Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep | 2015-06-30 00:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Wakacyjny kurs hipoterapii w ZPE

Olsztyn24
Wakacyjny kurs hipoterapii w ZPE (fot. ZPE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Zawsze bałem się konia, a dziś go pogłaskałem, usiadłem i jeździłem! Było super - cieszy się 12 - letni Kacper z autyzmem. Razem z 11 kolegami uczestniczy w wakacyjnym kursie hipoterapii, zorganizowanym przez rehabilitantów i terapeutów Zespołu Placówek Edukacyjnych.

Konie są dwa: Luna i Olaf. Spokojne, łagodne, przyjazne, wymarzone do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi. Dziś (29.06) po raz pierwszy przyjechały na Nagórki ze stadniny w Knopinie w specjalnej przyczepie. Potem przez dwie godziny pracowały z uczniami ZPE, wożąc ich po boisku przy ul. Turowskiego. Pozwalały się głaskać, czesać zgrzebłem.

- Bo hipoterapia to nie tylko jazda, to nawet sam kontakt ze zwierzęciem - wyjaśnia Agnieszka Kontrymowicz ze stadniny w Knopinie, na co dzień nauczyciel ZPE. - Już tyle wystarczy, by dzieci z niepełnosprawnościami zyskiwały pewność siebie, uspokajały, bardziej otwierały na świat.
R E K L A M A
banner
W zajęciach uczestniczy 12 uczniów w różnym wieku, od najmłodszych klas szkoły podstawowej po szkołę przysposabiającą do pracy. Głównie z niepełnosprawnością ruchową, ale także z autyzmem czy zespołami genetycznymi. Hipoterapia bardzo się wszystkim podoba. Niektórym z nich udało się nawet przezwyciężyć wieloletni lęk przed końmi.

- Już się ich nie boję -
zapewnia 12-letni Kacper. - Dziś jeździłem i jutro też będę jeździł!

- Mi też się bardzo podoba - dodaje 21-letnia Agnieszka.

Uczniami podczas hipoterapii opiekują się pracownicy stadniny oraz rehabilitanci ZPE. Pomagają wsiąść na konia, asekurują podczas jazdy.

- Hipoterapia jest bardzo dobrą metodą dla ludzi niepełnosprawnych ruchowo - wyjaśnia Adelajda Piłat, rehabilitantka. - Poruszający się stępem koń przenosi na jeźdźca impulsy typowe dla chodu ludzkiego, w mózgu uczestnika kodują się więc prawidłowe wzorce ruchowe. Rytmiczny kołyszący ruch uspokaja, normalizuje napięcie mięśniowe. Stymuluje układ równowagi, pozwala na zdobywanie orientacji w przestrzeni. Zajęcia wpływają pozytywnie na cały organizm człowieka.

Wakacyjny kurs hipoterapii w ZPE będzie trwał do piątku. Zostanie jednak powtórzony w nowym roku szkolnym, jeśli taką wolę wyrażą rodzice uczniów. Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE, jest bardzo zadowolona z inicjatywy.

- Wyjście z sal i praca z dużym zwierzęciem jest wielką radością dla każdego dziecka. Możliwość jazdy wyzwala w uczniach odwagę, poczucie sukcesu, a tym samym wzrost poczucia własnej wartości - mówi dyrektor ZPE. - Świat widziany z końskiego grzbietu jest większy i piękniejszy. Zajęcia pobudzają inicjatywę, wzrost samokontroli i koncentracji.

ep

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl