Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Tadeusz Iwiński | 2015-10-01 02:07 | Rozmiar tekstu: A A A

Uchodźcy – serce czy rozum?

Olsztyn24
 
UNHCR (Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców) podał w środę, że od początku br. przez Morze Śródziemne do Europy przedostało się 515 tys. osób. Ta sytuacja stała się problemem globalnym, a nie zawsze przy tym da się odróżnić uchodźców od migrantów i w grę wchodzi jeszcze działalność grup przemytniczych.

Wiadomo, że nie da się zbudować żadnych murów zatrzymujących te ludzkie potoki, jak próbują to czynić Węgry, a równocześnie kraje europejskie też nie rozwiążą wszystkich problemów osób uciekających z Erytrei, Syrii czy z Afganistanu.

Ten kryzys humanitarny i polityczny, wywołujący dyskusje i spory także nad Wisłą, obserwowałem właśnie w Radzie Europy w Strasburgu. Dominował pogląd, iż uchodźcom trzeba pomóc – zgodnie z Konwencją Genewską z 1951 r., ale natychmiast rodziły się wątpliwości, czy jest się w stanie dać im wszystkim schronienie i utrzymanie oraz zintegrować pod względem społecznym i ekonomicznym. Ponadto wzmaga się dość powszechnie obawa przed przybyszami, zwłaszcza muzułmanami. Dylemat polega więc też na tym – jak pisał Lew Tołstoj – że „nie da się zmusić rozumu, aby pojmował i wyjaśnił to, czemu sprzeciwia się serce”.
R E K L A M A
banner
Kilka rzeczy wydaje się oczywistych:

1. Nie można rozwiązać tego ogromnego kryzysu bez sięgnięcia do jego źródeł. Chodzi zwłaszcza o wojnę domową w Syrii, trwającą od ponad 4 lat, o powstanie tzw. Państwa Islamskiego i faktyczny rozpad Libii. W dużej mierze odpowiadają za to mocarstwa zachodnie, które popełniły wielkie błędy na Bliskim Wschodzie. Nie wiadomo, czy ewentualna współpraca USA i Rosji może jakościowo zmienić aktualny stan rzeczy.

2. Potrzebna jest wspólna europejska polityka migracyjna i azylowa. System Dubliński z 1990 r. i 2003 r., regulujący postępowanie z uchodźcami stał się dysfunkcjonalny. Zresztą aż 72% przybyszów aplikuje o azyl tylko w pięciu krajach.

3. Długofalowo pomagać trzeba głównie uchodźcom, którzy już są w państwach sąsiadujących z ogniskami konfliktów. W Turcji jest ich ponad 2 mln, w Libanie prawie 1,5 mln i w Jordanii niemal 1 mln.

4. Konieczny jest wreszcie dialog między religiami i cywilizacjami, a nie „zderzenie cywilizacji”, by przywołać pojęcie ukute przez Samuela Huntingtona, z którym przed wieloma laty współpracowałem na Harvardzie. Ale to zadanie na długie lata!

I pozostaje inny, naczelny dylemat do rozstrzygnięcia w tym kontekście. Czy da się zachować także w tym przypadku mądrość polegającą na tym, jak pisał Hermann Hesse, by myśleć ze sceptycyzmem, ale działać z optymizmem?

Tadeusz Iwiński
Komentarze [3]
~allensteiner / 2015-10-02 19:19
Niezależnie od tego, czy serce, czy rozum, ciekaw jestem, czy ktoś wpadł na pomysł wytłumaczenie tym ludziom w sposób przystępny i dobitny, że przekraczając granicę stają się gośćmi, a także - że gospodarz w razie nie stosowania się do panujących w jego domu zwyczajów - może gościa po prostu wyrzucić za drzwi albo zastosować inne dolegliwości, jakie uzna za stosowne.
~klaudia / 2015-10-01 13:47
Pogonić to całe towarzystwo
~stary malkontent / 2015-10-01 12:02
Na to pytanie należy odpowiedzieć : r o z u m. My Europejczycy skolonizowaliśmy Amerykę. Oni skolonizują nas. No, chyba, że zostaną zniesione wizy do USA, to wsiądziemy do samolotów i na zachód. Bo każdy kto myśli wybierze to co lepsze, czyli zadziała rozum. Ale w przypadku ogłoszenia , że w naszym kraju każdemu przysługuje "super socjal " nie zdołamy obronić granic. A sercem niech zajmują się kardiochirurdzy.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl