Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Tadeusz Iwiński | 2015-04-23 21:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Bliżej Turcji

Olsztyn24
 
Minęło sto dni od zakończenia całorocznych obchodów 600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją (przez trzy stulecia mieliśmy nawet wspólną granicę, więc proszę uruchomić wyobraźnię i pomyśleć, jak wtedy wyglądała mapa Europy), ale wzajemne relacje cechuje nadal wysoka intensywność. Obroty handlowe sięgają prawie 6 mld dol. rocznie, pół miliona naszych turystów przebywało w ub.r. nad Bosforem, w ramach programu Erazmus ponad 2 tys. studentów tureckich w każdym roku akademickim trafia na polskie uczelnie. Turcy budowali metro warszawskie itd.

Z okazji obchodzonych po raz 18 Turecko-Polskich Dni Przyjaźni, a także Święta Niepodległości tego kraju, odbyło się w Sejmie spotkanie Polsko-Tureckiej Grupy Parlamentarnej (mam przyjemność stać na jej czele) z ambasadorem Yusufem Ziją Ozcanem oraz gronem przedsiębiorców tureckich działających nad Wisłą. 350 takich przedsiębiorców, prowadzących firmy przemysłowe, usługowe i handlowe, skupionych jest w Stowarzyszeniu POTIAD, którym kieruje Selim Donmez.

Firmy tureckie funkcjonują na podstawie polskiego kodeksu handlowego, stworzyły przeszło 10 tys. miejsc pracy oraz zainwestowały ponad 100 mln euro. Wytwarzane przez te przedsiębiorstwa produkty trafiają zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport.
R E K L A M A
banner
Naturalnie jest jeszcze dużo do robienia, np. gdy chodzi o wspólne polsko-tureckie inwestycje na rynkach trzecich. O tym m.in. była mowa na dwóch świetnie przygotowanych forach gospodarczych (w Ankarze i Istambule) przed miesiącem, w których uczestniczyła 160-osobowa grupa czołowych polskich biznesmenów, bankowców, a również działaczy samorządowych, którzy towarzyszyli ministrowi spraw zagranicznych Grzegorzowi Schetynie.

Tadeusz Iwiński

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl