Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-07-27 21:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Brzuch jest nie od piwa, ale na piwo!

Olsztyn24
IV Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego w Biskupcu (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Po raz kolejny miłośnicy warmińskich tradycji piwowarskich oraz bursztynowego napitku mogli poznawać nowe smaki domowej produkcji. 25 lipca w Biskupcu odbył się bowiem IV Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego, impreza organizowana przez Powiat Olsztyński.

Na mieszkańców gminy oraz turystów czekały tradycyjne przekąski – fafernuchy i nowolatki. Można było też własnoręcznie zrobić świeczkę z plastra pszczelego wosku. Podczas festiwalu nie zabrakło magii w postaci eliksirów miłosnych i podobno posiadających tajemną moc „motanek”, czyli szmacianych lalek Babki Zielarki.

Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy warzenia piwa „na żywo” przez piwowarów domowych – Daniela Dudę i Artura Kamińskiego. Ten ostatni dzielił się wiedzą na temat robienia piwa w warunkach domowych. Rozprawił się też z niektórymi mitami na temat bursztynowego napoju.
R E K L A M A
banner
– Brzuch nie jest od piwa, brzuch jest na piwo – przekonywał piwowar z Olsztyna. – Butelka piwa ma około 250 kalorii, czyli tyle, co szklanka soku. Od czego zatem się tyje? Od przekąsek typu chipsy i orzeszki. Piwo zawiera mnóstwo składników odżywczych, doskonale uzupełnia elektrolity w organizmie i odkwasza mięśnie. Warunkiem jest oczywiście spożywanie go w rozsądnych ilościach.

Burzowa chmura, która nadciągnęła nad Biskupiec, zmusiła organizatorów do przerwania imprezy, ale tylko na 2 godziny. Około 22:00 na scenie znów zabrzmiały utwory w wykonaniu lokalnych zespołów muzycznych. Gwiazdą wieczoru był Szymon Wydra z zespołem Carpediem. Impreza potrwała do 1:00 w nocy.

Pomysł popularyzowania tradycji piwnych, które na Warmii sięgają setek lat wstecz, zrodził się w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Jak się okazało, idea promowania Warmii w nietypowym aspekcie historycznym, edukacyjnym, kulturalnym i kulinarnym przypadła do gustu mieszkańcom powiatu. W latach 2012-2014 festiwal odbywał się co roku w miastach warmińskich, w których istnieją lub istniały browary i silne tradycje związane z dziedzictwem browarniczym – Biskupcu, Olsztynie i Braniewie. Do tej pory w imprezie wzięło udział ponad 60 tysięcy osób. W styczniu br. festiwal otrzymał certyfikat „Produkt Warmia Mazury”.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl