Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2015-05-25 01:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Jaś i Małgosia wracają na scenę olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Jaś i Małgosia (fot. FWM) | Więcej zdjęć »
Po entuzjastycznie przyjętych przedstawieniach opery w maju zeszłego roku, Filharmonia Warmińsko-Mazurska na życzenie publiczności wznawia operę Engelberta Humperdincka „Jaś i Małgosia” w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. Przedstawienia będzie można zobaczyć w sali koncertowej filharmonii w dniach: 29, 30 i 31 maja oraz 1, 2 i 3 czerwca.

„Jaś i Małgosia” to uniwersalna, poruszająca emocje i wyobraźnię widza baśń operowa skierowana do publiczności w każdym wieku - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Libretto opery autorstwa siostry kompozytora Adelheid Wette zostało oparte na motywach baśni braci Grimm. Po premierze w grudniu 1893 roku przetłumaczona na wiele języków opera rozpoczęła swoją wędrówkę po scenach operowych świata, by w końcu zawitać również do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Widzów opery zauroczy klimat baśni, z piękną scenografią autorstwa Anny Sekuły. Bogata, pełna instrumentalnego blasku muzyka „Jasia i Małgosi” autorstwa Humperdincka stanowi jego styl wywodzący się z osiągnięć Wagnera, którego był uczniem.

W Filharmonii znakomici soliści scen polskich zaśpiewają operę w polskim przekładzie autorstwa Krystyny Chudowolskiej. Wystąpią: Barbara Gąsienica-Giewont – sopran Jaś, Katarzyna Sobek – sopran Małgosia, Aleksandra Opała-Wójcik - mezzosopran Czarownica, Małgorzata Ratajczak – mezzosopran Matka, Michał Kutnik – baryton Ojciec i Aleksandra Niedźwiedź – sopran Wróżka Rosy. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Na scenie zobaczymy tancerzy z Pracowni Tańca Pryzmat, Teatru Tańca Test, i Sztewite Gang/Knockout Gang. Wystąpią dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olsztynie oraz Chór działający przy filharmonii.
R E K L A M A
banner
Piotr Sułkowski, kierownik muzyczny, dyrygent i inicjator operowego przedsięwzięcia powiedział o filharmonicznej inscenizacji opery: Pokażemy naszej publiczności operę, która spodoba się zarówno dorosłemu widzowi jak i dużo młodszej dziecięcej publiczności. Opera „Jaś i Małgosia” zostanie przez każdego z nich odebrana inaczej, ponieważ treść opery okazuje się uniwersalna. To będzie bardzo energetyczne przedstawienie, scena cały czas „wiruje”, a spektakl dzięki zaangażowaniu środków technicznych jest pełen specjalnych efektów.

A tak o baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm napisał Bruno Bettelheim – autor książki pt. „Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni”: Dopóki dzieci wierzyć będą w czarownice – a zawsze tak było i zawsze będzie – dopóty będą potrzebowały opowieści, w których uwalniają się od prześladowców zrodzonych w swojej wyobraźni. Kiedy dziecku udaje się dokonać tego we własnym życiu, niezmiernie zyskuje – podobnie jak Jaś i Małgosia.

Zapraszamy całe rodziny na ten kolorowy spektakl operowy - pełne baśniowych wrażeń spotkanie z Jasiem i Małgosią. Zobaczymy cwałującą na miotle Czarownicę oraz unoszącą się nad sceną złocistą Wróżkę Rosy. Spotkamy anioły, leśne stwory i dzieci zaczarowane w pierniki. Wszystko po to, aby opera mogła spełnić swoje przesłanie i znaleźć szczęśliwe zakończenie.

******

Barbara Gąsienica-Giewont (sopran) – Jaś

Jest studentką wydziału wokalno-aktorskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr hab. Olgi Popowicz. Gra na skrzypcach i na fortepianie, a także komponuje. Mając 13 lat udzieliła swojego głosu na płycie „Moje pocieszenie” Andrzeja Brandstaettera. W 2010 roku wystąpiła u boku Grzegorza Turnaua na płycie „Fabryka klamek”. Zdobyła Grand Prix imienia Edith Piaf na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Francuskiej, jest również dwukrotną laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, jak i szeregu innych festiwali piosenki artystycznej w Polsce. Wystąpiła także w projekcie Andrzeja Poniedzielskiego, co zaowocowało kolejną pozycją fonograficzną. W tym roku na rynku muzycznym pojawiła się płyta „Krajobraz Rzeczy Pięknych – piosenki Andrzeja Zarzyckiego”, na której również można ją usłyszeć. Basia jest także solistką w projekcie „Freddie Mercury Rock – Operowo” oraz „Michael Jackson – symfonicznie” Krakowskiej Agencji Artystycznej Royal Art.

Szalona góralka, obdarzona ogromną wrażliwością muzyczną, wierzy, że marzenia się spełniają, trzeba im tylko pomagać.

Katarzyna Sobek (sopran) - Małgosia

Studiując na Wydziale Wokalno Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego dr hab. Olgi Popowicz w roku akademickim 2013/2014 otrzymała stypendium prof. Jerzego Katlewicza dla wybitnie uzdolnionych. W latach 2008-2013 była solistką zespołu muzyki celtyckiej Carrantuohill, z którym koncertowała w kraju i za granicą oraz nagrała dwie płyty CD.
W 2009 roku z zespołem wystąpiła w Studiu Agnieszki Osieckiej, w audycji Radiowej Trójki.

Od 2013 roku należy do wokalnego kwartetu Soundguardians, specjalizującego się głównie w wykonawstwie muzyki dawnej, z którym zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej Musica Antiqua Viva. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prof. Charlotte Lehmann, prof. Paula Esswooda, prof. Evy Blahovej, Ursuli Schönhalls i Iwony Sobotki. Występowała u boku Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Urszuli Dudziak i Eleanor McEvoy.

Śpiewała  pod batutą Paula Esswooda, Michała Klauzy i Wojciecha Groborza.

W 2012 roku wystąpiła w Operze Krakowskiej w roli Pierwszej Damy w Czarodziejskim Flecie Mozarta. W 2013 roku wystąpiła w bydgoskiej Opera Nova, w ramach XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego, w roli Rodelindy w operze Rodelinda, królowa Longobardów Händla.

Aleksandra Opała-Wójcik (mezzosopran) - Czarownica

Edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu w klasie wiolonczeli Bożeny Szurek. Następnie kontynuowała naukę w klasie śpiewu solowego pod opieką Wiesławy Grabek-Woś, po czym podjęła studia na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Marii Seremet. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w tej uczelni w roku 2014.

Uczestniczyła w licznych przesłuchaniach i kursach wokalnych, m.in.: w Zimowym Kursie Wokalnym prowadzonym przez prof. Eugeniusza Sąsiadka w Dusznikach Zdroju; w Zamościu u prof. Urszuli Kryger, a także w kursach w Krakowie, prowadzonych przez prof. Evę Blahovą, prof. Bożenę Betley-Sieradzką oraz prof. Teresę Żylis-Garę.

Jest laureatką Konkursu Wokalnego w Lublinie (II nagroda), oraz II Ogólnopolskiego Konkursu im. Barbary Kostrzewskiej (II nagroda); w 2013 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Uckermunde. Zajęła też II miejsce w II Ogólnopolski Konkursie Wokalnym w Mławie. Śpiewała partię solowa w Mszy d-moll Józefa Haydna w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Uczestniczyła w Gali Operowej w Filharmonii Krakowskiej, wykonując utwory Rossiniego, oraz w cyklicznych koncertach „Ad libitum”. Jest wielką entuzjastką twórczości Rossiniego.

Małgorzata Ratajczak (mezzosopran) - Matka

Urodziła się w Szczecinku. W 1989 roku ukończyła wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie st. wykł. Ireny Maculewicz- Żejmo. Na V roku studiów została solistką Państwowej Opery w Bydgoszczy (dzisiejsza Opera Nova) i śpiewa w tym teatrze do dnia dzisiejszego.

Już w roku 1984 została laureatką I nagrody w konkursie im. Stanisława Moniuszki w Kudowie Zdroju. W 1990 roku na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu zdobyła II nagrodę w kategorii operowej oraz nagrodę specjalną za wykonanie arii polskiej. W 1992 roku została półfinalistką konkursu wokalnego Belvedere w Wiedniu. W roku 1994 uzyskała wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na konkursie im. Adama Didura w Bytomiu. W czerwcu 2005 roku została finalistką Monte Carlo World Voice Masters Competition.

W maju 2001 roku brała czynny udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez maestrę Fiorenzę Cossotto, z którą pracowała nad partią Azuceny z opery Trubadur Verdiego. Zaowocowało to jej sukcesem podczas premiery tej opery w 2002 roku na scenie Lucent Danstheater Den Haag w Holandii.

Artystka współpracuje z wieloma teatrami muzycznymi w kraju, między innymi z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską, Operą na Zamku w Szczecinie, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu.

Na przełomie grudnia i stycznia 2006/2007 oraz 2007/2008 odbyła wielkie tournée po Austrii, Szwajcarii i Niemczech, m.in. z programami operowymi „Verdi Gala” i „Viva la opera”. Śpiewała w wielu renomowanych ośrodkach muzycznych w Europie, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, w Filharmonii Monachijskiej, w Meistersingersaal w Norymberdze, w Tonhalle w Zurychu, w Musikhaus w Hamburgu, w Musikhaus w Wiedniu, w Gewandhaus w Lipsku i w wielu innych.

Od 1991 roku jest również pedagogiem śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Inowrocławiu. 20 grudnia 2010 roku otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w dziedzinie wokalistyki, a 24 września 2012 roku – doktora habilitowanego.
W maju 2013 roku artystka otrzymała  Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Michał Kutnik - (baryton) Ojciec

Studiował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Andrzeja Bieguna.
W 1999 roku zadebiutował na scenie Opery Krakowskiej w roli Papagena w spektaklu W Krainie Czarodziejskiego Fletu Mozarta. Od 2000 roku współpracował a od 2006 roku jest solistą Opery Krakowskiej. Wystąpił m.in. w operach: Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, Madame Butterfly i Tosca Pucciniego, Rigoletto i Traviata Verdiego Napój miłosny,  Don Pasquale Donizettiego, Straszny Dwór i Halka Moniuszki, Diabły z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego, Miłość do trzech pomarańczy Prokofiewa, Zemsta Nietoperza i Baron cygański Johanna Straussa , Ptasznik z Tyrolu Zellera, Student żebrak" Millockera.
Uczestniczył  w światowej prapremierze operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69 w Operze Krakowskiej (2007) i w w światowej prapremierze musicalu Mały Lord Stevena Markwicka (2011).

Od 2004 roku współpracuje z Krakowską Operą Kameralną, gdzie wystąpił w spektaklu inauguracyjnym w partii Malatesty w Don Pasquale Gaetana Donizettiego, a od 2013 roku współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. Wykonuje również muzykę oratoryjno-kantatową oraz pieśni. Występował w wielu krajach europejskich (m.in. Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Norwegia, Finlandia, Mołdawia, Litwa) i na scenach krajowych.

Aleksandra Niedźwiedź (sopran) - Wróżka Rosy

Urodzona w Lublinie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła Szkołę Muzyczną II st. im. Tadeusza Szeligowskiego, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego dr Katarzyny Oleś-Blachy, kształciła się także pod okiem m.in. prof. Urszuli Kryger, prof. Piotra Kusiewicza oraz prof. Ryszarda Karczykowskiego.

Finalistka licznych konkursów wokalnych, m.in. konkursu im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, konkursu im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, konkursu im. Barbary Kostrzewskiej w Rzeszowie oraz ogólnopolskich przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. Jaś i Małgosia  Engelberta Humperdincka to jej debiut sceniczny.

Włodzimierz Nurkowski  - reżyser

Urodzony w 1952 roku w Krakowie, aktor, reżyser, autor adaptacji teatralnych. Krakowską PWST ukończył w 1975 roku. Był związany z wieloma cenami w Polsce, m.in. Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem im. Stefana Jaracza i Teatrem Nowym w Łodzi, krakowskim Teatrem Bagatela i Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Współpracował z Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wyreżyserował około 10 spektakli Teatru Telewizji. Ostatnio reżyserował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, w krakowskim Teatrze Groteska i na scenie Opery Krakowskiej.

******

Kierownik muzyczny, dyrygent: Piotr Sułkowski
Reżyser: Włodzimierz Nurkowski
Scenograf: Anna Sekuła
Orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej; przygotowanie chóru – Benedykt Błoński

Soliści:

Barbara Gąsienica-Giewont – sopran (Jaś)                               
Katarzyna Sobek – sopran (Małgosia)              
Aleksandra Opała-Wójcik – mezzosopran (Czarownica)             
Małgorzata Ratajczak – mezzosopran (Matka)                          
Michał Kutnik – baryton (Ojciec)                                                          
Aleksandra Niedźwiedź – sopran (Wróżka Rosy)

W przedstawieniu uczestniczą oraz je realizują:             

Pracownia Tańca PRYZMAT grupa twórcza Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie:
Ruch sceniczny – Katarzyna Grabińska,
Tańczą: Paulina Spiel, Monika Parafiniuk, Aleksandra Dusza, Joanna Woźna, Patrycja Grzywińska, Marta Jakimca, Ewelina Chowaniec.      

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olsztynie, przygotowanie – Grażyna Kaznowska-Grygoruk.
Występują: Michalina Nowak, Gabriela Szpakowska, Magda Grudzińska, Otylia Przyłucka, Basia Abramowska, Marika Dymek, Ewa Ziomek, Hania Faltynowska, Tymoteusz Matys, Maria Lachowicz, Klara Sternicka, Patrycja Twarogowska, Mikołaj Pliś (Jaś), Zuzia Hensoldt, Maria Lenkiewicz (Małgosia), Magda Mierzejewska, Lena Sadurska.

Daniela Okuniewska – Teatr Tańca Test.
Sztewite Gang / Knockout Gang: Dawid Rostkowski, Dawid Sadlak, Rafał Połubiejko, Maciej Wentowski, Maciej Zbrzezny, Adam Zieliński, Piotr Kania.

Asystent scenografa: Elżbieta Wojtowicz
Asystent kierownika muzycznego: Grażyna Wolter
Korepetytor, akompaniator: Krystyna Kutnik
Reżyser światła: Michał Bystrzycki
Nagłośnienie: Maciej Szłykowicz
Rekwizytor: Mieczysław Sotnicki
Krawcowa: Jadwiga Gawrońska
Wojciech Jóźwicki, Mariusz Zdrojewski– obsługa sceny
Marek Kulczyński – obsługa sceny, elektryk.

Współpraca: Opera Krakowska, Teatr Lalek oraz MOK w Olsztynie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

******

Engelbert Humperdinck: Jaś i Małgosia

Spektakle w sali koncertowej Filharmonii w dniach:

29 maja, godz.19.00,
30 maja, godz.11.00 i 17.00 ,
31 maja, godz.11.00 i 16.00,
1 czerwca, godz.10.00,
2 czerwca, godz.10.00,
3 czerwca, godz.10.00

******

Bilety do nabycia w kasie filharmonii
w godz.10-18 oraz na dwie godziny przed spektaklem
tel.89 527 51 75 wew. 134, 135 lub bilety@filharmonia.olsztyn.pl


Z D J Ę C I A
F I L M Y
AS
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Spot promocyjny opery Jaś i Małgosia

27-05-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl