Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-12-30 15:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Budżet na przyszły rok, pożegnania i powitania zdominowały XIII sesję sejmiku

Olsztyn24
XIII sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego | Więcej zdjęć »
Uchwalenie budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na 2016 rok było głównym punktem porządku obrad dzisiejszej (30.12), XIII sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Zanim jednak radni zajęli się przyszłorocznym budżetem, w sali sesyjnej odbył się cały blok pożegnań i powitań osób zajmujących ważne stanowiska w administracji rządowej i w samorządzie województwa.

Jako pierwszego radni pożegnali st. bryg. Mirosława Ruteckiego, komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, który po 34. latach służby zdecydował się na odejście, z dniem 5 stycznia przyszłego roku, na emeryturę. Na pożegnanie z funkcją komendanta warmińsko-mazurskich strażaków Mirosław Rutecki został odznaczony Medalem za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Bohaterem dalszej części bloku pożegnań był były już wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, który po dwóch czteroletnich kadencjach, z dniem 8 grudnia, pożegnał się z funkcją przedstawiciela rządu w województwie.

Naturalną konsekwencją pożegnania byłego wojewody było przywitanie przez radnych nowych gospodarzy Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie: wojewody Artura Chojeckiego oraz wicewojewody Sławomira Sadowskiego, którzy jeszcze przed miesiącem zasiadali w ławach sejmiku. Było dużo ciepłych słów, kwiaty, drobne prezenty, a przede wszystkim deklaracje dalszej współpracy dla dobra województwa i jego mieszkańców.
R E K L A M A
banner
Pożegnania i powitania nie były jedynymi uroczystymi elementami dzisiejszej sesji. Przed jej zakończeniem zaplanowano spotkanie noworoczne z udziałem abpa seniora Edmunda Piszcza.

Najważniejszy z merytorycznych punktów dzisiejszej sesji to uchwalenie przyszłorocznego budżetu. Projekt planu finansowego województwa przedstawił marszałek Gustaw Marek Brzezin. Marszałek nie ukrywał, że budżet na 2016 rok będzie o ponad 50% niższy niż tegoroczny. Jak tłumaczył - przyczyna jest prosta: zakończenie jednego okresu unijnego finansowania (2007-2013) i przygotowywanie się samorządu województwa do wykorzystania funduszy europejskich w perspektywie 2014-2020. Stąd zarząd województwa planuje w przyszłym roku dochody jedynie na poziomie 531,7 mln zł, z czego planuje się wydać 513,7 mln złotych, z tego na inwestycje zaledwie 111,5 mln zł. Nadwyżka budżetu województwa wyniesie więc 18,1 mln złotych. Zadłużenie województwa na początku roku finansowego wyniesie 337,5 mln zł, ale w ciągu roku może obniżyć się nawet poniżej 300 mln zł. Poza tym nie będą zaciągane kredyty. W ten sposób samorząd województwa chce przygotować się do intensywnego wykorzystania środków unijnych od 2017 roku.

W dyskusji nad projektem budżetu jedynie radni Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali finansowe plany zarządu województwa, zarzucając im rozwojową stagnację, w szczególności w zakresie inwestycji drogowych. Odzwierciedleniem stanowiska radnych PiS było wstrzymanie się od głosu. Pozostali radni głosowali za przyjęciem projektu. Tak więc budżet województwa na 2016 rok został przyjęty 24. głosami za, przy 4. głosach wstrzymujących się.

Ciekawostkami związanymi z dzisiejszą sesją były dwa protesty społeczne. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego protestowali podwykonawcy internetowej sieci szerokopasmowej, którzy nie otrzymali wynagrodzenia za swoją pracę, a główny wykonawca inwestycji złożył wniosek o upadłość. Z nieoficjalnych informacji wynika, że poszkodowani przedsiębiorcy porozumieli się dziś z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i otrzymają zaległe wynagrodzenia. Drugą grupą protestujących byli przedstawiciele mieszkańców Olecka, którzy pojawili się w sali sesyjnej z wielkim transparentem z hasłami wyrażającymi sprzeciw przeciwko pomysłom ulokowania w Olecku uchodźców z Syrii.

Więcej o przebiegu części uroczystej sesji oraz o uchwalaniu przyszłorocznego budżetu województwa - na filmach, które niebawem udostępnimy w sieci.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Uroczysta część XIII sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego

30-12-2015

image galeria
XIII (budżetowa) sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego (1)

30-12-2015

image galeria
XIII (budżetowa) sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego (2)

30-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl