Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-06-25 22:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Od 1 lipca nowe karty parkingowe osób niepełnosprawnych

Olsztyn24
 
Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu przypomina, że od 1 lipca 2015 roku będzie obowiązywał nowy wzór karty parkingowej osoby niepełnosprawnej. Osoba niepełnosprawna, lub kierowca przewożący taką osobę, ma prawo do bezpłatnego parkowania auta w Strefie Płatnego Parkowania w Olsztynie tylko na podstawie nowego wzoru dokumentu określonego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych.

Dotychczas używane karty parkingowe osoby niepełnosprawnej (wydawane na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie wzorów kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją tych  osób - Dz.U. Nr 67, poz. 616, ze zm.) tracą ważność 30 czerwca 2015 roku.

Osoby niepełnosprawne oraz kierowcy przewożący osoby niepełnosprawne, są zwolnione z opłat za parkowanie na obszarze SPP w Olsztynie, pod warunkiem wyłożenia ww. karty parkingowej za przednią szybą pojazdu tak, aby była w pełni czytelna dla kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania z zewnątrz pojazdu.
R E K L A M A
banner
Nowe wzory kart parkingowych osób niepełnosprawnych to skutek wprowadzenia przepisów ograniczających krąg osób upoważnionych do bezpłatnego parkowania pojazdów na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Uprawnienia do takiej karty zachowają jedynie osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności, posiadające w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jeden z trzech symboli przyczyny niepełnosprawności: 04-O, 05-R lub 10-N.

Osoby posiadające stopień znaczy z symbolem nie wymienionym powyżej oraz osoby posiadające dotychczasowe orzeczenie w stopniu umiarkowanym i spełniające przesłanki uprawniające do uzyskania karty parkingowej, będą mogły ją otrzymać po ponownym stawieniu się na komisję orzekającą. Osoby te na wymianę dokumentu miały 5 miesięcy, w tym celu mogły już od 1 lipca 2014 r. zgłaszać się do Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce swego zamieszkania.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl