Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Anna Kopacz/d. | 2015-05-21 23:41 | Rozmiar tekstu: A A A

W szpitalu wojewódzkim otwarto Oddział Transplantologii i Chirurgii Ogólnej

Olsztyn24
Oddział otwarto symbolicznym przecięciem wstęgi (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W sali audytoryjnej nowego skrzydła Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie odbyło się dzisiaj (21.05) uroczyste otwarcie Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. Znajduje się on na czwartym piętrze placówki, w odnowionych pomieszczeniach byłego bloku operacyjnego.

Bardzo licznie zgromadzoną publiczność przywitali Irena Kierzkowska, dyrektor szpitala oraz dr n. med. Leszek Adadyński, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej WSS w Olsztynie. Dyrektor opowiedziała o nowo powstałym oddziale i ogromnym zaangażowaniu chirurgów, nefrologów oraz anestezjologów: Dariusza Onichimowskiego, Piotra Malinowskiego, Iwony Podlińskiej i Tomasza Stompora.

Następnie głos zabrał prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant, wygłaszając wykład „Przeszczepianie narządów w Polsce w 2015 roku”. Kolejne wystąpienie to „5 lat przeszczepiania nerek w Olsztynie”, w którym dr n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog i transplantolog, przybliżyła temat przeszczepów w naszym mieście, pracę wybitnych specjalistów, całego personelu i ich dokonań.
R E K L A M A
banner
W trakcie uroczystości wystąpili także niektórzy z zaproszonych gości, między innymi wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski i poseł na Sejm Beata Bublewicz. Następnie goście udali się na czwarte piętro budynku, gdzie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie oddziału, a także jego zwiedzanie.

Fundusze na remont oddziału, w wysokości 2,6 mln zł, zostały przyznane szpitalowi przez Ministerstwo Zdrowia, w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2020 „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. Z tej samej puli przeznaczono 180 tys. zł na zakup czterech kardiomonitorów oraz centrali monitorującej do zmodernizowanego oddziału.

Do tej pory w WSS przeprowadzono ok. 100 przeszczepów. Szpital szacuje, że po przygotowaniu i wyposażeniu Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej ta liczba szybko się zwiększy. Warto dodać, że do WSS przyjeżdżają zespoły transplantacyjne z całej Polski, aby pobierać serca i wątroby. Te narządy ratują życie wielu krytycznie chorym, a są to pacjenci w różnym wieku. Najstarszy z nich miał 82 lata.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl