Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2015-11-04 20:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Grzymałowie i ich tracki dwór bohaterami wieczoru z prof. Januszem Jasińskim w muzeum

Olsztyn24
Promocja książki „Grzymałowie. Z dziejów szlacheckiego rodu na Warmii” | Więcej zdjęć »
W Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie odbyło się dzisiaj (4.01) spotkanie promujące druk autorstwa profesora Janusza Jasińskiego - „Grzymałowie. Z dziejów szlacheckiego rodu na Warmii” (Oficyna Wydawnicza „Retman”, Dąbrówno 2015) zorganizowane przez Muzeum Warmii i Mazur oraz Oficynę Wydawniczą „Retman”.

Tematem przewodnim wystąpienia prof. Jasińskiego, będącego głównym punktem programu wieczoru, były losy rodu Grzymałów oraz ich dworu w Tracku, który przez ponad dwa stulecia należał do familii, a który obecnie popada w ruinę i czeka na odrestaurowanie.

Autor w książce przypomina kilku najwybitniejszych członków rodziny, żyjących w XVII i XVIII wieku, m.in. Jana Grzymałę - kapitana w komornictwie olsztyńskim, który w 1656 roku kupił majątek w Tracku i Wojciecha Ludwika Grzymałę - kanonika warmińskiego, który w Tracku ulokował bogaty prywatny księgozbiór.
R E K L A M A
banner
Dwór w Tracku został wzniesiony (lub przebudowany z wcześniejszego domu) pod koniec XVIII wieku. W 1832 roku Romulus Grzymała, ostatni właściciel majątku z rodu, z powodu zadłużenia sprzedał Track porucznikowi Janowi Jerzemu Belianowi. To właśnie w nim urodził się Oskar Belian, późniejszy burmistrz Olsztyna i z tego względu nazywany jest on także „dworkiem Beliana”.  Zarówno prof. Jasiński, jak i inni historycy uważają tę nazwę za niewłaściwą, ponieważ Belianowie byli właścicielami dworu zaledwie 30 lat.

Wystąpienie autora druku, a także jego wydawcy - Waldemara Mierzwy, właściciela oficyny wydawniczej „Retman”, zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do jego obejrzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~grzym / 2015-11-05 16:56
Grzymowicz i Grzymała to takie podobne nazwiska. Warto więc dworek ratować...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Promocja książki „Grzymałowie. Z dziejów szlacheckiego rodu na Warmii”

04-11-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl