Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Artykuł sponsorowany | 2015-06-03 21:20 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie trwają badania funkcjonowania systemu opieki

Olsztyn24
 
Gdzie w Olsztynie szukać pomocy w opiece nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub chorymi? Jak duże jest zapotrzebowanie na miejsca w żłobkach i przedszkolach? Do kogo mogą zgłosić się rodzice po pomoc w opiece nad dziećmi? Czy można w naszym mieście znaleźć opiekuna spoza sektora publicznego? Ile kosztują takie usługi? Jakie są w tym zakresie trudności i bariery?

Na takie i inne pytania związane z funkcjonowaniem systemu opieki odpowie badanie społeczne Diagnoza i analiza funkcjonowania formalnych i nieformalnych instytucji opieki w Polsce, zaplanowane przez ekspertów z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Wywiady prowadzone są od początku czerwca do końca września 2015 roku w sześciu powiatach w Polsce, w tym w Olsztynie, które jest miastem na prawach powiatu. Weźmie w nich łącznie udział około 6 tysięcy osób i instytucji, w tym ponad 800 rodzin z naszego miasta, a także radni, urzędnicy, dyrektorzy placówek świadczących opiekę i ich pracownicy, pracodawcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
R E K L A M A
banner
Badacze chcą dowiedzieć się, kto i w jakim zakresie potrzebuje pomocy w opiece nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz chorymi. Dodatkowo zbadają, jaka część opieki sprawowana jest za pośrednictwem instytucji publicznych, a jaka prowadzona jest przez członków rodziny lub inne osoby z najbliższego otoczenia. Badanie dostarczy jednocześnie informacji o działaniu instytucji świadczących opiekę, ich potrzebach finansowych, kadrowych i materialnych.  
Wyniki badania będą przydatne zarówno rodzinom mieszkającym w powiecie, jak i instytucjom, które świadczą pomoc.
Badanie podzielone zostało na kilka etapów. W jednym z nich prowadzone będą rozmowy z przedstawicielami samorządu i dyrektorami instytucji świadczących opiekę, aby pozyskać wiedzę o podaży opieki w regionie. W drugim odbywać się będą rozmowy z mieszkańcami w ich domach.

Badacze odwiedzą mieszkańców naszego powiatu, a także pozostaną z nimi w kontakcie telefonicznym, dbając, by rodziny – zarówno te, w których członkowie wymagają opieki jak i pozostałe – mogły  wypowiedzieć się w istotnej dla nich kwestii. Ankieterzy przeprowadzający wywiady są zobowiązani do noszenia w widocznym miejscu identyfikatora ze zdjęciem oraz imieniem i nazwiskiem, a także pieczątką firmy PBS, która na zlecenie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich i Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej realizuje badania terenowe.

Wykonawcą badania jest centrum badawczo-rozwojowe PBS, które od lat współpracuje z sektorem publicznym, agendami rządowymi, samorządami lokalnymi oraz jednostkami naukowymi.  

Wywiady są anonimowe. Wszystkie zebrane informacje są poufne i będą wykorzystywane wyłącznie do opracowania zbiorczych raportów. Już teraz zachęcamy wszystkie wylosowane do badania osoby i instytucje do wzięcia w nim udziału, kiedy skontaktuje się z Państwem przedstawiciel instytucji realizującej to przedsięwzięcie. Udział każdej z wylosowanych osób i instytucji jest kluczowy, aby badanie mogło przynieść oczekiwane efekty w celu usprawnienia działania systemu opieki zarówno w Olsztynie, jak i w całym kraju.

Wyniki badań będą ogólnodostępne, raporty z badań zostaną opublikowane w formie książkowej oraz na stronach internetowych: www.diagnozaopieki.pl.; WWW.crzl.gov.pl, Będą również prezentowane na konferencjach regionalnych oraz na konferencji końcowej, w Warszawie.

Więcej: www.diagnozaopieki.pl

logo

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl