Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Adam i Ewa | 2015-06-30 15:52 | Rozmiar tekstu: A A A
Kto dba o zieleń Olsztyna?

Zamieniają rośliny w drapaki

Olsztyn24
W osiedlach zielenią nie zajmują się fachowcy (fot. AE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Olsztynie widoczna jest troska o zieleńce – widać kwiatki, nowe drzewka, dekoracyjne trawki. Ale troska o urodę miasta jest tylko miejscowa. W osiedlach zielenią nie zajmują się fachowcy, choć za to im się płaci. Przytną tam krzewy równo jak do płota i tyle, a przy okazji zetną drzewko.

Jako mieszkańcy jednego z osiedli mieszkaniowych, w której dominuje duża spółdzielnia, mamy żal, że nasze pieniądze nie zawsze idą na prace porządkowe. Przy śmietnikach rosną sterty śmieci nie mieszczących się do kontenerów, ale najsmutniejsze jest, że niszczona jest zieleń. Krzewy ozdobne, nie zagrażające chodnikom i swobodnemu przejściu, przycinane są nawet w okresie kwitnienia do pewnej wysokości równo jak do płota. Krzewy, mimo że starają się odżyć i odrosnąć, zamieniają się jednak w drapaki. Zamiast rozłożystych koron zieleni, sterczą półsuche miotły.

Wszędzie na świecie w cenie są mieszkania w osiedlach udekorowanych zielenią, ona zresztą nie tylko dekoruje, ale zatrzymuje kurz i urozmaica nudę architektoniczną, a także wpływa na wzrost atrakcyjności sprzedażowej mieszkań ze względu na ładne otoczenie. W wielu osiedlach, odpowiednio do możliwości powierzchniowych (o parkingach i garażach nie piszemy, bo to inny temat), wstawia się fontanny, urządza sztuczne stawy, tworzy altany z ławeczkami, plenerowe siłownie. Nie są to domy apartamentowe, to są mieszkania w blokach jak nasze, ale w estetycznym i wygodnym otoczeniu. Nie zabiera to dużo miejsca, ale odgrywa wielką rolę, której tłumaczyć nie trzeba.
R E K L A M A
banner
Pewien olsztyński dziennikarz pisał z zachwytem czas jakiś, że Berlin zarasta, to znaczy, że nasadzeń i rozmyślnych kompozycji zieleńcowych jest tak wiele, że Berlin przypomina park. Dlaczego nam każe się patrzeć na drapaki, na przycinane Bóg wie czemu całkiem dowolnie i często bezsensownie krzewy i drzewa, bez wiedzy o tym? Nieumiejętne prowadzenie zieloności doprowadza do jej zniszczenia, a nie dbania o nią. Swoją drogą, ciekawe, co myślą mieszkańcy, pod nosem których będą teraz jeździć tramwaje – bo pod oknami jest tylko klepisko. Będzie przez sypialnie jeździć sobie tramwaj i to bez parawanu, jakim jest choćby jedno drzewko.

Szanowni Gospodarze Osiedli, nie chcemy by nasze pieniądze szły na dewastację i zohydzanie otoczenia. Chcemy mieszkać pięknie, Olsztyn na to zasługuje. Apelujemy o to, abyście Wy apelowali gdzie trzeba. Jeśli brakuje fachowców od zieleni lub są zbyt kosztowni, zapytajmy o opinie działkowców, bo ci wiedzę mają i podzielą się nią pewnie społecznie!

Adam i Ewa

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~Anka / 2015-07-02 10:14
To Wy - mieszkańcy osiedli jesteście odpowiedzialni za taki stan rzeczy. Czekacie aż ktoś się tym zainteresuje? Właściciele domków jednorodzinnych nie mają problemu z tym kto ma się zajmować ich zielenią. Miasto też wie gdzie jest jego zieleń. Więc sami się ruszcie i zainteresujcie swoimi sprawami - jak trzeba - zmieńcie władze osiedla, przeliczcie kasę w kasie i zacznijcie się troszczyć o swoje osiedle, a nie płakać że brak zieleni.
~Pani / 2015-07-01 16:38
Miło, że ktoś zwrócił na to uwagę. Zobaczymy czy ktoś się zainteresuje...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl