Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:08 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Izabela Kraszewska-Szmidt | 2014-06-11 11:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Podsumowanie projektu edukacyjnego w Archiwum Państwowym w Olsztynie

Olsztyn24
Podsumowanie projektu edukacyjnego w Archiwum Państwowym w Olsztynie (fot. G13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Archiwum Państwowe w Olsztynie zaprosiło uczniów klasy IB Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera do udziału w projekcie edukacyjnym: Jak odwiedzić archiwum nie wychodząc z domu? Projekt był multimedialną ścieżką edukacyjną, która składała się z trzech części: warsztatów, konkursu i wystawy.

Realizację projektu rozpoczęliśmy 5 maja 2014 r. od cyklu warsztatów archiwalnych. Pierwsze spotkanie nt. „Gdy po Olsztynie jeździły tramwaje”, to zajęcia, podczas których uczniowie dzięki fotografiom i planom miasta oraz przydzielonym zadaniom mogli odbyć podróż w czasie i zobaczyć Olsztyn jakiego nie znają.

Jak odnaleźć informacje w archiwum? Warsztat współczesnego historyka. Zajęcia te odbywały się w sali komputerowej i były oparte na pracy z komputerem, internetowymi bazami danych oraz zdigitalizowanym dokumentem. Celem zajęć było zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie działania systemu informacji archiwalnej, w tym baz danych.

Badania genealogiczne w XXI wieku (zdigitalizowany zasób, strony internetowe, programy komputerowe). Podczas tych zajęć uczniowie poszukiwali własnych korzeni. Współczesne technologie pozwalają każdemu na prowadzenie profesjonalnych badań genealogicznych. Korzystając z internetu, przeszukiwaliśmy zasoby archiwów polskich i zagranicznych tworząc własne rodzinne bazy danych.
R E K L A M A
Kolejnym etapem projektu był udział w konkursie „Moje Archiwum”. Uczniowie poszukiwali we własnych rodzinnych zbiorach/archiwach źródeł dotyczących historii rodziny, ale i Olsztyna, a nawet całego regionu. Były to stare fotografie, pocztówki, mapy, plany, dokumenty, świadectwa, listy, nagrania i drobne przedmioty należące do przodków. Im bardziej odległa chronologia źródła, tym jest ono cenniejsze. Klasa stworzyła zbiór materiałów, który odpowiednio opisała. Spis zebranych materiałów przekazany został do archiwum. Pracownicy merytoryczni APO zapoznali się z materiałami pod kątem ich wartości historycznej.

Z przygotowanych przez uczniów (z ogromną pomocą rodziców) i innych uczestników projektu źródeł, stworzona została wystawa: Moje archiwum - historia regionu w świetle archiwów domowych, w której otwarciu 9 czerwca 2014r. w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Olsztynie uczestniczyliśmy. Podczas uroczystego otwarcia wystawy, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, zostaliśmy uroczyście przyjęci i poinformowani o zajęciu I miejsca w tym konkursie. Radość i dumę z faktu, że nasz zbiór materiałów archiwalnych okazał się najciekawszy spotęgowało to, iż każdy z nas za udział w projekcie otrzymał nagrodę rzeczową.

Za wspaniałą przygodę i wiele ciekawych przeżyć serdecznie dziękujemy pracownikom Archiwum Marcie Adamskiej i Karolowi Maciejko.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.