Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D./Natt | 2015-06-26 21:02 | Rozmiar tekstu: A A A

„45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo” okiem Krystyny Janusz prezentuje Galeria Stary Ratusz WBP

Olsztyn24
Krystyna Janusz (fot. Natt - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie otwarto dzisiaj (26.06) wystawę fotografii „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo” autorstwa Krystyny Janusz. Ekspozycję zorganizowała WBP i Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jako jedno z wydarzeń uświetniających jubileusz zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia jego powstania sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to studenci postanowili powołać grupę taneczną kultywującą folklor polski. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów oraz absolwentów UWM.

Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych. Wieloletni dorobek „Kortowa” jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Zespół przedstawia tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów prawie całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne m.in. z Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.
R E K L A M A
banner
Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną był też wielokrotnie honorowany i nagradzany. W tym roku Zespół otrzymał statuetkę Osobowość Roku Warmii i Mazur 2014 w dziedzinie kultury, wręczanych przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu.

Więcej na temat wystawy i pracy autorki z członkami zespołu nad tą ekspozycją można dowiedzieć się z zapisu wideo dzisiejszego wernisażu. Zapraszamy do jego obejrzenia.

Wystawa potrwa do 9 lipca tego roku.

******
Krystyna Janusz (ur. 1988 r.) – olsztyńska fotografka. Absolwentka Wydziału Sztuki UWM (rocznik 2013), dyplom w pracowni fotografii artystycznej prof. Janusza Połoma. W swoich pracach i badaniach porusza tematykę regionu, z którego pochodzi i z którego historią jest związana jej historia. Realizuje badania zarówno o wydźwięku socjologicznym jak i historii architektury.

Udział w wystawach, nagrody, wyróżnienia:

2013 – I nagroda w VIII Biennale Sztuki o Medal Prezydenta w Olsztynie, udział w wystawie pokonkursowej BWA Olsztyn
2014 – wystawa zbiorowa fotografii „Iława bez retuszu”, Iławskie Centrum Kultury
2014 – stypendium artystyczne Rady Miasta Olsztyn na wystawę fotografii zabytkowych drzwi Prus Wschodnich, wybrane miasta Warmii
2014 – wystawa indywidualna „Wojna”, Galeria Jednego Obrazu, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn
2013 – wystawa indywidualna fotografii „Osobiście”, Awangarda Bis, Olsztyn
2013 – wystawa zbiorowa „Stąd”, Iławskie Centrum Kultury.


Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy fotografii „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo”

26-06-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl