Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anna Kopacz/d. | 2015-09-24 21:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur zaprosiło dzieci na warsztaty w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Warsztaty w Magazynie Solnym (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyły się dzisiaj (24.09) warsztaty „Życie codzienne na zamku w czasach Kopernika” i Jak zamki budowano?. Była to jedna z wielu imprez, jakie przygotowano w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach.

W Magazynie Solnym zgromadziła się grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Morągu wraz z opiekunkami, aby uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez pracowników Działu Edukacji muzeum - dr. Sebastiana Mierzyńskiego oraz Andrzeja Kłosa.

Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej Andrzej Kłos opowiedział małym słuchaczom m.in. o życiu na zamku, zwyczajach tam panujących, jak w średniowieczu wyglądały zamki oraz z czego je budowano.
R E K L A M A
banner
W kolejnej części spotkania dr Sebastian Mierzyński przeprowadził zabawę - grę ekonomiczną, którą przygotował w oparciu o popularną grę planszową Monopol. Dzieci miały za zadanie „przeżyć” 2 lata w średniowieczu. Każde z nich dostało swoją rolę - kowala, rycerza, kupca, księdza, kata czy gajowego. Mieli przetrwać, czyli robić to, co pozwoli im zdobyć pieniądze. I tak np. młynarz, aby wyprodukować chleb, potrzebował mąki i opału - musiał więc pozyskać potrzebne produkty. Dodatkową atrakcją były perfekcyjnie wykonane przez obu panów prowadzących makiety. Największa była makieta zamku, której stworzenie zajęło 3 miesiące.

Dzieci świetnie się bawiły, a dodatkowo mają teraz większą świadomość tego, jak wyglądało życie w średniowieczu.

******

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii, podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl