Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-02-09 11:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejna grupa osób ewakuowanych z Donbasu odebrała karty stałego pobytu

Olsztyn24
Spotkanie w ośrodku Caritas w Rybakach (fot. UM - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Kolejne 25 osób z Donbasu otrzymało decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego o przyznaniu zezwolenia na pobyt stały w Polsce. Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych.

Grupa ewakuowanych z Ukrainy osób polskiego pochodzenia, które uzyskały kartę stałego pobytu, zwiększyła się do 87 osób. To prawie połowa z grupy 178 osób ewakuowanych cztery tygodnie temu ze wschodniej Ukrainy.

W niedzielę (8.02) Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego spotkał się w Ośrodku Caritas w Rybakach z jego mieszkańcami, uchodźcami z Donbasu. Anna Osowska w imieniu wszystkich lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego Warmii i Mazur zapewniła - w języku ukraińskim - jak się okazało bardzo trudnym, o zrozumieniu ich sytuacji i życzyła, by tutaj w Polsce znaleźli swoje miejsce.
R E K L A M A
banner
Mieszkańcy Caritasu z uśmiechem na twarzy, doceniając gest jakim była wypowiedź w zrozumiałym dla nich języku, sięgali po „magiczne lizaki”, bo zrozumieli, że leczą one smutki, a po chwili dzieci zaczęły odbierać podarunki; plecaki szkolne, piórniki, zeszyty, obuwie sportowe i spodnie dresowe. Łączna kwota przekazanej darowizny to około 5 tysięcy złotych.

Plecaki dobrane zostały odpowiednio do wieku dzieci i młodzieży, toteż lekarze Porozumienia Zielonogórskiego byli świadkami ogromnej radości najmłodszych, gdy otrzymywali kolorowe tornistry z wesołymi nadrukami. Okazało się, że wśród dorosłych mieszkańców Ośrodka Caritas w Rybakach są również lekarze. Jak mówili, chcą jak najszybciej przystąpić do wykonywania zawodu. Dzieci mają już swoje miejsce w szkołach, dorośli natomiast doskonalą język polski i pragną znaleźć swoje miejsce w ojczyźnie, do której wrócili.

Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego wysłuchali z jakimi problemami na co dzień borykają się uchodźcy i zapowiedzieli udzielenie pomocy przez lekarzy specjalistów oraz realizacji form aktywizacji zajęciowej osób dorosłych we współpracy z organizacjami pozarządowymi współpracującymi z WMZLPPZ.
Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl