Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2015-09-13 22:25 | Rozmiar tekstu: A A A

Dożynki w świętym miejscu Warmii

Olsztyn24
Podczas dożynek w Stoczku Klasztorym wystąpiła m.in. Kapela Jakubowa z Olsztyna (fot. Waldemar Ziarek) | Więcej zdjęć »
W niedzielę (13.09) odbyły się wyjątkowe powiatowe dożynki w Stoczku Klasztornym. Dlaczego wyjątkowe? Zdaniem zastępcy wójta gminy Kiwity Jacka Pawlika, każde dożynki w Stoczku Klasztornym są wyjątkowe z uwagi na miejsce i historię, jaką zapisało ono w dziejach Polski. Wyjątkowy piękny klasztor wybudowany po zakończeniu wojen polsko-szwedzkich w pierwszej połowie XVII wieku w latach 50-tych XX wieku, był miejscem odosobnienia błogosławionego księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Zwyczaj dziękowania za dobre plony i świętowanie po pracowitym sezonie praktykowany był już przez dawnych Słowian i plemiona nadbałtyckie. Nosił różne nazwy - od „wyżynek”, poprzez „wieńcowe”, „okrężne” aż po obecne dożynki. Tradycja dożynkowa, w tym również jej główny element związany z wieńcami, przetrwała do dziś. Jest jedną z niewielu pamiętających jeszcze czasy sprzed rządów Mieszka I. Tej tradycji nie zabrakło także w Stoczku.

Za najpiękniejszy wieniec dożynkowy uznano wieniec przygotowany przez sołectwo Łaniewo.
R E K L A M A
banner
Na scenie przy klasztorze  wystąpiło liczne grono artystów z olsztyńską Kapela Jakubową na czele. Prezentowany był także dorobek całego Powiatu Lidzbarskiego, jego tradycja, miejscowy folklor, jak również prezentowane były produkty firm i przedsiębiorstw z jego terenu.

Podczas uroczystości dożynkowych wójt gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk otrzymał specjalne honorowe wyróżnienie od wiceprezesa BCC Wiesława Łubińskiego za tworzenie przykładów dobrych praktyk, jakim był udział gminy Kiwity w organizacji nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi dla 37 gmin centralnego regionu Warmii i Mazur oraz budowa Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Olsztynie, który będzie obsługiwał te gminy.

Kulminacyjnym punktem dożynek, na który wójt Kiwit Wiesław Tkaczuk zaprosił wszystkich uczestników,  był rytuał pokrojenia i wspólnej konsumpcji wielkiego pieczonego dzika.

Przez cały czas dożynek dbano szczególnie o trzeźwość - o czym świadczyły specjalne tablice ostrzegawcze.

Waldemar Ziarek
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl