Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Marek Książek | 2015-06-25 22:59 | Rozmiar tekstu: A A A
Zagadka znad Jordanu

Gdzie chrzczony był Jezus?

Olsztyn24
Nad rzeką Jordan (fot. Marek Książek - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Dla udających się do Ziemi Świętej katolików przekaz jest prosty: zwiedzamy miejsca związane z życiem i działalnością Jezusa. Ale z punktu widzenia historycznego może być problem, na przykład dotyczący chrztu w rzece Jordan.

Oto można trafić do miejscowości Jardenit, gdzie rzeka Jordan wypływa z jeziora Genezaret, zwanego Tyberiadzkim lub Morzem Galilejskim. Na mapce w niektórych przewodnikach oznaczona jest jako miejsce chrztu Jezusa, odwiedzane przez „niezliczonych pielgrzymów”, którzy zanurzają się w wodach świętej dla chrześcijan rzeki. Inny przewodnik podaje, że spośród kilku miejsc, pretendujących do miana miejsca chrztu Chrystusa, jest ono najłatwiej dostępne i stosunkowo mocno osadzone w tradycji. A to z tego względu, że spotkanie Jezusa z Janem Chrzcicielem miało nastąpić tam, gdzie „Jordan wypływa z Jeziora”.

W upalny, czerwcowy dzień odwiedziliśmy z wycieczką Jardenit, aby zobaczyć, co oznacza to „osadzenie w tradycji”. Akurat grupa w białych koszulach brała udział w ceremonii chrztu w Jordanie, do którego schodzi się po kamiennych schodach prosto do w miarę czystej wody. Na ścianach umieszczono biblijne cytaty w różnych językach, także w polskim. Baptysterium nie ma statusu sanktuarium chrześcijańskiego, a wybudowali je mieszkańcy sąsiedniego kibucu (izraelskiej spółdzielni produkcyjnej) i zamienili w... atrakcję turystyczną. Dlatego nad brzegiem powstała nie tylko przebieralnia, ale także sklepiki z pamiątkami i ogródek kawiarniany, gdzie można wypocząć po dniu pełnym wrażeń.
R E K L A M A
banner
Ale obeznani z przekazem ewangelistów chrześcijanie wybierają inne miejsce, w pobliżu biblijnego Jerycho, jako że Jan miał ochrzcić Jezusa na skraju Pustyni Judzkiej, u ujścia Jordanu do Morza Martwego, a po tej ceremonii 40 dni głodował na pustyni. Tymczasem Jardenit położone jest w żyźniejszej, zielonej Galilei na północy. To drugie miejsce zwie się Kasr al -Jahud, a płynąca tam rzeka ma kilka metrów szerokości, kolor pustynnego piasku i stanowi granicę między Izraelem a Jordanią. Z tego względu można tu spotkać uzbrojonych pograniczników, którzy chętnie fotografują się z polskimi turystami. Po drugiej stronie rzeki zbudowano drewniany podest, a dalej widnieje kopuła monastyru.

Marek Książek

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl