Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2015-03-16 18:26 | Rozmiar tekstu: A A A

PiS blokował „Szesnastkę”. Symbolicznie.

Olsztyn24
Blokada DK nr 16 | Więcej zdjęć »
Z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości kilkadziesiąt osób blokowało dziś (16.03) po południu wylot drogi krajowej nr 16 z Olsztyna w kierunku na Mrągowo. Na skrzyżowaniu „Szesnastki” z drogą do Klebarka Małego kilkakrotnie na parę minut pojawiali się uczestnicy blokady z transparentami i hasłami żądającymi uwzględnienia przez rząd modernizacji tej drogi w Programie Budowy Dróg Krajowych do roku 2023.

- Modernizacja drogi krajowej nr 16 była obiecana jeszcze w ubiegłym roku - powiedział poseł Jerzy Szmit, przewodzący dzisiejszej blokadzie. - Modernizację tej drogi przewidziano m.in. w podpisanym tuż przed wyborami samorządowymi pomiędzy rządem a władzami województwa warmińsko-mazurskiego kontrakcie terytorialnym. Ale gdy ogłoszono Program Budowy Dróg Krajowych do roku 2023, okazało się, że drogi nr 16 w ogóle nie uwzględniono w tym programie. Ani kilometra!

Poseł przypomniał też, że w ramach ogłoszonych przez rząd konsultacji społecznych dotyczących projektu programu budowy dróg krajowych, sprawie „Szesnastki” do rządu wpłynęło ponad 1000 głosów popierających modernizację tej drogi. W „obronę” DK nr 16 włączyły się różne środowiska, nie tylko związane z prawą stroną sceny politycznej. Ich działania jednak na nic się zdały.
R E K L A M A
banner
- Dlatego przystępujemy do najostrzejszej, najbardziej radykalnej formy protestu, jesteśmy do tego zmuszeni - wyjaśnił poseł Szmit. - Jeżeli pogodzimy się przygotowywanymi decyzjami rządu, to w dającej się przewidzieć przyszłości ta droga nie będzie modernizowana, a nasze województwo będzie coraz bardziej wykluczone komunikacyjnie.   

Poseł zapowiedział też wystąpienia do organów Unii Europejskiej, by przyjrzały się stanowisku polskiego rządu w sprawie DK nr 16.

- Od dwóch lat „Szesnastka” jest częścią europejskiego korytarza komunikacyjnego, a więc została  zaliczona do grupy najważniejszych dróg w Unii Europejskiej - powiedział poseł. - Mimo tego nie została umieszczona w polskim programie budowy dróg krajowych. Dlatego zwrócimy się do przewodniczącego Komisji Europejskiej, jak i do przewodniczącego Rady Europejskiej, by zwrócił uwagę na tę sprawę. Cześć kosztów Programu Budowy Dróg Krajowych jest pokrywana z funduszy europejskich. Więc w programach rządu powinny być uwzględniane priorytety Unii Europejskiej.

Formalnie dzisiejsza blokada trwała pół godziny - od 16.30 do 17.00. W praktyce jednak przejazd był blokowany jedynie na kilka minut, po czym protestujący, na znak policjantów kierujących ruchem na skrzyżowaniu, schodzili na chodnik, by przepuścić jadące „Szesnastką” pojazdy. Taki scenariusz powtórzony był trzykrotnie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Kazik / 2015-03-17 11:31
Każda forma protestu jest dobra - ważne żeby efekt był.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Blokada drogi krajowej nr 16 pod Olsztynem

16-03-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl