Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2015-03-06 15:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Szesnastki nadal nie ma w planach rządu. PiS zapowiada blokadę drogi

Olsztyn24
Konferencja prasowa posła Jerzego Szmita | Więcej zdjęć »
Drugiego marca br. na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury ukazał się raport z konsultacji społecznych Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023. Niestety, jak można było się spodziewać, wśród inwestycyjnych zamierzeń rządu na najbliższe lata nie ma modernizacji drogi krajowej nr 16. W tej sytuacji poseł PiS Jerzy Szmit, podczas zwołanej dzisiaj (6.03) konferencji prasowej, zapowiedział dalszą walkę o tę inwestycję, m.in. poprzez blokadę „szesnastki”. - Doświadczenia chociażby związane z obwodnicą Olsztyna wskazują, że tylko takie działania są w stanie skutecznie wpłynąć na zmianę decyzji rządu - uzasadniał poseł.

Politycy z Warmii i Mazur, w tym również reprezentujący obecnie rządzącą koalicję PO i PSL parlamentarzyści, głęboko wierzyli, że po konsultacjach społecznych rząd uwzględni drogę krajową nr 16 jako ważną, nawet w skali zjednoczonej Europy, arterię komunikacyjną, i że droga ta znajdzie się w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad do roku 2023. Wiara ta oparta była m.in. na tym, że tuż przed wyborami samorządowymi rząd podpisał z władzami województwa tzw. kontrakt terytorialny, w którym gwarantował modernizację DK nr 16 na odcinku od Borek Wielkich do Mrągowa. W kontrakcie terytorialnym rząd nie wykluczył również przekazania środków na dalszą przebudowę „szesnastki” w kierunku wschodnim.

Na początku tego roku okazało się jednak, że rząd nie zamierza wywiązać się z kontraktu terytorialnego, co wprawiło w osłupienie również prominentnych członków PO i PSL wchodzących w skład władz województwa. Odkąd podano do publicznej wiadomości, że „szesnastka” nie będzie modernizowana, każdy kto ma w tej sprawie coś do powiedzenia wypowiedział się - oczywiście nie po myśli rządu. Uchwały i stanowiska mające przekonać rząd do modernizacji DK 16 podjęli m.in. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Rada Miasta Olsztyna i Rada Powiatu Olsztyńskiego. Liczący się głos w tej sprawie dał również Polski Kongres Drogowy, który przypomniał, że droga jest częścią europejskiej sieci TEN-T i jako taka, jako jedyna nie ma charakteru drogi szybkiego ruch (kategorii S).
R E K L A M A
banner
- Zachowania rządu nie waham się nazwać politycznym oszustwem - skomentował sprawę poseł Jerzy Szmit. - Tuż przed wyborami samorządowymi rząd gwarantował bowiem modernizację przynajmniej części „szesnastki”, a po wyborach o swoich zobowiązaniach „zapomniał”.

Już niebawem za sprawą PiS droga krajowa nr 16 będzie zablokowana. Pierwsza z blokad zostanie zorganizowana jeszcze w tym miesiącu na wylocie drogi z Olsztyna w kierunku Mrągowa. Poseł Szmit zapowiedział również zwrócenie się do Przewodniczącego Komisji Europejskiej i Przewodniczącego Rady Europejskiej z informacją o zignorowaniu przez polski rząd konieczności modernizacji DK 16.

Decyzja w sprawie ostatecznego kształtu Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023 powinna zapaść w połowie tego roku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa posła Jerzego Szmita ws. DK nr 16

06-03-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl