Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2015-05-04 15:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Matury 2015 rozpoczęte

Olsztyn24
Maturzyści z I LO w Olsztynie w ostatnich minutach przed rozpoczęciem egzaminu | Więcej zdjęć »
Równo z wybiciem godziny 9.00, dla 15 641 osób z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, a blisko 310 500 z całego kraju, rozpoczął się dzisiaj (4.05) okres egzaminów maturalnych. Przez najbliższe cztery tygodnie (do 29.05) abiturienci będą przelewać na papier i przedstawiać ustnie swoją wiedzę, aby zdać egzamin dojrzałości. Wielu z nich dzięki niemu będzie kontynuować naukę na uczelniach wyższych.

W tym roku egzamin maturalny zostanie przeprowadzony w dwóch formułach. Absolwenci technikum przystąpią do egzaminu w formule obowiązującej w 2014 roku, zaś absolwenci liceum ogólnokształcącego do egzaminu w nowej formule obowiązującej od bieżącego roku. Egzaminy obejmą:

» w części pisemnej: język polski (na poziomie podstawowym), matematyka (na poziomie podstawowym), język obcy nowożytny (na poziomie podstawowym), język mniejszości narodowej (na poziomie podstawowym - wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej),
R E K L A M A
banner
» w części ustnej: język polski (bez określania poziomu), język obcy nowożytny (bez określania poziomu), język mniejszości narodowej (bez określania poziomu - wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego muszą także obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Każdy absolwent może również przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych – tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego do maksymalnie kolejnych pięciu, zaś absolwenci technikum do nie więcej niż sześciu.

Zmiana formuły egzaminu dojrzałości może być stresująca dla abiturientów. Jak powiedziała nam Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, w którym do matury przystąpiło po raz pierwszy 195 licealistów, zaś swoje wyniki z ubiegłych lat poprawiać będzie blisko 40 osób, jej uczniowie mają za sobą aż trzy matury próbne, więc powinni sobie poradzić ze zmianami.

- W naszej szkole, chociaż ma ona opinię „humanistycznej”, największym powodzeniem na maturze cieszą się biologia, chemia, geografia i matematyka na poziomie rozszerzonym - odpowiada dyrektor Skrzypczyńska, zapytana o preferencje przedmiotowe zdających. - Sporo osób będzie zadawało też rozszerzony język polski i wiedzę o społeczeństwie, ale na przykład zainteresowanie zdawaniem historii od kilku lat maleje. W tym roku także po jednej osobie przystąpi do egzaminu z wiedzy o tańcu i historii sztuki. Wierzę, że wszyscy abiturienci zdadzą, ponieważ do tej pory udowadniali, że jest to możliwe. W ubiegłym roku tylko dwóch uczniów musiało przystąpić do egzaminu poprawkowego, zaś dwa lata temu świadectwa dojrzałości otrzymało sto procent zdających z pierwszym terminie.

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, należy w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania. Na świadectwa maturzyści będą musieli poczekać do 30 czerwca.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl