Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2015-12-30 17:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Orszak Trzech Króli przejdzie po raz trzeci ulicami Olsztyna

Olsztyn24
Konferencję poprowadził ks. Michał Tunkiewicz, koordynator orszaku | Więcej zdjęć »
W przyszłą środę (6.01), w Święto Objawienia Pańskiego, ulicami Olsztyna po raz trzeci przejdzie Orszak Trzech Króli. Tym samym Olsztyn dołączy do grupy ponad 400 miejscowości w Polsce, w których organizowana jest identyczna inscenizacja mająca pokazać, że chrześcijanie potrafią radośnie świętować. Do udziału w orszaku zachęcali dzisiaj (30.12), podczas specjalnie zorganizowanej w Kurii Metropolitalnej w Olsztynie konferencji prasowej organizatorzy III Olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przedstawiciel Metropolity Warmińskiego ks. inf. Jan Górny oraz ks. Michał Tunkiewicz - koordynator przedsięwzięcia z ramienia Forum Prorodzinnego, jego głównego organizatora.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zorganizowano w 2009 roku w Warszawie. W kolejnych latach liczba miejscowości, w których organizowane były orszaki, dynamicznie rosła. Przedsięwzięcie zaczęto organizowano również poza granicami naszego kraju. Do koordynowania orszaków powołano nawet specjalną Fundację Orszak Trzech Króli.

Orszaki odbywają się m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie i Białymstoku. Na terenie Warmii i Mazur uliczne jasełka mogliśmy do tej pory zobaczyć m.in. w Miłakowie, Bartoszycach, Kętrzynie i Ostródzie. W Olsztynie w organizację orszaku zainicjowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych Forum Prorodzinne zaangażowały się w tej edycji trzy parafie: pw. Świętego Jakuba (katedra) przy ul. Staszica, Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Mickiewicza i pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (dawny kościół garnizonowy) przy ul. Kromera. Z tych też parafii pochodzić będą aktorzy-amatorzy przedstawiający olsztyńskie jasełka. A aktorów tych będzie ponad 50, ponadto 400 rycerzy, dwórek, heroldów oraz około 250 wolontariuszy.
R E K L A M A
banner
Początkowo orszaków będzie trzy - wszystkie wyruszą o godzinie 11.00. Azjatycki (Melchior) wyruszy z kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Kolędnicy przejdą ulicami Kromera, Konopnickiej, Nowowiejskiego i 11 Listopada na Plac Jana Pawła II - punkt spotkania wszystkich orszaków. Drugi Orszak Afrykański (Kacper) wyruszy z kościoła NSPJ. Poruszał się będzie ulicami Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza i 1 Maja. Trzeci Orszak Europejski (Baltazar) wyruszy z katedry, przejdzie ulicami Staszica i Pieniężnego.

Na Placu Jana Pawła II o godz. 12.15 rozpocznie pierwsza inscenizacja. Po jej odegraniu orszak wyruszy na Plac Dunikowskiego na drugą inscenizację, a następnie pod główne wejście do Urzędu Wojewódzkiego na trzecią. Czwarta odbędzie się przy Szopce, ostatnia zaś na Placu Solidarności.

Tu rozstrzygnięty zostanie konkurs Rodzinna „Gwiazda Betlejemska” (około godziny 13.45). Wyjaśnić bowiem trzeba, że organizatorzy liczą, iż udział w orszaku wezmą nie tylko występujący w jasełkach aktorzy, ale wszyscy mieszkańcy Olsztyna, niezależnie od poglądów i przekonań, dla których udział w tej rodzinnej imprezie plenerowej będzie elementem aktywnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia i przypomnieniem znaczenia Święta Objawienia Pańskiego.

Będzie też można wspólnie pośpiewać kolędy. By ten element orszaku wypadł jak najlepiej, organizatorzy rozdadzą uczestnikom 5,5 tys. śpiewników. Każdy z uczestników orszaku otrzyma też jakiś gadżet związany z jasełkami, np. jedną z 8 tys. koron, kartek świątecznych z dedykacją Metropolity Warmińskiego lub nalepek z logo orszaku. Będą również słodkości dla najchętniej śpiewających oraz inne atrakcje.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (jej przebieg zarejestrowaliśmy na filmie wideo) dziennikarze mieli okazję zobaczyć reprezentantów każdego z trzech orszaków. Trzeba przyznać, że prezentowali się całkiem okazale, a kolędowali żwawo i doniośle.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa przed III Olsztyńskim Orszakiem Trzech Króli

30-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl