Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
BWA | 2015-12-14 13:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Wernisaż wystawy „Amen” Antoniego Kowalskiego odbędzie się w czwartek w BWA

Olsztyn24
Praca Antoniego Kowalskiego (fot. BWA) | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza w najbliższy czwartek (17.12), o godzinie 18.00, na wernisaż wystawy „Amen” Antoniego Kowalskiego.

Artysta o wystawie:

Magiczne słowo „Amen” pojawiło się w naturalny sposób, podsumowując okres siedmiu lat nieszczęścia. Było kluczem zamykającym drzwi czasu zmagania się z przeciwnościami losu i twórczym zapisem historii jednostki, która postawiona przed przeznaczeniem zabiera głos, aby w formie sztuki wyrazić niewyrażalny śpiew duszy ludzkiej.
R E K L A M A
banner
Ten czas zapisany został cyklem obrazów olejnych i grafik komputerowych, których koncepcja opiera się na motywie wyschniętego liścia. Choć pozbawiony kolorów i oderwany od źródła życia, pozostaje wciąż piękny w swojej doskonałej formie. Skojarzenia nasuwają się same, a pytania o wieczność i sens życia nie pozostają bez odpowiedzi.

Poszukiwania formy i jej ekspresji doprowadziły do powstania setek grafik, jednak artystyczne kryteria wyeliminowały wiele z nich, pozostawiając jedynie te, których forma była zadowalająca. Tak powstał cykl grafik „Amen”, a także „Drzewo żywota”, który nastąpił po nim. Mam nadzieję, że uniwersalna forma i duch tych prac wykraczają poza komputerowe medium i uwalniają się z wpływu narzędzia, jakim jest komputer, dla wielu ograniczający wrażliwość twórcy i naturalność ręki. Jeśli jednak forma i idea są jakością estetyczną zupełnie drugorzędną, sprawą istotną staje się medium, w jakim sztuka jest wyrażona.

Zapraszamy!

******

Antoni Kowalski - ur. w 1957 roku. W 1977 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, filia w Katowicach. Dyplom z medalem w Pracowni Projektowania Graficznego prof. T. Jury i Pracowni Malarstwa prof. J. Dudy Gracza w 1982 r. W latach 1994-2000 wykładowca Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 2009 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Obecnie prof. zwyczajny w ASP w Katowicach. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik pokazów zbiorowych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl