Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-12-23 18:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Feliks Nowowiejski połączył posłów

Olsztyn24
Popiersie Feliksa Nowowiejskiego w Salonie Muzycznym w Barczewie | Więcej zdjęć »
Jeżeli wyciągalibyśmy wnioski na podstawie przekazów telewizyjnych i radiowych, to należałoby stwierdzić, że nie ma obecnie spraw, które łączyłyby wszystkich polskich parlamentarzystów. Taki wniosek jest jednak nieuprawniony, bowiem poza zasięgiem kamer i mikrofonów dzieją się sprawy, w których posłowie, niezależnie od opcji politycznej, głosują tak samo. Przykład? Ustanowienie roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego! Taką uchwałę podjęło wczoraj (22.11) jednomyślnie 411. obecnych w sali sejmowej posłów. O tym szczególnie ważnym dla kultury na Warmii i Mazurach wydarzeniu mówiły dzisiaj (23.11) w Olsztynie podczas konferencji prasowej: posłanka PSL Urszula Pasławska i członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska.

- Pomysł tej uchwały należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego, które współpracowało z dyrektorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Piotrem Sułkowskim - tłumaczyła poseł Urszula Pasławska. - Bardzo się cieszę, że wczoraj, ponad podziałami, wszystkie środowiska polityczne poparły tę uchwałę, co oznacza, że kultura zawsze nas łączy.

- Rok Feliksa Nowowiejskiego jest bardzo ważny dla samorządu województwa, bo kultura i odbywające się koncerty połączą środowisko w naszym regionie - powiedziała Sylwia Jaskulska. - Filharmonia Warmińsko-Mazurska przygotowała bogatą ofertę wydarzeń na Rok Nowowiejskiego, zarówno w naszej filharmonii, ale również w Rzymie, Berlinie czy Poznaniu. Będzie również nagrana płyta z udziałem naszej orkiestry symfonicznej - zapowiedziała Jaskulska.
R E K L A M A
banner
W uchwale sejmowej czytamy m.in: „Sejm ustanawia Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 r. w przekonaniu o szczególnym znaczeniu dorobku tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego.(...) Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków. W niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego. (...) Jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury(...)”.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, której patronem jest Feliks Nowowiejski, w związku z wczorajszą decyzją sejmu podkreśla, że w roku patrona filharmonii odbędą się uroczystości z okazji 70-lecia filharmonii. Uroczystości te planowane są na 11 i 12 marca 2016 roku. Wcześniej, bo już 20 stycznia 2016 r., z okazji 70-lecia śmierci kompozytora (18.01.1946) utwory Feliksa Nowowiejskiego z towarzyszeniem solistów zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Jerzego Koska. W koncercie usłyszymy: Uwerturę Król Wichrów (Tatry) op. 37, Koncert wiolonczelowy op. 55  zagra Paweł Panasiuk, a Koncert fortepianowy d-moll „Słowiański” op. 60 wykona Agnieszka Ufniarz. Koncert zakończy Marsz Pretorianów z Oratorium „Quo vadis”.

Plany uczczenia Feliksa Nowowiejskiego przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską pod kierownictwem jej dyrektora naczelnego i artystycznego Piotra Sułkowskiego w Roku Feliksa Nowowiejskiego 2016 obejmują szereg spektakularnych przedsięwzięć artystycznych. Należeć do nich będą:

» koncert w Rzymie - Feliks Nowowiejski uhonorowany został za swoją twórczość przez papieża Piusa XI tytułem szambelana papieskiego; rzymski koncert będzie dedykowany św. Janowi Pawłowi II,

» koncert w Berlinie – to tam swoje Oratorium „Quo vadis” napisał Feliks Nowowiejski stając się kompozytorem dwóch kręgów kulturowych, co w przypadającą 17 czerwca 2016 r. XXV rocznicę podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy będzie jej wymownym podkreśleniem,

» koncert w Poznaniu w 1050. rocznicę powstania państwa polskiego,

» koncert z Oratorium „Quo vadis” w Krakowie z okazji Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego Franciszka.

Planowane jest nagranie płyty z Oratorium „Quo vadis” przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Uroczystości 2016 r.- Roku Feliksa Nowowiejskiego - zamknie klamrą przypadająca w 2017 roku 140 rocznica urodzin warmińskiego kompozytora. Z tej okazji oraz w setną rocznicę wykonania Oratorium „Quo vadis” pod dyrekcją Feliksa Nowowiejskiego w Carnegie Hall w Nowym Jorku planowane jest tam w 2017 r. wykonanie tego dzieła przez filharmoników warmińsko-mazurskich pod batutą Piotra Sułkowskiego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Więcej w
Komentarze [1]
~bernik / 2015-12-24 08:14
To teraz proszę o odpowiedź dlaczego Pani Poseł nie było w momencie głosowania nad ww. uchwałą? 70 22:23 Nie głosował Pkt 11. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego - głosowanie nad przyjęciem w całości projektu uchwały w brzmieniu z druku nr 59
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa ws. ustanowienia roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego

»

23-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl