Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:57 20 kwietnia 2024 Imieniny: Agnieszki, Amalii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2015-09-30 15:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Radni otworzyli ścieżkę do uporządkowania olsztyńskiej przestrzeni publicznej

W olsztyńskim ratuszu ruszyły prace mające uporządkować miejski krajobraz. Podczas dzisiejszej (30.09) XIII sesji Rady Miasta radni zdecydowali o przystąpieniu do sporządzenia uchwały określającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane. Nowe przepisy mają zmienić wygląd Olsztyna.

Pierwsze próby uporządkowania wyglądu ulic, deptaków, otaczającej nas przestrzeni, miasto podjęło kilka lat temu. W 2011 roku przygotowany został Program Poprawy Wizerunku Przestrzeni Publicznej i Estetyzacji. Dokument opisywał m.in. wygląd i kolorystykę tablic informacyjnych albo reklam. Niestety, prawo przyjęte przez radnych zostało uchylone przez wojewodę. A to oznaczało dowolność choćby w promowaniu swoich produktów i usług np. na terenie Starego Miasta.

Coraz częściej pojawiające się w różnych miastach głosy niezadowolenia doprowadziły do kwietniowej zmiany ustawy dotyczącej ochrony krajobrazu (zaczęła obowiązywać we wrześniu). A to daje szansę na opanowanie chaosu, którego przyczyną są m.in. wielkopowierzchniowe reklamy.

- To początek drogi długiej, ale mam nadzieję, że owocnej - mówi dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa, Magdalena Rafalska. - Uchwała będzie obowiązywać na terenie całego miasta, każdej działki. Regulacje będą dotyczyły i właścicieli prywatnych, przedsiębiorców, instytucji, a także gminy.
R E K L A M A
W ostatnich tygodniach studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego inwentaryzowali reklamy, głównie w ścisłym Śródmieściu. Ale przygotowywane przepisy będą dotyczyć nie tylko spraw związanych z promocją.

- Chcielibyśmy zacząć ujednolicać małą architekturę - wyjaśnia Magdalena Rafalska. - To już dzieje się przy okazji inwestycji tramwajowej. Chcemy pracować nad rzeczami, o których nikt nie myśli przy codziennym odbiorze, np. umiejscowienia i montażu śmietnika przy przystanku albo znaku na wiacie. Podczas projektowania często nie bierze się tego pod uwagę, a dopiero po czasie okazuje się, że pewne elementy w określonym miejscu nie pasują. Mamy też narzędzie, by powiedzieć, jakie ogrodzenia nie powinny być instalowane.

Prace związane z przygotowaniem odpowiednich przepisów mogą potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.