Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2015-04-18 15:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Dzień (Po)Wolnej Sztuki w BWA

Olsztyn24
Spotkanie odbyło się w sali kameralnej galerii | Więcej zdjęć »
W galeriach i muzeach w całej Polsce obchodzony jest dzisiaj (18.04) Dzień Wolnej Sztuki. Z tej okazji na wydarzenie w ramach akcji zaprosiła mieszkańców miasta BWA Galeria Sztuki w Olsztynie. W samo południe, w sali kameralnej galerii, rozpoczęła się dyskusja o sztuce współczesnej połączona z prezentacją obrazów. Dzisiejsza odsłona Dnia Wolnej Sztuki w BWA jest drugą zorganizowaną w galerii pod szyldem tej ogólnopolskiej inicjatywy.

Obchodzony dzisiaj Dzień Wolnej Sztuki 2015 to piąta edycja ogólnopolskiej akcji społecznej. W ramach jej trwania muzea i galerie proponują zwiedzającym poznanie pięciu dzieł, których oglądanie trwa godzinę. Inicjatywa powstała jako reakcja na powszechny sposób zwiedzania galerii i muzeów. Kiedy ekspozycje są duże, czujemy się w obowiązku obejrzeć wszystkie dzieła sztuki, przez co robimy to w pośpiechu, zapominając o tym, że zwiedzanie wystaw powinno być przede wszystkim przyjemnością, czasem na refleksje i inspiracje.

BWA zaprezentowała dzisiaj pięć dzieł ze swojej kolekcji:
R E K L A M A
banner
» Jerzy Duda Gracz, Tryptyk głuchołaski, 34x34, 40x40, 35x35 cm
» Jerzy Duda Gracz, Motyw polski, 50x45 cm
» Antoni Fałat, Picie cykuty, 120x100 cm
» Antoni Fałat, Trzej królowie, 120x110 cm
» Allan Rzepka, Strachy i straszydła, 130x180 cm.

To one były zarzewiem dyskusji na temat m.in odbioru i kondycji sztuki współczesnej, która wywiązała się pomiędzy pracownikami galerii a uczestnikami spotkania. Jej obszerne fragmenty zarejestrowaliśmy na filmie wideo ze spotkania. 

W dyskusji tej głos zabrała również nowa dyrektor BWA, Małgorzata Bojarska-Waszczuk, która w miniony czwartek (16.04) oficjalnie objęła stanowisko po Małgorzacie Jackiewicz-Garniec, po wygraniu konkursu na stanowisko dyrektora BWA.

Nowa dyrektor we wspomnianym konkursie pokonała czworo kandydatów. Z wykształcenia jest doktorem sztuk pięknych. Ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, doktorat uzyskała na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przed objęciem obecnego stanowiska kierowała Galerią Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Teresa / 2015-04-19 10:04
Interesująca dyskusja o sztuce w przyjaznej, w „rodzinnej” atmosferze „bez zadęcia”, zachęciła uczestników do kolejnych, planowanych cyklicznie przez BWA, spotkań. Dziękujemy :)
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Dzień (Po)Wolnej Sztuki w Olsztynie

»

18-04-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl