Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Karina Kwiecińska | 2015-05-14 20:36 | Rozmiar tekstu: A A A

Gimnazjum nr 5 odwiedziło Litwę

Olsztyn24
Wycieczka gimnazjalistów z „Piątki” na Litwę (fot. G5 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Jak co roku w maju, uczniowie Gimnazjum nr 5 w Olsztynie wybrali się do Wilna. Celem naszej wyprawy było poszukiwanie śladów polskości tego miasta: Mickiewicza, Miłosza i Piłsudskiego.

W drodze do obecnej stolicy Litwy uczniowie odwiedzili tę dawną – Troki. Tam obejrzeli położony na wyspie jeziora Galwie gotycki zamek.

Na początek wizyty w Wilnie, gimnazjaliści, w strugach deszczu, odbyli spacer po jednej z najpiękniejszych w Europie nekropolii – cmentarzu na Rossie. To tu w 1936 roku uroczyście złożone zostało serce Józefa Piłsudskiego.
R E K L A M A
banner
Następnie, już w pełnym słońcu, olsztynianie zwiedzali wszystkie najważniejsze atrakcje tego przepięknie położonego, niesamowitego miasta. Były to m.in.: kościół św. Piotra i Pawła – przebogata barokowa świątynia z przepięknymi, białymi dekoracjami; wznosząca się u podnóża Góry Zamkowej – Katedra Wileńska; unikatowy zespół architektoniczny kościół św. Anny, św. Franciszka i św. Bernardyna. Zaraz obok podziwiali pomnik Adama Mickiewicza.

Podążając śladem wieszcza uczestnicy wycieczki udali się do jego muzeum, tablica nad bramą tego małego domku głosi, że poeta mieszkał tu w 1822 roku. Odwiedzili również cerkiew prawosławną pod wezwaniem Trójcy Świętej i bazyliańskie zabudowania klasztorne, w których to w latach 1823-1824 władze carskie więziły polską młodzież, a w jednej z cel przebywał sam Mickiewicz. Na pamiątkę tego wydarzenia stworzono metafizyczne miejsce tzw. „Celę Konrada”.

Zwieńczeniem przechadzki po wileńskiej starówce była wizyta w kaplicy, mieszczącej się od wewnętrznej strony Ostrej Bramy, która kryje najpiękniejszy klejnot, skarb mieszkańców miasta, słynący cudami obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Stolica Litwy po raz kolejny gimnazjalistów z „Piątki” zauroczyła, śmiało mogą podpisać się pod słowami: „Poznać Wilno, to znaczy – pokochać je na zawsze”.

Karina Kwiecińska
Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl