Olsztyn24

Olsztyn24
04:44
19 kwietnia 2024
Adolfa, Leona

szukaj

R E K L A M A
banner

Ludzie

Polityka

Finanse

Inwestycje

Transport

Kultura

Teatr

Literatura

Wystawy

Muzyka

Film

Imprezy

Nauka

Oświata

Zdrowie

Bezpiecz.

Sport

Bez barier

Wypoczynek

Religia

Personalia

NGO

BWA

FWM

MBpG

MWiM

MBP

WBP

OPiOA

T.Jaracza

Co?Gdzie?

Wideo

Galeria

WMOSG | 2014-07-28 17:01

Mały ruch graniczny obowiązuje już dwa lata!

Olsztyn
Przejście graniczne w Bezledach (fot. WMOSG)

To już dwa lata, odkąd polsko-rosyjską granicę podróżni mogą przekroczyć w ramach międzynarodowej umowy o małym ruchu granicznym. 27 lipca minęła druga rocznica funkcjonowania MRG.

Umowa o małym ruchu granicznym na pograniczu polsko-rosyjskim stworzyła ułatwienia w przekraczaniu granicy dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, trójmiasta oraz wskazanego obszaru województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki rozwiązaniom, jakie służby graniczne wdrożyły z myślą o podróżnych korzystających z nowych zasad - wydzielonych pasów odpraw MRG, na drogowych przejściach granicznych znacząco zwiększyła się płynność stale rosnącego ruchu granicznego. Ponadto usprawniono proces odpraw paszportowo-celnych. Przekraczanie granicy przez osoby z zezwoleniami małego ruchu granicznego jest szybsze, niż podróżnych w ruchu wizowym. Najpierw pas MRG wprowadzono i przetestowano w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach. Jego sukces w szybkim czasie przełożył się na otwarcie kolejnych korytarzy MRG w pozostałych przejściach granicznych na terenie Warmii i Mazur.

W ciągu dwóch lat istnienia MRG z ułatwień skorzystało prawie 2,5 mln cudzoziemców. Obecnie już co drugi cudzoziemiec z obwodu kaliningradzkiego wjeżdża do Polski na podstawie stosownego zezwolenia. Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie od 27 lipca 2012 r. wydał ponad 200 tys. zezwoleń MRG.

******
MAŁY RUCH GRANICZNY W PIGUŁCE:

Małym ruchem granicznym (MRG) między Polską a Rosją nazywamy wielokrotne przekraczanie granicy między Rzeczpospolitą Polską a obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej przez mieszkańcó;w strefy przygranicznej Polski i obwodu kaliningradzkiego na podstawie zezwoleń.

Mieszkańcy strefy przygranicznej to wszystkie osoby mieszkające w strefie legalnie nie krócej niż trzy lata, nawet jeśli nie są obywatelami Polski i Rosji.

Przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej w ramach małego ruchu granicznego jest możliwe tylko w lądowych przejściach granicznych i pod warunkiem, że podróżny:

- posiada ważne zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego,
- nie stanowi zagrożenia dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych,

Zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego wydają:

» mieszkańcom strefy przygranicznej RP:
- Ambasada Federacji Rosyjskiej w RP w Warszawie
- Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej (FR) w Gdańsku

» mieszkańcom strefy przygranicznej FR:
- Konsul RP w Kaliningradzie

Strefę przygraniczną, objętą zasadami małego ruchu granicznego, stanowią:

» na terytorium RP:
- w województwie pomorskim: powiat pucki, miasto Gdynia, miasto Sopot, miasto Gdańsk, powiat gdański, powiat nowodworski, powiat malborski;
- w województwie warmińsko-mazurskim: miasto Elbląg, powiat elbląski, powiat braniewski, powiat lidzbarski, powiat bartoszycki, miasto Olsztyn, powiat olsztyński, powiat kętrzyński, powiat mrągowski, powiat węgorzewski, powiat giżycki, powiat gołdapski, powiat olecki.

» na terytorium FR:
- obwód kaliningradzki.

Wjazd i pobyt w strefie przygranicznej w ramach MRG:

Wjazd i pobyt w strefie przygranicznej Państwa drugiej Strony może trwać każdorazowo nie dłużej niż 30 dni od dnia przekroczenia granicy, jednak nie więcej niż 90 dni łącznie w okresie każdych 6 miesięcy liczonych od dnia pierwszego przekroczenia granicy.

Przekraczanie polsko-rosyjskiej granicy państwowej przez beneficjentów umowy o małym ruchu granicznym odbywa się w następujących przejściach granicznych:

1. Bezledy-Bagrationowsk (drogowe);
2. Gołdap-Gusiew (drogowe);
3. Grzechotki-Mamonowo II (drogowe);
4. Gronowo-Mamonowo (drogowe);
5. Braniewo-Mamonowo (kolejowe).

R E K L A M A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2018/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących zostały usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
R E K L A M A
Pracuj.pl
Olsztyn24