Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2015-12-01 14:25 | Rozmiar tekstu: A A A
I Regionalny Konkurs Gwary Warmińskiej

Młodzi gadali po warmińsku

Olsztyn24
I Regionalny Konkurs Gwary Warmińskiej | Więcej zdjęć »
Młodzi ludzie chcą pamiętać i poznawać gwarę warmińską – taki wniosek płynie po I edycji Regionalnego Konkursu Gwary Warmińskiej, który odbył się w sobotę (28.11) w Dywitach. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Karol Bagiński z Sząbruka, a w kategorii gimnazjów – Monika Mówińska z Gietrzwałdu.

Z niełatwymi tekstami zmierzyło się 12 uczniów z regionu, choć wcześniej swój udział zapowiadało ponad 20 chętnych. Część z nich zmogły choroby, a inni nie zdołali się przygotować, co tylko pokazuje, jak trudną materią jest gwara warmińska.

– Chylę czoła przed wszystkimi, którzy jednak przyjechali w pięknych, warmińskich strojach i zdecydowali się na udział w konkursie – mówi Warmiak Edward Cyfus, pisarz i regionalista, który zasiadał w jury konkursu. – Widać było w nich autentyczną chęć i zapał do uczenia się gwary. Pewne rzeczy wymagają jeszcze doszlifowania, ale poziom był bardzo dobry.
R E K L A M A
banner
Konkurs, którego inicjatorem był młody Warmiak Łukasz Ruch odbył się w przystrojonej „po warmińsku” klasie Gimnazjum Publicznego w Dywitach. Zmagania zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Wzięli w nim udział uczniowie z Dywit, Spręcowa, Olsztyna, Sząbruka i Gietrzwałdu. I to właśnie młodzi mieszkańcy gminy Gietrzwałd pokazali się z najlepszej strony. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Karol Bagiński z Sząbruka z tekstem o... tramwajach, a w kategorii gimnazjów wygrała Monika Mówińska z Gimnazjum w Gietrzwałdzie z tekstem „Matylda w radyji”.

- Zawsze lubiłam występować, a do tego fajnie wczułam się w gwarę, która odpowiada mi bardziej niż uczenie się zwykłych wierszy, czy tekstów – mówi Monika Mówińska, zwyciężczyni w kategorii gimnazjów. – Nad tekstem Edwarda Cyfusa o Matyldzie pracowałam ponad trzy tygodnie.

Na podium wśród uczniów szkół podstawowych znaleźli się jeszcze – Elena Wojgieniec na drugim i Olaf Truszczyński na trzecim miejscu. Wśród gimnazjalistów drugie i trzecie miejsce zdobyli kolejno – Dominik Spychała i Patrycja Oczkoś. Z przebiegu konkursu zadowolony był jego pomysłodawca Łukasz Ruch.

– Jestem zadowolony, choć liczyłem, że będzie trochę więcej uczestników – mówi Łukasz Ruch, Warmiak z Bukwałdu. – Gietrzwałd przygotował się znakomicie do konkursu, a my już myślimy nad organizacja drugiej edycji.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl