Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2015-07-03 17:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Wystawę „Tempus fugit - czas płynie...” otwarto w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Kurator wystawy Barbara Głuchowska prezentuje eksponaty | Więcej zdjęć »
W sali przy wieży Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie otwarto wczoraj (2.07) wystawę „Tempus fugit - czas płynie... Chronometry ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur oraz kolekcji prywatnych”. Ekspozycja przygotowana przez kurator Barbarę Głuchowską składa się z koło 120 eksponatów i pokazuje w zarysie historię mierzenia czasu.

- Na tej wystawie pokazujemy chronometry ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, a na ich tle eksponaty pochodzące z kolekcji prywatnych - mówi Barbara Głuchowska. - Zaprosiłam do współpracy trzech kolekcjonerów, którzy udostępnili muzeum swoje eksponaty - panów Jacka Gryszkiewicza z Dobrego Miasta, Władysława Zaorskiego z Olsztyna oraz Andrzeja Soleckiego z Ornety. Dzięki ich przychylności możemy zaprezentować m.in. zegary, które zdobiły domy w naszym regionie, ale także dziewiętnastowieczne narzędzia zegarmistrzowskie, kluczyki i zegary o specjalnym przeznaczeniu czy mechanizm wskazówkowy zegara z olsztyńskiego ratusza.

Jak powiedziała nam nasza rozmówczyni, wszystkie z zaprezentowanych eksponatów warte są szczególnej uwagi. Są nie tylko piękne i wyjątkowe, ale w dużej mierze również mają sprawne mechanizmy, co uczestnicy wczorajszego wernisażu mogli usłyszeć na własne uszy z wybiciem godziny osiemnastej.
R E K L A M A
banner
Wśród eksponatów znajdują się istne perełki - od najstarszych zegarów wieżowych i ich elementów, aż do tych z lat 60. XX wieku. Są to zarówno zegary szafowo-podłogowe, wiszące – ścienne, gabinetowe, stołowe, kominkowe oraz zegarki ręczne. Znajdziemy tu także zegary  do mierzenia lotu gołębi i anestezjologiczny, do czołgu do regulowania oświetlenia ulicznego. Jest też np. zegar kaflowy gdańskiej roboty z drugiej połowy XVIII wieku, którego zminiaturyzowany mechanizm pokazany jest w przeszklonej wielobocznej skrzynce, oraz przenośny zegar karetowy (powozowy), wykonany w Wiedniu na przełomie XVIII i XIX wieku z tarczą z masy perłowej i zdobieniami ze złoconego mosiądzu, a całość osłonięto skórzanym etui.

Więcej informacji na temat wystawy i zgromadzonych na niej chronometrów dostępnych jest na zapisach wideo wczorajszego wernisażu. Zapraszamy do ich obejrzenia.

Wystawa będzie czynna do końca września 2015 roku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Tempus fugit - czas płynie...”

02-07-2015

image galeria
Kurator wystawy Barbara Głuchowska o ekspozycji

02-07-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl