Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-12-30 15:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Budżet na przyszły rok, pożegnania i powitania zdominowały XIII sesję sejmiku

Olsztyn24
XIII sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego | Więcej zdjęć »
Uchwalenie budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na 2016 rok było głównym punktem porządku obrad dzisiejszej (30.12), XIII sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Zanim jednak radni zajęli się przyszłorocznym budżetem, w sali sesyjnej odbył się cały blok pożegnań i powitań osób zajmujących ważne stanowiska w administracji rządowej i w samorządzie województwa.

Jako pierwszego radni pożegnali st. bryg. Mirosława Ruteckiego, komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, który po 34. latach służby zdecydował się na odejście, z dniem 5 stycznia przyszłego roku, na emeryturę. Na pożegnanie z funkcją komendanta warmińsko-mazurskich strażaków Mirosław Rutecki został odznaczony Medalem za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Bohaterem dalszej części bloku pożegnań był były już wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, który po dwóch czteroletnich kadencjach, z dniem 8 grudnia, pożegnał się z funkcją przedstawiciela rządu w województwie.

Naturalną konsekwencją pożegnania byłego wojewody było przywitanie przez radnych nowych gospodarzy Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie: wojewody Artura Chojeckiego oraz wicewojewody Sławomira Sadowskiego, którzy jeszcze przed miesiącem zasiadali w ławach sejmiku. Było dużo ciepłych słów, kwiaty, drobne prezenty, a przede wszystkim deklaracje dalszej współpracy dla dobra województwa i jego mieszkańców.
R E K L A M A
banner
Pożegnania i powitania nie były jedynymi uroczystymi elementami dzisiejszej sesji. Przed jej zakończeniem zaplanowano spotkanie noworoczne z udziałem abpa seniora Edmunda Piszcza.

Najważniejszy z merytorycznych punktów dzisiejszej sesji to uchwalenie przyszłorocznego budżetu. Projekt planu finansowego województwa przedstawił marszałek Gustaw Marek Brzezin. Marszałek nie ukrywał, że budżet na 2016 rok będzie o ponad 50% niższy niż tegoroczny. Jak tłumaczył - przyczyna jest prosta: zakończenie jednego okresu unijnego finansowania (2007-2013) i przygotowywanie się samorządu województwa do wykorzystania funduszy europejskich w perspektywie 2014-2020. Stąd zarząd województwa planuje w przyszłym roku dochody jedynie na poziomie 531,7 mln zł, z czego planuje się wydać 513,7 mln złotych, z tego na inwestycje zaledwie 111,5 mln zł. Nadwyżka budżetu województwa wyniesie więc 18,1 mln złotych. Zadłużenie województwa na początku roku finansowego wyniesie 337,5 mln zł, ale w ciągu roku może obniżyć się nawet poniżej 300 mln zł. Poza tym nie będą zaciągane kredyty. W ten sposób samorząd województwa chce przygotować się do intensywnego wykorzystania środków unijnych od 2017 roku.

W dyskusji nad projektem budżetu jedynie radni Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali finansowe plany zarządu województwa, zarzucając im rozwojową stagnację, w szczególności w zakresie inwestycji drogowych. Odzwierciedleniem stanowiska radnych PiS było wstrzymanie się od głosu. Pozostali radni głosowali za przyjęciem projektu. Tak więc budżet województwa na 2016 rok został przyjęty 24. głosami za, przy 4. głosach wstrzymujących się.

Ciekawostkami związanymi z dzisiejszą sesją były dwa protesty społeczne. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego protestowali podwykonawcy internetowej sieci szerokopasmowej, którzy nie otrzymali wynagrodzenia za swoją pracę, a główny wykonawca inwestycji złożył wniosek o upadłość. Z nieoficjalnych informacji wynika, że poszkodowani przedsiębiorcy porozumieli się dziś z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i otrzymają zaległe wynagrodzenia. Drugą grupą protestujących byli przedstawiciele mieszkańców Olecka, którzy pojawili się w sali sesyjnej z wielkim transparentem z hasłami wyrażającymi sprzeciw przeciwko pomysłom ulokowania w Olecku uchodźców z Syrii.

Więcej o przebiegu części uroczystej sesji oraz o uchwalaniu przyszłorocznego budżetu województwa - na filmach, które niebawem udostępnimy w sieci.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [2]
~protest / 2016-01-05 08:48
Protestuję wpisom chamskim i szkodzącym ludziom z imienia i nazwiska. Czekam na czasy, w których krytyk będzie podpisywał się swoim imieniem i nazwiskiem, a redakcje anonimów nie opublikują - tak jak kiedyś w gazetach, gdy anonimy szły do kosza, a teraz anonimy robią za głównych komentatorów. Co to za jakość informacyjna, co to za magiel redakcyjny? Jak ktoś chce sobie ulżyć, niech założy bloga i tam rżnie głupa na swoją melodię.
~Jadwiga_M / 2016-01-01 12:03
Tak się robi deal w POlsce? Ty "Kaziu" wygrasz przetarg, weźmiesz podwykonawców. Kasę za całość otrzymasz, ogłosisz upadłość, podwykonawcom nie zapłacisz (wydy...sz ich). Co z nadwyżką kasy? No Kazik, nie żartuj.... ;) jak to nie wiesz co z nadwyżką? :)))))
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Uroczysta część XIII sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego

»

30-12-2015

image
XIII (budżetowa) sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego (1)

»

30-12-2015

image
XIII (budżetowa) sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego (2)

»

30-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl