Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
AS | 2015-12-18 01:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Tramwaj to oszczędność!

Olsztyn24
Tramwaj na ul. Kościuszki w Olsztynie
Jakie korzyści może Olsztynowi przynieść budowa tramwajowej linii – nad tym głowiło się wielu mieszkańców. Jak się okazuje plusów po stronie zbiorowego środka transportu jest mnóstwo.

W Olsztynie jest teraz zarejestrowanych ponad 110 tys. pojazdów. To oznacza, że niemal dwóch na trzech mieszkańców – wliczając w to niemowlęta – ma samochód. Gdyby ustawić je jeden za drugim, taka kolejka miałaby długość ok. 600 kilometrów. I jeszcze jedna statystyka – największe olsztyńskie skrzyżowania każdego dnia przemierza kilkadziesiąt tys. aut. To ogromne liczby!

Dlatego warto zastanowić się nad zostawieniem samochodu w garażu, a na terenie miasta korzystać z komunikacji zbiorowej. To metoda wygodna (w Olsztynie pojawia się coraz bardziej nowoczesny tabor), skuteczna, i coraz sprawniej działająca, dzięki inwestycjom w buspasy, system sterowania ruchem, który daje pierwszeństwo autobusom i tramwajom oraz szybsza, bowiem torowiska w dużej części poprowadzone są poza jezdniami, więc na szynowe pojazdy nie mają wpływu choćby korki.
R E K L A M A
banner
Ale przyczyn, dla których warto zacząć korzystać z tramwajowej komunikacji jest znacznie więcej. Dobrym przykładem może być ochrona środowiska. Każde auto podróżujące w miejskim ruchu spala dziesiątki litrów paliwa miesięcznie. To oznacza wydzielanie do atmosfery mnóstwa trujących substancji  - m.in. tlenków siarki, azotu, związki ołowiu – albo związków mających wpływ na atmosferę, jak dwutlenek węgla.

Co ważne, gdyby tylko jeden olsztyński Solaris Tramino spróbowali wypełnić kierowcy, z ulic miasta zniknęłoby około ćwierć tysiąca aut! A to oznacza mniejsze korki, czyli zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji i mniejszy hałas.

Co do hałasu – tu też przewaga jest po stronie tramwajów. Po pierwsze torowiska budowane były w nowoczesnej technologii, znacznie ograniczającej przekazywanie zarówno drgań, jak i emisję niewskazanego dźwięku. Poza tym sam pojazd Solaris Tramino, który został zaprojektowany specjalnie dla Olsztyna, okazał się najcichszym tramwajem w Polsce. Pomiary wskazały, że podczas jazdy emituje hałas na poziomie nie wyższym, niż 74 dB. To oznacza, że jest nieco głośniejszy, niż odkurzacz, ale cichszy, niż pociąg.

Trzeba pamiętać, że wydając mniej, niż 100 złotych na bilet sieciowy, mamy pewność podróżowania olsztyńskimi autobusami i tramwajami bez ograniczeń przez cały miesiąc. W tym czasie możemy poczytać książkę, przejrzeć pocztę albo się zdrzemnąć, nie martwiąc się o spalane paliwo, tracony w korkach czas i nie męcząc się podróżą.

image
Artykuł sponsorowany

F I L M Y
Komentarze [2]
~Mig / 2015-12-18 16:34
Spokojnie, i tak ten art mało kto przeczyta, bo to jest portal niszowy, bo jak inaczej nazwać newsy o jasełkach w przedszkolu czy kolejnym wernisażu w wa, które to informacje interesują garstkę osób? ;)
~Pioter's / 2015-12-18 14:03
Rozumiem potrzebę promocji transportu zbiorowego, tym bardziej takiego który kosztował sporo setek milionów złotych. Niestety nie rozumiem potrzeby stosowania trików socjotechnicznych. Dlaczego nie wypada napisać 250 osób (już widzę autobus z tyloma pasażerami i współczuję Im) zamiast ćwierć tysiąca. Kwestia kamuflowania wpływu szkodliwości dla środowiska przez tramwaje też jest dyskusyjna. Czyżby energia elektryczna niezbędna do napędzania tramwajów (zasilenie sieci trakcyjnej) powstała np. w ekologicznych farmach wiatrowych, elektrowniach wodnych? Jeśli te Nasze, olsztyńskie tramwaje w eksploatacji okażą się przyjazne dla środowiska i co najważniejsze same na siebie zarobią przewożąc pasażerów, to jestem za.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Wypowiedź Cezarego Stankiewicza - rzecznika prasowego MPK w Olsztynie

»

17-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl