania, to przymiarki do Regionalnego Programu Operacyjnego zaprezentowała Mariola Stefaniak z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jeszcze program na lata 2014-2020 nie jest zatwierdzony, ale już teraz przedsiębiorcy muszą się liczyć z tym, że będzie to „trudny pieniądz”, bo zmieni się wiele zasad. Generalnie będą preferowane pomysły związane z inteligentną gospodarką, a więc z udziałem naukowców i placówek badawczych. Nie ma przy tym mowy, by nie uwzględniały ochrony środowiska. W naszym regionie na pomoc unijną mogą liczyć trzy sektory: ekonomia wody, żywność wysokiej jakości i przemysł drzewno-meblarski.

Ta trzecia branża na pewno będzie potrzebna w budownictwie mieszkaniowym, a takie nadal rozwija się w gminie. Co więcej, firma Arbet już ma gotowe projekty osiedla przy drodze krajowej nr 51, przy wjeździe do Dywit od strony Olsztyna. Podczas forum wizję nowych bloków zaprezentował przedstawiciel firmy. Natomiast Jakub Wojnarowski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan spojrzał na Polskę z globalnego punktu widzenia. Okazuje się, że wyglądamy całkiem nieźle i pod względem cywilizacyjnym nie jesteśmy gorsi od innych krajów.

Forum Przedsiębiorców w Dywitach poparło stanowisko samorządów lokalnych w sprawie bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 51 od Olsztyna do przejścia granicznego w Bezledach (omówimy je w późniejszym terminie).

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.