Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2015-03-12 15:25 | Rozmiar tekstu: A A A

Miasto pokazało plany rozwoju infrastruktury rowerowej

Olsztyn24
Mirosław Arczak, miejski oficer rowerowy, prezentuje działania miasta przyjazne rowerzystom | Więcej zdjęć »
9 kilometrów – tyle nowych dróg rowerowych miasto oddało do użytku mieszkańcom Olsztyna w minionym roku. Zgodnie z realizowanym od sześciu lat standardem – ich nawierzchnie są asfaltowe. To niejedyne udogodnienia dla miłośników dwóch kółek. W planach rozwoju infrastruktury rowerowej miasto sięga już 2020 roku. O tym, jak wyglądają te plany i jakie działania wdrażane są na terenie Olsztyna ku pokrzepieniu rowerzystów opowiedział miejski oficer rowerowy Mirosław Arczak, który wraz z prezydentem miasta Piotrem Grzymowiczem spotkał się dzisiaj (12.03) w tym celu z przedstawicielami lokalnych mediów. 

Podczas konferencji jej gospodarze podnieśli m.in. temat wprowadzenia pilotażowego programu przyjaznej rowerzystom strefy na obszarze Starego Miasta. Twierdzą, że dzięki tanim, a jednocześnie skutecznym działaniom, polegającym jedynie na zmianach oznakowania, ruch rowerowy zyskał znaczny i atrakcyjny obszar, bez potrzeby budowy nowych odcinków dróg. Mówiono także o zwiększeniu liczby stojaków rowerowych we współpracy z lokalną firmą Green Taxi, która ufundowała 70 stojaków w formie „listka”, nawiązującego do logo miasta.

Obecnie sieć miejskich dróg przeznaczonych do poruszania się po nich rowerem liczy 65,5 km i wciąż rośnie. Jeszcze w tym roku warunki jazdy tym jednośladem poprawią się na: Al. Sikorskiego, ul. Żołnierskiej, ul. Tuwima, Al. Piłsudskiego oraz ul. Kościuszki. Ponadto na mapie miasta pojawia się nowa arteria – ul. Obiegowa, która także będzie służyła rowerzystom.
R E K L A M A
banner
Jak podkreślił prezydent Grzymowicz, miasto bierze pod uwagę także głosy mieszkańców, które trafiły do ratusza choćby za sprawą Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Ubiegłoroczna edycja OBO pokazała, iż drogi są dla nich istotną potrzebą, dlatego do realizacji trafiły: kontynuacja drogi na ul. Hozjusza, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Łyny, ciąg pieszo-rowerowy pomiędzy ul. Mroza i Kanta.

W planach są uwzględniane inwestycje w komunikację rowerową oparte o dofinansowanie unijne. Miasto wkomponowuje elementy „rowerowe” w projektach drogowych zapowiadanych do realizacji w ciągu najbliższych lat. Są to m.in. drogi dojazdowe do obwodnicy (Towarowa, Lubelska, Pstrowskiego), połączenie ul. Wilczyńskiego z al. Warszawską, ul. Nowobałtycka i Al. Wojska Polskiego.

Więcej informacji o miejskich planach dot. infrastruktury rowerowej na terenie Olsztyna oraz omówienie dostępne są na zapisie wideo z dzisiejszego spotkania. Zapraszamy do zapoznania sie z nim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~mirxx / 2015-03-13 21:22
Wyraźnie zachodzi konieczność pokazania na przykładzie właśnie dróg dla rowerów jakie poboczne korzyści otrzymujemy poprzez kompleksowy remont dróg w ramach projektu "tramwajowego". Otóż, żadna istniejąca ddr-ka nie zostanie zlikwidowana w toku tych robót. Prawdą jest natomiast, że wiele z nich jest obecnie rozebranych, ale wrócą z nową nawierzchnią. Na sporej długości nowy asfalt nareszcie zastąpi zdezelowany polbruk, który do niedawna mieliśmy pod kołami. Pojawi się też kilka zupełnie nowych przejazdów dla rowerzystów prowadzących w strony, które do tej pory były nieobsługiwane. Warto zwiedzić place budowy, ponieważ kilka nowych rozwiązań już widać. Jeszcze bez nawierzchni, ale krawężniki i obrzeża już wskazują przebiegi dróg rowerowych.
~krzroy / 2015-03-13 10:00
To jest informacja która ma przebić inne informacje, wcale nie radosne ani budujące pozytywne emocje. Wszechobecny bałagan, chaos i kompletny brak organizacji w czasie budowy linii tramwajowych które paraliżują całe miasto mają być zrównoważone przez te śmieszne ścieżki? To następny dowód na to, że ten nasz wizjoner nie ma pojęcia o zarządzaniu miastem ani budowaniu właściwych relacji społeczeństwo - prezydent. Wybudowali 9 km ścieżek? A ile kilometrów świeżo (tzn. w ciągu ostatnich kilku lat) zbudowanych ścieżek zniszczono? 9 km, a może więcej? Takiej informacji jakoś nie przekazano i spodziewam się, że stanowi to najgłębszą tajemnicę. Tylko referendum i taczki!
~stary malkontent / 2015-03-13 09:28
Cieszą takie zapowiedzi, gdyż coraz więcej mieszkańców korzysta z rowerów w celach rekreacyjnych. W poprzednich latach dość często robiłem przejażdżki w stronę Leśniczówki Zazdrość lub w stronę kolonii Trękus. To droga gruntowa wzdłuż szosy. Bardzo dużo osób z niej korzysta. Ale są tam też spacerowicze, biegacze itp. Ale z roku na rok ścieżka ta staje się coraz bardziej zaniedbana. Nawet na jednym z odcinków nieprzejezdna z powodu wycinki lasu pod przyszłą obwodnicę. Po prostu - nie sprzątnięto resztek z wyciętych drzew. Może jest jakaś siła w Olsztynie , która sprawi, że dróżką tą przejedzie np. mechaniczna zamiatarka. zgarnie resztki , troszeczkę wyrówna podłoże, usunie nadmiar zeschłych liści. Podobno dawno, dawno temu do Nadleśnictwa w Nowych Ramukach można było dojechać rowerem. Czy warto przywrócić tą trasę mieszkańcom. Niewielkim kosztem dostalibyśmy kilkanaście kilometrów uroczej, leśnej trasy rowerowej i to z naturalną nawierzchnią. Pozdrawiam rowerzystów.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa dot. infrastruktury rowerowej w Olsztynie

»

12-03-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl