Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:36 02 maja 2024 Imieniny: Anatola, Zygmunta
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
D. | 2014-05-30 13:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Greenpeace otworzyło 9 hoteli dla pszczół i owadów zapylających w Olsztynie

Olsztyn24
W Parku Kusocińskiego stanęły dwa hotele | Więcej zdjęć »

W ramach kolejnej odsłony kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” Greenpeace w Olsztynie 9 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających. Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie hoteli dla dzikich zapylaczy w 17 miastach Polski.

Zjawisko wymierania dzikich zapylaczy oraz pszczół miodnych nasila się w ostatnich latach. Przyczyn ich wymierania jest wiele jest wiele, m.in. postępująca chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby oraz niszczenie siedlisk. Mimo że pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to najważniejszym dla człowieka efektem ich pracy oraz pracy innych owadów zapylających jest przede wszystkim zapylanie. Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami, orzechami i olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje ich również większość dziko rosnących roślin, a także te miejskie, które tak chętnie widzimy chociażby w parkach, jednocześnie niszcząc naturalne siedziska owadów, ponieważ nie współgrają one z funkcjonalnością takich miejsc względem ludzi.

Dlatego też w W Olsztynie hotele dla dzikich zapylaczy jeszcze dzisiaj (30.05) staną w głównie w parkach - dwa w Parku im. Janusza Kusocińskiego (opiekunowie: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich), również po dwa w Parku Jakubowo, Jaśkowej Dolinie, skwerze Sybiraków oraz jeden w Kortowie na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (opiekun: prof. Stanisław Czachorowski).

Miejsca dla olsztyńskich owadzich hoteli zostały wybrane we współpracy z Urzędem Miasta.
R E K L A M A
- W Olsztynie mamy bardzo dobrą współpracę z Urzędem Miasta, który zaproponował nam dogodne lokalizacje - mówi Urszula Siemion z grupy Greenpeace, która zajmuje się lokowaniem hoteli w naszym mieście. - Po wybraniu ostatecznych lokalizacji, a jest ich w państwa mieście najwięcej w stosunku do pozostałych miast biorących udział w naszej akcji, sami już zgłaszaliśmy się do szkół czy innych podmiotów działających w pobliżu, które mogłyby się włączyć w akcję w roli opiekuna takiego hotelu.

W hotelach tych owady znajdą schronienie (również w zimie - hotele są całoroczne), miejsce do życia, rozmnażania i pracy. Budowę hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które podnoszą szanse zawodowe osób wykluczanych na rynku pracy.

- Hotele wykonane są z naturalnych materiałów i mają stalową konstrukcję - wyjaśnia Urszula Siemion. - W górnej części wypełnione są trzciną, w której zamieszkają m.in. nieżądlące pszczoły murarki. Dolna część zawiera drewno z drzew liściastych z nawierconymi otworami oraz kostkę glinianą przeznaczoną dla pszczół porobnic, które kiedyś występowały w znacznej liczbie w Polsce, ale ich populacja się zmniejszyła, ponieważ mieszkały w glinianych ścianach chat i domów.

Greenpeace udostępnił także instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować je we własnym zakresie - zarówno mały balkonowy, jak i większy ogrodowy. Ponadto fundacja opublikowała bezpłatny poradnik konsumencki „Projekt: pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem/pszczelą bohaterką”. Poradnik pomoże czytelnikom wybierać te produkty w sklepie spożywczym lub ogrodniczym, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym.

******

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Kampanie prowadzone przez Greenpeace obejmują sześć obszarów: ochronę lasów, oceanów i mórz, ochronę przed substancjami toksycznymi, przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu i zmianom klimatycznym, promocję rewolucji energetycznej i odejście od „brudnych” źródeł energii, promocję zrównoważonego rolnictwa i walkę przeciwko wprowadzaniu do środowiska organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). W Polsce organizacja działa od 2004 roku.

„Adoptuj pszczołę” to akcja społeczna Greenpeace organizowana w ramach kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”. Jej pierwsza odsłona miała miejsce we wrześniu 2013 roku, a jej celem było pozyskanie funduszy na budowę 100 hoteli dla dzikich pszczół i innych owadów zapylających.

5 września 2013 roku organizacja uruchomiła stronę crowdfundingową, na której można było „adoptować pszczołę” i w ten sposób wesprzeć akcję. Każda sfinansowana „adopcja” odsłaniała jednocześnie fragment obrazka autorstwa legendy polskiego komiksu, Tadeusza Baranowskiego. Przez miesiąc stronę odwiedziło ok. 40 000 użytkowników, z czego co 9. dokonał wpłaty. Dzięki akcji uzbierano kwotę 80 000 złotych, która w całości przeznaczona zostanie na sfinansowanie hoteli dla owadów w największych miastach Polski.

Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, w których pracują również osoby niepełnosprawne, dzięki czemu dba o zdrowe i zrównoważone środowisko pracy. Wykonawcami hoteli i ich elementów są: Zakład Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie i poznańska spółdzielnia socjalna Open Technologies.

Do akcji włączyło się wiele znanych osób, m.in. Marcin Bosak, Paulina i Natalia Przybysz, Marika, Agnieszka Kręglicka, Zbigniew Wodecki, Ogrodnik Tomek, komiksowy bohater Jeż Jerzy oraz liczne stowarzyszenia i inicjatywy, takie jak tobee.pl, Zmiana Organizacji Ruchu i Cohabitat. Partnerem projektu był dystrybutor filmowy Against Gravity, który na cele kampanii zdecydował się przekazać złotówkę od sprzedanego biletu na film dokumentalny „Więcej niż miód”, którego premierze towarzyszył koncert charytatywny Rity Pax (nowy projekt Pauliny Przybysz). Więcej informacji na stronie internetowej akcji pod adresem www.adoptujpszczole.pl

„Przychylmy pszczołom nieba” - Greenpeace prowadzi w Polsce od kwietnia 2013 roku kampanię na rzecz ochrony pszczół i owadów zapylających „Przychylmy pszczołom nieba”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół i innych owadów zapylających występujący głównie w krajach o wysoko uprzemysłowionym rolnictwie. Między innymi w wyniku silnej chemizacji rolnictwa w Europie (w tym w Polsce) ginie co roku średnio 15% - 20% pszczół, w niektórych regionach straty sięgają ponad 50%. Dlatego do najważniejszych celów kampanii należy wprowadzenie skutecznego zakazu stosowania pestycydów szkodliwych dla populacji pszczelich, poczynając od siedmiu najbardziej niebezpiecznych: imidakloprydu, tiametoksamu, klotianidyny, fipronilu, chloropiryfosu, cypermetryny i deltametryny.

Jednocześnie kampania promuje praktyki rolnicze, mające korzystny wpływ na sytuację owadów zapylających, takie jak rotacja upraw (płodozmian), ustanawianie obszarów proekologicznych na poziomie indywidualnych gospodarstw, wsparcie ekologicznych metod upraw, zwiększenie ochrony naturalnych i półnaturalnych siedlisk wokół obszarów rolniczych, a także zwiększanie bioróżnorodności pól uprawnych.

W ramach kampanii Greenpeace aktywnie działa na rzecz poszerzania wiedzy o problemie wymierania pszczół miodnych i owadów zapylających oraz wspiera promocję pszczelarstwa, współpracując ze związkami i stowarzyszeniami pszczelarskimi czy Polskim Związkiem Działkowców. W kwietniu 2013 r. opublikowany został raport ekspercki Greenpeace „Spadek populacji pszczół - przegląd czynników zagrażających owadom zapylającym i rolnictwu w Europie”.

Kampanię „Przychylmy pszczołom nieba” wsparła swoim wizerunkiem polska aktorka Karolina Gruszka.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie hotelu dla pszczół i owadów zapylających
30-05-2014
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.