Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2014-12-29 14:24 | Rozmiar tekstu: A A A

II Orszak Trzech Króli zapowiada się imponująco

Olsztyn24
Konferencja prasowa ws. II Orszaku Trzech Króli w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Już za kilka dni, 6 stycznia 2015 r., ulicami Olsztyna przejdzie Orszak Trzech Króli. Organizowane po raz drugi przez Stowarzyszenie Forum Prorodzinne wydarzenie, pod patronatem Metropolity Warmińskiego abpa Wojciecha Ziemby i Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i przy wsparciu licznych instytucji i firm, zapowiada się imponująco, o czym mogli dowiedzieć się dziennikarze podczas zorganizowanej dziś (29.12) w Kurii Metropolitalnej w Olsztynie konferencji prasowej.

Orszaki Trzech Króli odbędą się w ponad 300. miejscowościach w Polsce i w 15. poza granicami naszego kraju. Głównym organizatorem Orszaku w Polsce jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za wydarzenie w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową, promującą aktywne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu Święta Objawienia Pańskiego, nazywanego potocznie Świętem Trzech Króli.

- Święto Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, obok Bożego Narodzenia to jedno z pierwszych świąt. Już w II wieku znana była ta tradycja, zwłaszcza na wschodzie, nieco później także na zachodniej części ówczesnego Imperium Rzymskiego
- mówił podczas konferencji ks. inf. Jan Górny, reprezentujący dzisiaj arcybiskupa Wojciecha Ziembę. - Dobrze byłoby, żebyśmy za kilka dni jak najliczniej zamanifestowali swoją obecnością wiarę w Jezusa Chrystusa.

Ogromne zainteresowanie olsztynian pierwszą edycją orszaku spowodowało, że organizatorzy zmuszeni zostali do zmiany trasy, po której będą poruszać się uczestnicy i niektórych miejsc, gdzie będą odgrywane orszakowe sceny, tzw. mansjony.
R E K L A M A
banner
- Podczas pierwszego orszaku okazało się, że nasze Stare Miasto jest za małe dla tego wydarzenia - powiedział ks. Michał Tunkiewicz, prezes Stowarzyszenia Forum Prorodzinne. - Dlatego tym razem spotkamy się wszyscy na Placu Jana Pawła II, pod ratuszem i ruszymy w kierunku Placu Solidarności, gdzie zbudowana zostanie stajenka i odegrany zostanie mansjon „Złożenie darów”. Tam też będziemy wspólnie kolędować i rozstrzygniemy konkurs na najpiękniej przebraną rodzinę orszakową.

W organizacji II Orszaku Trzech Króli aktywnie uczestniczą trzy z olsztyńskich parafii: Św. Józefa (przy ul. Jagiellońskiej), Chrystusa Odkupiciela Człowieka (przy ul. Wyszyńskiego) i Najświętszego Serca Pana Jezusa (przy ul. Kopernika). W kościołach tych parafii zbiorą się aktorzy orszaku, tworzący królewskie orszaki. Samych aktorów-amatorów będzie ponad 25, do tego 300 rycerzy, dwórek i heroldów  

Spotkanie Orszaku Azjatyckiego „Melchior” zaplanowano w kościele parafii św. Józefa na godz. 11.00. Orszak Afrykański „Kacper” spotka się w kościele parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka o godz. 11.30, a Orszak Europejski „Baltazar” w kościele parafii NSPJ o godz. 12. Po mszach świętych w tych kościołach orszaki wyruszą w kierunku Placu Jana Pawła II. Tam spotkanie wszystkich uczestników orszaku i odegranie mansjonu „Spotkanie Trzech Króli” zaplanowano na godz. 13.00.

Spod ratusza wspólny już orszak wyruszy w kierunku Placu Dunikowskiego, gdzie na godz. 13.30 zaplanowano mansjon „Pałac Heroda”. Kolejny mansjon - „Pasterze”, odegrany zostanie przy głównym wejściu do Urzędu Wojewódzkiego przy al. Piłsudskiego.

Przybycie orszaku na Plac Solidarności planowane jest na godz. 14.15. Tutaj ustawiona będzie betlejemska stajenka, w której odegrany będzie ostatni mansjon orszaku - „Złożenie darów”. Zbudowana zostanie również scena, z której śpiewane będą kolędy. Na scenie zostanie również rozstrzygnięty konkurs na najpiękniej przebraną rodzinę orszakową.

Organizatorzy orszaku będą przygotowani na imponującą liczbę 10,5 tysiąca uczestników. Tyle kartonowych, królewskich koron będzie mogło być rozdanych członkom orszaku, jako swoisty symbol więzi społecznej. Będzie też 5 tys. śpiewników z kolędami i ponad 10 tys. świątecznych kartek z dedykacją Metropolity Warmińskiego oraz tyle samo nalepek z logo orszaku. Nie zabraknie także cukierków, ciasteczek i gorącej herbaty.

Zapowiada się wielkie, kolorowe i radosne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców Olsztyna.

- Orszak jest dla wszystkich, którzy chcą na to spotkanie przyjść. Zapraszamy całe rodziny, wierzących i niewierzących, każdego, kto będzie chciał wziąć udział w tej wspólnotowej manifestacji wiary - zachęcał ks. Michał Tunkiewicz.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa ws. II Orszaku Trzech Króli w Olsztynie

»

29-12-2014

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl