Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-01-06 17:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Mróz nie zniechęcił olsztynian do udziału w III Orszaku Trzech Króli

Olsztyn24
III Olsztyński Orszak Trzech Króli | Więcej zdjęć »
Dziesięciostopniowy mróż nie zniechęcił olsztynian do udziału w radosnym świętowaniu Święta Objawienia Pańskiego i Święta Epifanii, zamykających świąteczny cykl Bożego Narodzenia. Na III Olsztyński Orszak Trzech Króli, według naszych ocen, przyszło około 2 tys. uczestników.

Przypomnijmy, że tradycja organizowania radosnych, pełnych kolędowego śpiewu Orszaków Trzech Króli, odbudowała się w Polsce w 2009 roku. W Olsztynie orszak organizowany jest od trzech lat za sprawą stowarzyszenia Forum Prorodzine, któremu przewodniczy ksiądz Michał Tunkiewicz. Patronat nad wydarzeniem sprawują m.in. Metropolita Warmiński i Prezydent Olsztyna, a wspiera wiele organizacji społecznych, instytucji i firm.

W tym roku orszak wyruszył z trzech olsztyńskich parafii. Miejscem startu Orszaku Azjatyckiego „Melchior” był kościół p.w. NMP Królowej Polski (dawniej kościół garnizonowy). Orszak Europejski „Baltazar” wyruszył z bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, natomiast Orszak Afrykański „Kacper” zorganizowała parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.
R E K L A M A
banner
Orszaki wyruszyły w trasę około godziny 12., po wcześniejszych mszach świętych. Wszyscy spotkali się na Placu Jana Pawła II, gdzie odegrano scenę (mansjon) - Spotkanie Królów. Z Placu Jana Pawła II połączeni w jeden wielki Orszak Trzech Króli uczestnicy wydarzenia przeszli na Plac Dunikowskiego, gdzie odbył się mansjon Pałac Heroda. Zaraz potem na schodach Urzędu Wojewódzkiego odegrano mansjon Pasterze. Trasa orszaku zakończyła się pod żywą szopką na Placu Solidarności. Tam przedstawiono ostatni mansjon - Złożenie darów.

Nowością tegorocznego wydarzenia był taneczny korowód uczestników, który odbył się na Placu Solidarności. Olsztyńscy wodzireje zaproponowali zatańczenie poloneza w rytm kolędy „Bóg się rodzi”. Przyznać trzeba, że taniec wypadł imponująco.

To nie wszystkie atrakcie jakie organizatorzy orszaku przygotowali na dzisiaj. Można było też wysłuchać koncertów kolęd i pastorałek w wykonaniu dziecięcego chóru Perełki Wiary oraz chóru złożonego z alumnów Seminarium Duchownego Hosianum. Publiczność chętnie wtórowała wykonawcom koncertu. Każdy uczestnik orszaku mógł uzyskać „urzędowe” potwierdzenie udziału w wydarzeniu. Stosowne certyfikaty stemplowali okolicznościowymi pieczęciami trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Nagrodzono też uczestników konkursu rodzinnego na gwiazdę betlejemską.

Dla tych, którzy mimo gorącej atmosfery nieco zmarzli, była gorąca herbata, przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych. Nie można też nie wspomnieć o żywej szopce i znajdujących się w niej zwierzętach, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych uczestników orszaku.

Dzisiejsze wydarzenie zakończyła zainicjowana przez ks. Michała Tunkiewicza - organizatora orszaku - wspólna modlitwa w intencji katolików i prawosławnych, którzy w tym roku prawie jednocześnie świętują narodziny Jezusa.

Więcej o III Olsztyńskim Orszaku Trzech Króli na naszych zdjęciach w galerii i filmach, które sukcesywnie będziemy udostępniać w sieci, jak tylko będą gotowe.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [5]
~stary malkontent / 2016-01-07 09:24
- do obserwatora : to do czego człowiekowi są potrzebne zwierzęta ? Zwłaszcza te żywe ? Bo martwe to do jedzenia. Po uboju i przetworzeniu. Chyba nie rozumiesz co napisałeś o świecie Trzech Króli. Czyżbyś zamiast biblijnych wielbłądów do podróżowania proponował motocykle marki Harley lub WSK. W tekście użyłeś też słowa " chamstwo". O czym to może świadczyć ? Nie znasz innych.
~warmiak46 / 2016-01-07 01:31
@ obserwator "Niepokojaco prostackie " ... tresury nie zauwazylem. Mylisz doktryny aniele.
~Pozory mylą / 2016-01-06 23:15
Nie ma się czym zachwycać, gdyby tylko każdy wiedział, co sie dzieje od podszewki... zawiść, zawiść i kłamstwa. Żeby biskup wiedział...
~korek1 / 2016-01-06 21:15
Byłem na ORSZAKU I WARTO BYŁO BYĆ KOLEJNY RAZ SUPER PRZEŻYCIE I TEN POLONEZ NA MROZIE TO PIĘKNA SPRAWA.
~obserwator / 2016-01-06 20:53
Krol Piotr Grzymowicz nie ma serca dla zwierzat bo nie poszedl tropem wiekszych miast i nie zabronil organizatorom uzywania w stajenkach i szopkach zywych zwierzat. Podobnie jest z cyrkiem. Coraz wiecej miast nie uzycza gruntow miejskich na cyrk z tresowanymi zwierzetami ale twarde serce Olsztyna zezwala. I to jest niepokojaco prostackie. Dlatego chamstwo nie maleje bo nie ma dobrych wzorow.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
III Olsztyński Orszak Trzech Króli (1)

»

06-01-2016

image
III Olsztyński Orszak Trzech Króli (2)

»

06-01-2016

image
III Olsztyński Orszak Trzech Króli (3)

»

06-01-2016

image
III Olsztyński Orszak Trzech Króli (4)

»

06-01-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl