Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-10-13 15:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn i sąsiadujące gminy porozumiały się ws. dokumentacji przygotowującej północną obwodnicę miasta

Olsztyn24
Podpisanie porozumienia intencyjnego ws. północnej obwodnicy Olsztyna | Więcej zdjęć »
Prezydent Olsztyna, burmistrz Barczewa oraz wójtowie czterech sąsiadujących z miastem gmin: Jonkowo, Dywity, Purda i Gietrzwałd, podpisali dzisiaj (13.10) porozumienie intencyjne w sprawie przygotowania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia starań o budowę tzw. północnej obwodnicy miasta. Inicjatywę swoim podpisem poparła również pani starosta olsztyński.

Używając technicznego języka, współdziałanie autorów dzisiejszego porozumienia dotyczyć będzie realizacji zadania polegającego na opracowaniu Studium korytarzowego wraz z analizą wielokryterialną (SK) oraz Studium techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do północnej obwodnicy Olsztyna. Przekładając to na język powszechnie zrozumiały, dokumentacja ma odpowiedzieć na pytanie, którędy będzie można poprowadzić drogę wyprowadzającą poza teren miasta ruch tranzytowy przemieszczający się trasą krajową nr 51 (Olsztynek - Olsztyn - Bezledy) z poszanowaniem warunków ochrony środowiska naturalnego i interesów mieszkańców gmin, po których wytyczona trasa będzie prowadzić.

Koszty przygotowania dokumentacji wzięła na siebie gmina Olsztyn, jako najbardziej zainteresowana budową obwodnicy. Jak szacuje prezydent Olsztyna, będzie to wydatek rzędu 10 mln złotych.
R E K L A M A
banner
Przygotowanie dokumentacji zajmie co najmniej 2 lata. Gdy już wymienione na wstępie dokumenty powstaną, będą podstawą do rozpoczęcia poszukiwania źródeł finansowania obwodnicy. Zdaniem prezydenta Olsztyna, rozpoczęcie budowy nie nastąpi wcześniej niż po 2020 roku.

Przypomnijmy, że jest to drugie podejście do rozwiązania problemu północnej obwodnicy Olsztyna. Pierwsze zakończyło się niepowodzeniem po tym, jak Gmina Dywity zaskarżyła decyzję środowiskową do sądu administracyjnego, a ten uznał, że przygotowujący tę decyzję nie wykazali maksymalnej staranności przy jej opracowaniu i decyzję uchylił. Potem nie było już czasu i pieniędzy na poprawianie dokumentu, która przestał być ważny. Teraz całą procedurę trzeba rozpocząć od nowa.

Jak powiedział nam nieoficjalnie jeden z uczestników dzisiajszego porozumienia, cały problem z budową północnej obwodnicy Olsztyna wziął się stąd, że Gmina Dywity nie uszanowała planów zagospodarowania przestrzennego, które przewidywały budowę obwodnicy na jej terenie. Urzędnicy wydali kilka pozwoleń na budowę domów w pasie terenu zarezerwowanego pod budowę drogi. Gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany budowy obwodnicy, okazało się, że dla ich zrealizowania trzeba będzie wyburzyć kilka nowych domów. Do tego władze gminy Dywity nie chciały dopuścić. Stąd m.in. skarga do sądu administracyjnego na decyzję środowiskową, która, zdaniem sądu, nie była wolna od błędów.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~kp / 2015-10-14 07:45
tylko plany miejscowe to sprawa gminy, przed utratą ważności plany przewidywały budowę obwodnicy, a gdy planów już nie było, to właśnie wójt wydał pierwszy decyzję o warunkach zabudowy - czyli zadecydował, że w tym miejscu można zlokalizować zabudowę mieszkaniową, starosta wydał pozwolenie na budowę na podstawie złożonych dokumentów - decyzji o warunkach i projektu budowlanego
~PanJan / 2015-10-13 19:20
Dobrze by było, gdyby ów tajemniczy informator nie powielał rozpowszechnianych wcześniej bzdur i trochę się zapoznał z faktami. Gmina Dywity nie mogła uszanować planów zagospodarowania przestrzennego, bo ich po prostu nie było, natomiast pozwolenia na budowę wydaje starosta powiatowy, a nie wójt Dywit (wcześniej wydawał Kierownik Urzędu Rejonowego). Ponowne rozpowszechnianie fałszywych informacji niczemu nie służy i to powinien cytowany "życzliwy" czym prędzej wziąć pod uwagę.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Porozumienie intencyjne ws. północnej obwodnicy Olsztyna

»

13-10-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl