Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-04-17 14:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Masz zawód – masz pracę

Olsztyn24
Debata w Starostwie Powiatowym w Olsztynie (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Zmiany w kształceniu zawodowym i sytuacja absolwentów szkół na rynku pracy były głównym tematem debaty, jaka odbyła się w środę (15.04) w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. W spotkaniu wzięli udział burmistrzowie, wójtowie, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, doradcy zawodowi oraz przedsiębiorcy z powiatu olsztyńskiego.

W ubiegłym roku ponad połowa absolwentów gimnazjów z powiatu olsztyńskiego wybrała liceum ogólnokształcące, 17% technikum, a 29% zasadnicze szkoły zawodowe. Tymczasem to osoby po zawodówkach są w najlepszej sytuacji.

– Obecnie w grupie bezrobotnych w wieku do 25 roku życia 614 osób nie ma zawodu – mówiła Krystyna Dudzińska, dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego. – W przypadku posiadanego zawodu, szanse na znalezienie pracy są największe.
R E K L A M A
banner
Grażyna Przasnyska, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, przekonywała, że kształcenie zawodowe otworzyło się na formy pozaszkolne.

- Można wybrać zasadniczą szkołę zawodową od razu po gimnazjum. Na stronie internetowej znajduje się baza wszystkich szkół zawodowych w województwie (kliknij tu). Ale uelastycznienie systemu umożliwia zdobycie zawodu również poprzez kwalifikacyjne kursy zawodowe, bez względu na wiek osoby zainteresowanej - powiedziała pani kurator.

O potrzebie wspierania szkolnictwa zawodowego przekonywał burmistrz Olsztynka, Artur Wrochna.

– Staramy się pozyskiwać inwestorów. Ale firmy, które u nas powstają, przywożą na razie pracowników z innych gmin. Dobrze, że mamy Zespół Szkół w Olsztynku; widzę, że placówka stara się odpowiadać na zapotrzebowanie zakładów. Ale musimy promować szkolnictwo zawodowe, bo tylko w ten sposób będziemy dysponować grupą fachowców - stwierdził burmistrz Olsztynka.

Jednym z przedsiębiorców obecnych na debacie był Leszek Wiśniewski, dyrektor firmy KRAMER S.A. z Gietrzwałdu, której problemem jest brak pracowników.

– Na rynku jest mnóstwo magistrów, a wykwalifikowanych pracowników – jak na lekarstwo. Przez pół roku szukałem tokarza. Mamy dużo zleceń, ale nie ma ich komu zrealizować – mówił dyrektor.

Odpowiedź znalazła Ewa Orłowska, dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku.

– Jeśli pana firma potrzebuje osób do pracy, proponuję kształcenie praktyczne i zatrudnienie pracowników młodocianych. Chętnie nawiążemy kontakt - zaproponowała dyrektor Orłowska.

Przykładem dobrej praktyki jest współpraca Zespołu Szkół w Biskupcu z tamtejszymi Zakładami Mięsnymi Warmia.

– Nasze „ekonomistki” dwa razy w tygodniu idą do zakładu pracy i teorię wyuczoną w szkole, sprawdzają w praktyce – opowiadał Krzysztof Janczara, dyrektor ZS.

Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński, nie kryła zadowolenia z kierunku, jaki obrała dyskusja.

– Cieszę się z tej wymiany poglądów, bo tak naprawdę wypowiedziała się każda ze stron. Widzę, że chcecie Państwo ze sobą współpracować, dlatego będę się starała zorganizować podobne spotkania w przyszłości - podsumowała pani starosta.

Rozmowy przedsiębiorców z dyrektorami szkół trwały jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu spotkania.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl