Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Łukasz Czarnecki-Pacyński | 2014-12-07 23:12 | Rozmiar tekstu: A A A

O Czym Gadają Dachówki?

Olsztyn24
Szkoła Podstawowa w Lamkowie (fot. ŁCP)
Czy kamienie mogą mówić? A dachówki? Te zrobione z warmińskiej gliny, wypalone przez miejscowego rzemieślnika w piecu zasilanym drewnem pochodzącym z okolicznych, warmińskich lasów? Chroniąc przez dziesięciolecia warmińskie domy, obory czy stodoły były one przecież świadkami wielu wydarzeń. A teraz, dzięki zdobyczom współczesnej techniki, mogą także opowiedzieć o bogatym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym naszego regionu.

Umieszczone na dachówkach QR-kody umożliwiają bowiem, przy pomocy odczytujących te kody smartfonów czy tabletów, szybkie dotarcie do opowieści - pisanych i mówionych - o niezwykłości naszego regionu. Niektóre będą też kierować nas do krótkich filmików. W taki oto sposób artystyczne rękodzieło zyskało, przy pomocy nowoczesnej elektroniki, nową oprawę. Takie dziwy się u nas na prowincji dzieją.

Przyjedź i zobacz, jeśliś ciekawy – tymi słowami prof. Stanisław Czachorowski z Centrum Badań Nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM zachęca do udziału w przygotowanym przez siebie, wspólnie z Zofią Wojciechowską z mrągowskiego Instytutu Hortiterapii, artystyczno-informatycznym przedsięwzięciu pod tytułem „Gadające Dachówki”. Więcej informacji znajdą Państwo na blogu profesora: http://gadajacedachowki.blogspot.com/p/o-projekcie.html.
R E K L A M A
banner
W tej malarskiej przygodzie wzięli udział twórcy znani nie tylko na Warmii i Mazurach. Wśród nich m.in. olsztyńscy malarze Teresa Kosman i Waldemar Majcher oraz zamieszkała w Umbrii we Włoszech, pochodząca z Olsztyna, prof. Małgorzata Chomicz. Dotąd odbyły się dwa dachówkowe plenery: w Mrągowie 7 – 8 XI pt. „Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali", oraz w Pluskach 10 XI, pt. „Gadające dachówki i patriotyzm dnia codziennego", podczas których ozdabiano stare, zabytkowe dachówki obrazami namalowanymi farbami akrylowymi  lub kompozycjami wykonanymi w technice decoupage. Teraz nadszedł czas na „skonsumowanie” tego dorobku.

Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Dzieci i Rozwoju Obszarów Wiejskich WROTA, prowadzące niekomercyjną, wiejską szkołę podstawową z przedszkolem w Lamkowie jest jednym z darczyńców, który ofiarował do malarskiego przyozdobienia stare, warmińskie dachówki, pochodzące z remontu dachu szkoły. To był jeden z powodów, dla których dochód z pierwszej aukcji „Gadających Dachówek” zostanie w całości przeznaczony na dofinansowanie zakupu gimbusa dla lamkowskiej szkoły. Organizatorzy „dachówkowego malowania” postanowili bowiem wesprzeć akcję fundraisingową pt. „Bus Za Złotówkę” organizowaną przez Stowarzyszenie WROTA w celu uzbierania pieniędzy na zakup nowego gimbusa dowożącego dzieci do lamkowskiej placówki.

O tej akcji głośno już w naszym regionie od pewnego czasu. Dotąd uzbierano już dwanaście tysięcy złotych – co zabezpiecza zakup czterech kół i podwozia nowego autobusu. Kierowca zdobył też już wszystkie potrzebne uprawnienia. Teraz potrzeba tylko jeszcze silnika, karoserii oraz układu kierowniczego wraz z hamulcowym, nie zapominając oczywiście o siedzeniach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa – co razem będzie kosztowało ok. 100 tysięcy zł.

Aukcja, którą poprowadzi znana olsztyńska aktorka Irena Telesz, rozpocznie się 10 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 w Galerii BWA przy ul. Piłsudskiego 38 w Olsztynie.

Niekomercyjna, wiejska szkoła niepubliczna z przedszkolem w Lamkowie to dobra alternatywa dla gminnych szkół zbiorczych o przeładowanych klasach. Lamkowskie klasy liczą bowiem zaledwie od ośmiu do szesnastu uczniów, dzięki czemu nauczyciele mają w nich czas dla każdego podopiecznego. Efektem tego są znakomite wyniki nauczania – w tym testów kompetencji szóstoklasistów – osiągane niemal każdego roku. A szkoła jest naprawdę niekomercyjna – rodzice jej wychowanków nie pokrywają bowiem żadnych kosztów nauki.

Wszystkich, którzy pragną wesprzeć akcję „Bus Za Złotówkę” zapraszamy do Galerii BWA w Olsztynie przy al. Piłsudskiego 38 10 grudnia 2014 r. o godz. 18.00.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl