17:17 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona

wb | 2015-01-17 22:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Hołowczyc na podium Rajdu Dakar!

Olsztynianin Krzysztof Hołowczyc prowadzący samochód Mini Mini All4 Racing, pilotowany przez Francuza Xaviera Panseri osiągnął życiowy sukces sportowy. Jako pierwszy Polak stanął dzisiaj (17.01) na podium Rajdu Dakar w kategorii samochodów.

Rajdu Dakar 2015 dojechał dziś do mety w Buenos Aires. Zawodnicy przejechali prawie 9 tys. km w ekstremalnych wręcz warunkach terenowych i pogodowych.

Tegoroczna impreza okazała się bardzo udana dla załogi Lotto Team - Krzysztofa Hołowczyca i Xaviera Panseri. Polak i jego francuski pilot, dla którego był to pierwszy start w rajdzie Dakar, zajęli 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jest to najlepszy w historii wynik uzyskany przez Polaka w kategorii samochodów. Poprzednie rekordy należały również do Hołowczyca, który w latach 2009 i 2011 zajmował piątą pozycję.

Ostatni, 13. etap prowadzący z Rosario do Buenos Aires z powodu deszczu, śliskiej i niebezpiecznej trasy został przerwany. W tym momencie załoga Lotto Team miała 8. czas dnia. Dziś ósme etapowe zwycięstwo w karierze odniósł Amerykanin Robby Gordon, szybszy o 25 sekund od Leeroya Poultera (RPA), o 29 sekund od Emiliano Spataro (Argentyna).
Zwycięzcą tegorocznej edycji rajdu Dakar został Nasser al-Attiyah, który pozostawał liderem klasyfikacji generalnej od 2. etapu. Na podium Mini przedzielił Giniel de Villiers.

Polacy mają jeszcze jeden powód do dumy. Rafał Sonik startujący w kategorii quadów został zwycięzcą Rajdu Dakar 2015 w swojej grupie. To ogromny sukces Polaka, który poprawił swój wynik z zeszłego roku, kiedy był drugi. Sonik zdeklasował rywali, dojeżdżając na metę z przewagą prawie trzech godzin nad drugim J. Gonzalesem.

Pozostałe polskie załogi samochodowe zostały sklasyfikowane na dalszych miejscach. Marek Dąbrowski z Orlen Team zakończył rywalizację na 24. miejscu w klasyfikacji generalnej. Piotr Beaupre dojechał na metę w Buenos na 33. pozycji. Ciężarówka Lotto Team z załogą Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek została sklasyfikowana na 19 pozycji.