Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-11-04 12:24 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn wyemituje obligacje za 160 mln złotych

Olsztyn24
XVI sesja Rady Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Jeszcze w tym roku Gmina Olsztyn wyemituje obligacje komunalne o wartości 160 mln złotych na pokrycie deficytu budżetowego związanego z prowadzonymi w mieście inwestycjami. Zgodę na wypuszczenie obligacji wyraziła dzisiaj (4.11) Rada Miasta, obradująca na zwołanej w trybie nadzwyczajnym na wniosek prezydenta Piotra Grzymowicza XVI w tej kadencji samorządu sesji.

Dzisiejsza zgoda na emisję obligacji rodziła się „w bólach”. Radni opozycji podkreślali, że nie odpowiada im nadzwyczajny tryb tryb procedowania w tej sprawie, bo na zapoznanie się i przeanalizowanie propozycji prezydenta mieli za mało czasu. Padły wnioski o przerwanie sesji lub zwołanie nowej sesji za tydzień, by radni mieli czas na przeanalizowanie sprawy.

Początkowo prezydent zajmował twarde stanowisko, nie wyrażając zgody na odsunięcie rozstrzygnięcia sprawy na dalszy czas. Jak uzasadniał - pod koniec ubiegłego tygodnia do kasy miasta wpłynęły pieniądze z Michelin za kupione od miasta za 50 mln zł tereny inwestycyjne, co pozwoliło na ustalenie ostatecznej wielkości tegorocznego deficytu budżetowego. Z drugiej strony, zwłoka w rozstrzygnięciu sprawy, skracała by czas na prowadzenie negocjacji z bankami, a tym samym ograniczałaby możliwości uzyskania korzystnych dla miasta warunków emisji obligacji.
R E K L A M A
banner
Z upływem czasu sesji prezydent stał się bardziej „elastyczny” wobec opozycji. Przystał na zarządzenie godzinnej przerwy w obradach na spotkania z opozycyjnymi klubami radnych i radnymi niezrzeszonymi. Można się domyślać, że na spolegliwość prezydenta miała wpływ świadomość,  iż rządząca Olsztynem koalicja Platformy Obywatelskiej i klubu radnych „Ponad Podziałami” nie ma już większości w Radzie Miasta, więc opozycyjni radni aktualnie mogą zablokować każdą prezydencką inicjatywę, również tę dotyczącą emisji obligacji. Dodajmy w tym miejscu, że z członkostwa w klubie radnych PO w poprzednim tygodniu zrezygnował Tomasz Głażewski, a wczoraj rezygnację z mandatu radnego złożył Marcin Kuchciński (klub radnych PO), po tym, jak w poniedziałek został wybrany członkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Po spotkaniach z klubami radnych, sytuacja na sali sesyjnej zmieniła się. Radni opozycji podkreślali z zadowoleniem, że po raz pierwszy od dłuższego czasu prezydent spotkał się z klubami radnych opozycji. Nie podały już wnioski o przerwanie sesji, a przewodniczący klubu radnych „Demokratyczny Olsztyn” Czesław Jerzy Małkowski oficjalnie poinformował, że po zapoznaniu się z argumentami prezydenta, cały jego klub będzie głosował za udzieleniem zgody na emisję obligacji.

W tej sytuacji głosowanie nie przyniosło niespodzianek. Za udzieleniem prezydentowi zgody na emisję obligacji głosowało 17. radnych, zaś pozostała z obecnych na sesji szóstka radnych wstrzymała się od głosu.

Teraz miasto ogłosi konkurs dla banków lub konsorcjów bankowych na obsługę obligacji. Ten z podmiotów, który konkurs wygra jeszcze w tym roku przeleje na konto Urzędu Miasta 160 mln złotych. Dodajmy, że pieniądze te pokryją wyłącznie deficyt budżetu miasta związany z wydatkami majątkowymi (inwestycjami).

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~korek1 / 2015-11-04 21:45
Trzeba się spieszyć puki koledzy aferzyści są jeszcze przy korycie bo po 11 listopada czasy róbta co chceta się skończą i zapanują czasy liczenia wydanych pieniędzy publicznych.
~kazik / 2015-11-04 16:08
Dziwna jest ta emisja obligacji pod koniec roku. Skoro Michelin wpłacił 50 mln - to o mniej więcej tyle zmniejszy się deficyt. Po co więc ta emisja na 160 mln?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
XVI sesja Rady Miasta Olsztyna

»

04-11-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl