Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-05-26 21:52 | Rozmiar tekstu: A A A
Inauguracja RPO WiM 2014-2020

Ponad 1,7 mld euro na rozwój województwa

Olsztyn24
Warmia i Mazury dostały ponad 1,7 mld euro na rozwój
Jak mają być rozdysponowane środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020? Jakie przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje będą miały możliwość skorzystania z tych pieniędzy? Jak przełoży się to na jakość życia mieszkańców Warmii i Mazur? – odpowiedzi na te pytania poznamy podczas konferencji Inaugurującej Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Konferencja, która odbędzie się w Olsztynie 28 maja 2015 roku, będzie towarzyszyła pierwszemu posiedzeniu Komitetu Monitorującego RPO WiM 2014-2020. W komitecie zasiadają przedstawiciele samorządów, strony rządowej, a także partnerzy spoza administracji. W tej trzeciej grupie są m.in. reprezentanci związków zawodowych, organizacji pracodawców, środowiska naukowego czy pożytku publicznego.

Uczestnicy konferencji dowiedzą się jak ponad  1,7 mld euro z RPO 2014-2020 przyczyni się do rozwijania potencjału województwa. Program zakłada dofinansowanie przedsięwzięć z dziedziny przedsiębiorczości, szkolnictwa, technologii informacyjno-komunikacyjnych, transportu, efektywności energetycznej, gospodarki odpadami, gospodarki wodnej, ochrony przyrody, kultury i dziedzictwa, rewitalizacji, dostępu do usług publicznych, regionalnego rynku pracy czy włączenia społecznego.
R E K L A M A
banner
Wytyczne Komisji Europejskiej premiują innowacyjność oraz łączenie nauki z biznesem. Na szczególne wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy działający w branżach objętych inteligentnymi specjalizacjami. W naszym regionie wyodrębniono trzy. Ekonomia wody - związana z turystyką wodną, ośrodkami wellness i spa oraz budową jachtów. Produkcja żywności wysokiej jakości - z wykorzystywaniem doskonałych warunków naturalnych i rozwiniętej bazy badawczo-rozwojowej. Trzecia specjalizacja to przemysł drzewny i meblarski.

Nowością RPO 2014-2020 jest także nowy instrument wsparcia - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), które mają pomóc w rozwoju aglomeracji miejskich. W województwie są trzy takie obszary: aglomeracja olsztyńska, elbląska i ełcka. Pieniądze z ZIT mają służyć ściślejszemu zintegrowaniu gmin otaczających największe m miasta regionu.

RPO WiM 2014-2020 koncentruje się na 4 głównych obszarach:

» najwięcej, bo prawie 19 proc. wszystkich środków finansowych przeznaczone zostanie na wzmacnianie rozwoju technologicznego i innowacji oraz na podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw ok. 320 mln euro,
» ok. 16 proc. środków budżetu RPO wykorzystanych będzie na ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, zwiększenie udziału energii odnawialnej oraz efektywność energetyczną - ok. 268 mln euro,
» niemal 14 proc. wszystkich funduszy zostanie przeznaczonych na inwestycje drogowe i kolejowe – region wciąż należy do obszarów o najmniejszej dostępności komunikacyjnej w Europie – ok. 196 mln euro,

Z uwagi na szczególne w skali kraju problemy na rynku pracy, ok. 12% dostępnych w programie środków przeznaczone zostanie na zwiększenie zatrudnienia – ok. 182 mln euro oraz ok. 7 proc. na aktywizację społeczno-zawodową – 128 mln euro.

O szczegółach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 opowiedzą uczestnicy konferencji i członkowie Komitetu Monitorującego. Konferencja odbędzie się w czwartek 28 maja 2015 r. w Hotelu Warmińskim w Olsztynie, w sali dębowej A. Początek – godz.12:30.

Komentarze [1]
~???? / 2015-05-27 08:31
Kierunek spa? Rejon wiecznego relaksu? Tylko tyle? To w PRL było tej inteligencji i biznesu więcej, bo była chociażby produkcja w Reszlu i Dobrym Mieście i w Rucianem Nidzie i dzięki Stomilowi Olsztynowi przybyło mieszkańców ! A teraz co się takiego produkuje? Z reklam znam jedynie majonez kętrzyński. Żal...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl