Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-01-06 17:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Mróz nie zniechęcił olsztynian do udziału w III Orszaku Trzech Króli

Olsztyn24
III Olsztyński Orszak Trzech Króli | Więcej zdjęć »
Dziesięciostopniowy mróż nie zniechęcił olsztynian do udziału w radosnym świętowaniu Święta Objawienia Pańskiego i Święta Epifanii, zamykających świąteczny cykl Bożego Narodzenia. Na III Olsztyński Orszak Trzech Króli, według naszych ocen, przyszło około 2 tys. uczestników.

Przypomnijmy, że tradycja organizowania radosnych, pełnych kolędowego śpiewu Orszaków Trzech Króli, odbudowała się w Polsce w 2009 roku. W Olsztynie orszak organizowany jest od trzech lat za sprawą stowarzyszenia Forum Prorodzine, któremu przewodniczy ksiądz Michał Tunkiewicz. Patronat nad wydarzeniem sprawują m.in. Metropolita Warmiński i Prezydent Olsztyna, a wspiera wiele organizacji społecznych, instytucji i firm.

W tym roku orszak wyruszył z trzech olsztyńskich parafii. Miejscem startu Orszaku Azjatyckiego „Melchior” był kościół p.w. NMP Królowej Polski (dawniej kościół garnizonowy). Orszak Europejski „Baltazar” wyruszył z bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, natomiast Orszak Afrykański „Kacper” zorganizowała parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.
R E K L A M A
banner
Orszaki wyruszyły w trasę około godziny 12., po wcześniejszych mszach świętych. Wszyscy spotkali się na Placu Jana Pawła II, gdzie odegrano scenę (mansjon) - Spotkanie Królów. Z Placu Jana Pawła II połączeni w jeden wielki Orszak Trzech Króli uczestnicy wydarzenia przeszli na Plac Dunikowskiego, gdzie odbył się mansjon Pałac Heroda. Zaraz potem na schodach Urzędu Wojewódzkiego odegrano mansjon Pasterze. Trasa orszaku zakończyła się pod żywą szopką na Placu Solidarności. Tam przedstawiono ostatni mansjon - Złożenie darów.

Nowością tegorocznego wydarzenia był taneczny korowód uczestników, który odbył się na Placu Solidarności. Olsztyńscy wodzireje zaproponowali zatańczenie poloneza w rytm kolędy „Bóg się rodzi”. Przyznać trzeba, że taniec wypadł imponująco.

To nie wszystkie atrakcie jakie organizatorzy orszaku przygotowali na dzisiaj. Można było też wysłuchać koncertów kolęd i pastorałek w wykonaniu dziecięcego chóru Perełki Wiary oraz chóru złożonego z alumnów Seminarium Duchownego Hosianum. Publiczność chętnie wtórowała wykonawcom koncertu. Każdy uczestnik orszaku mógł uzyskać „urzędowe” potwierdzenie udziału w wydarzeniu. Stosowne certyfikaty stemplowali okolicznościowymi pieczęciami trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Nagrodzono też uczestników konkursu rodzinnego na gwiazdę betlejemską.

Dla tych, którzy mimo gorącej atmosfery nieco zmarzli, była gorąca herbata, przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych. Nie można też nie wspomnieć o żywej szopce i znajdujących się w niej zwierzętach, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych uczestników orszaku.

Dzisiejsze wydarzenie zakończyła zainicjowana przez ks. Michała Tunkiewicza - organizatora orszaku - wspólna modlitwa w intencji katolików i prawosławnych, którzy w tym roku prawie jednocześnie świętują narodziny Jezusa.

Więcej o III Olsztyńskim Orszaku Trzech Króli na naszych zdjęciach w galerii i filmach, które sukcesywnie będziemy udostępniać w sieci, jak tylko będą gotowe.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
III Olsztyński Orszak Trzech Króli (1)

06-01-2016

image galeria
III Olsztyński Orszak Trzech Króli (2)

06-01-2016

image galeria
III Olsztyński Orszak Trzech Króli (3)

06-01-2016

image galeria
III Olsztyński Orszak Trzech Króli (4)

06-01-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl