Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Tadeusz Iwiński | 2015-10-09 13:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Protest związkowców służb mundurowych

Olsztyn24
 
W trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu powszechną uwagę zwracała masowa demonstracja przedstawicieli związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy oraz pracowników formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (zwłaszcza Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej), a także Służby Więziennej i Służby Celnej.Już wcześniej pojawiło się przed parlamentem miasteczko namiotowe, zaś w głównym dniu protestu (czwartek, 8.10) kilku tysięcy osób z całego kraju, w oczy rzucała się symboliczna trumna.

Główne przyczyny protestu to zamrożenie płac od 5 lat, brak perspektywy podniesienia pensji od przyszłego roku oraz nieprzyjęcie nowej ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych na lata 2016-2019. A ich członkowie pamiętają dobrze, iż w listopadzie 2011 r. premier Donald Tusk obiecał im w tej kadencji podwyżki o 300 zł, co nie nastąpiło. Funkcjonariusze są przy tym oburzeni propozycjami zrównania ich uprawnień, w tym emerytalnych, z pracownikami cywilnymi. Co więcej - celnicy domagają się objęcia ich środowiska mundurowym systemem emerytalnym. Wszyscy nie bez racji akcentują konieczność przeznaczenia większych nakładów na ich formacje (w tym na dodatkowe etaty), w sytuacji nowych wyzwań dla bezpieczeństwa Polski, odnoszących się szczególnie do sfery migracji.

W gronie kilku posłów Klubu SLD i Zjednoczonej Lewicy spotkaliśmy się z demonstrantami, zdecydowanie opowiadając się za zwiększeniem budżetu służb mundurowych. Zadeklarowaliśmy więc zgłoszenie w nowym Sejmie odnośnych poprawek do budżetu na rok 2016. Zabierając krótko głos jako długoletni poseł z Warmii i Mazur wskazałem, iż dla regionu praca tych służb ma szczególnie duże znaczenie choćby ze względu na Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, czy 210-kilometrową granicę z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Nawet niedawne centralne obchody Dnia Celnika odbyły się w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
Społeczność województwa czuje się w dużym stopniu wykluczona, nie tylko z uwagi na najwyższe w Polsce bezrobocie, lecz z wielu innych względów. Nie można więc doprowadzić do tego, by funkcjonariusze oraz pracownicy służb mundurowych zaczęli mieć poczucie gorszego traktowania. Do rangi swoistego symbolu urasta fakt, iż na liście Zjednoczonej Lewicy w wyborach do Sejmu znajduje się Artur Janusz Fursewicz - strażak zawodowy z Giżycka.

Tadeusz Iwiński
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl