Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
bs | 2015-01-30 12:11 | Rozmiar tekstu: A A A

O poezji i innych muzach w WBP

Olsztyn24
Sylwia Białkowska (WBP) w rozmowie z Krzysztofem D. Szatrawskim | Więcej zdjęć »
Gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej był wczoraj (29.01) Krzysztof D. Szatrawski, poeta, tłumacz, krytyk muzyczny, kulturoznawca. Spotkanie przebiegło pod znakiem poezji i jej związków z innymi dziedzinami sztuki i nauki.

Krzysztof Dariusz Szatrawski zaprezentował między innymi swoje wiersze graficzne, tłumaczenia oraz utwory z najnowszego tomiku pt. Wiek nowy. Twórczość poety stała się inspiracją do rozmowy o związkach poezji z muzyką, sztukami plastycznymi, a nawet filmem oraz o trudnym dziele przekładu literackiego.

Autor zwrócił uwagę na fakt, że artyści różnych dziedzin często wzajemnie się inspirują i przypomniał o konieczności podejmowania w literaturze ważnych tematów społecznych, filozoficznych, historycznych i współczesnych. Opowiedział też o historii powstania swoich wierszy graficznych, a także o ich filmowym debiucie.
R E K L A M A
banner
***

Krzysztof D. Szatrawski – poeta, tłumacz, krytyk muzyczny, kulturoznawca, pracownik naukowy Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członek Komisji Badań nad Kulturą Warmii i Mazur Towarzystwa Naukowego im. Wojciech Kętrzyńskiego, prezes olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Autor monografii, szkiców i artykułów poświęconych życiu muzycznemu Warmii i Mazur i edukacji muzycznej, prac z zakresu historii i teorii literatury oraz kulturoznawstwa, licznych recenzji muzycznych, publikacji naukowych i szkiców poświęconych m.in. życiu i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, działalności Antoniego Szajka, Jana Lubomirskiego i Jana Boehma, historii Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Członek Rady Artystyczno-Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie oraz organizator sesji naukowej odbywającej się podczas tego festiwalu. Prowadzi blog poświęcony muzyce „Music is the best”. Jest również autorem przekładów poezji angielskiej, niemieckiej, hebrajskiej i rosyjskiej. Opublikował tłumaczenia wierszy Arno Holza, Allena Ginsberga, Walta Whitmana, Toma Waitsa, Charlesa Bukowskiego, Jehudy Amichaja i Borysa Bartfelda.

Jako poeta debiutował na łamach „Warmii i Mazur” w 1980 r. Jest autorem siedmiu tomików poetyckich, powieści oraz zbioru opowiadań. Właśnie ukazał się jego najnowszy, długo oczekiwany tomik poetycki pt. Wiek nowy.


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl