Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MB | 2015-03-04 13:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Postulaty w sprawie Koszar Dragonów

Olsztyn24
 
Uczestnicy konsultacji społecznych w sprawie olsztyńskich Koszar Dragonów chcieliby, aby już teraz podjąć kroki, które ożywią to miejsce. Proces rewitalizacji jest długofalowy, wymaga nawet kilkunastu lat. Jednak są inicjatywy, które można by realizować w obiektach  w obecnych warunkach, nie ponosząc dużych kosztów. Dlatego mieszkańcy postulują, aby miasto we współpracy ze stroną społeczną opracowało zasady bieżącego wykorzystywania budynków, m.in. na wystawy, koncerty.

– Będziemy o tym dyskutować na kolejnych warsztatach, które odbędą się 21 marca – zapowiada Tomasz Birezowski, prezes Forum Rozwoju Olsztyna. – Po uszczegółowieniu oczekiwań wystąpimy z apelem do prezydenta, który może wydać odpowiednie zarządzenie.

Od początku konsultacji olsztynianie zgłosili też wiele pomysłów docelowego zagospodarowania powojskowego kompleksu. Większość z nich dotyczy funkcji kulturalnych. Pojawiają się propozycje, aby w obiektach stworzyć galerie, pracownie artystyczne, multimedialną bibliotekę czy punkty z rękodziełem. Część osób zwraca uwagę, że kultura choć ważna i powinna znaleźć swoje miejsce w zabytkowym kompleksie, nie może go zdominować. Obszar musi przynosić dochody, które pozwolą na jego utrzymanie. Stąd koncepcja m.in. przedstawiona przez Grupę Roboczą ds. Rewitalizacji Koszar Dragonów, by jak w najszerszym zakresie przeznaczyć pomieszczenia na lokalny biznes.
R E K L A M A
banner
- Ten temat również będziemy podejmować w niedługim czasie – mówi Tomasz Birezowski. – Ważne, żeby doprecyzować i zweryfikować funkcje koszar na podstawie dotychczasowych propozycji. Będziemy pracować na mapach, omawiając poszczególne obiekty i części kompleksu. Cele muszą być przede wszystkim możliwe do zrealizowania, trzeba znaleźć na nie konkretne źródła finansowania. Samorząd nie jest w stanie utrzymywać całego terenu wyłącznie ze swojego budżetu.

Uczestnicy spotkań zwracali też uwagę, że Rada Miasta powinna jak najszybciej przyjąć uchwałę o przystąpieniu do rewitalizacji. Byłaby to podstawa do podejmowania dalszych decyzji, które pozwolą sprawie przeprowadzić wszystkie etapy długotrwałego procesu.

Przedstawiciele stowarzyszeń zadeklarowali, że przygotują ten dokument w ramach Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, która pozwala mieszkańcom zgłaszać swoje propozycje do przegłosowania przez radnych. Dzięki temu będzie to inicjatywa ponad politycznymi podziałami. Treść powinna być gotowa na przełomie maja i czerwca.

Organizatorem konsultacji jest stowarzyszenie Warnija, a partnerami: Urząd Miasta, Forum Rozwoju Olsztyna, OLCAMP, Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”.

Projekt „Wzorcowe konsultacje w sprawie rewitalizacji Koszar Dragonów w Olsztynie” jest współfinansowany z funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

MB

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [1]
~Geno Małkowski / 2015-03-05 14:42
Brawo:) W jednym z numerów pisma „Debata” przedstawiłem mój punkt widzenia. Proszę odszukać ten tekst. Mam wrażenie, że konsultacje i rewitalizacja powinny iść równolegle, ale najważniejsza jest opieka nad całym terenem a przede wszystkim systematyczne sprzątanie. Wyłoniła się grupa kilku osób w trakcie sprzątania przed wystawą „Kryzys i Format” oraz akcją „Ostatni pożar w Koszarach”. Mam przekonanie, że należy rozmawiać z tymi osobami. One zaczęły coś ważnego robić dla przyszłości Dzielnicy Sztuki. Życzę powodzenia. Pozdrawiam Organizatorów.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl