Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2016-01-14 16:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Miasto zaprezentowało nowe narzędzie konsultacji z mieszkańcami - Olsztyński Panel Obywatelski

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji | Więcej zdjęć »
Stolica regionu startuje z unikatowym w skali kraju projektem. Olsztyński Panel Obywatelski będzie wyjątkowym miejscem wymiany opinii o mieście. Inicjatywę tę zaprezentowano dzisiaj (14.01) w miejskim ratuszu, podczas spotkania z dziennikarzami.

Jest techniką stosowaną przez wiele (głównie) europejskich samorządów. Dzięki panelom możliwe jest większe zainteresowanie mieszkańców sprawami lokalnymi oraz zaangażowanie ich do współdecydowania o obliczu miejsca zamieszkania. Co ważne - przedsięwzięcie ma wzbogacić, a nie zastąpić proces konsultacji społecznych. Teraz do tych samorządów, jako pierwszy w Polsce, dołącza Olsztyn.

- Od lat prowadzimy dialog z mieszkańcami - przypomina prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Wprowadziliśmy przepisy związane z konsultacjami społecznymi, inicjatywą uchwałodawczą, to także działania związane z budżetem obywatelskim. Teraz proponujemy kolejny instrument, aby forma dialogu związanego z rozwojem naszego miasta była cały czas rozwijana. Staramy się docierać do naszych mieszkańców wszelkimi możliwymi kanałami.
R E K L A M A
banner
Panel da mieszkańcom (szczególnie tym, którzy do tej pory nie uczestniczyli czynnie w decydowaniu o losach miasta) Olsztyna kolejną możliwość wypowiedzenia się na istotne dla nich tematy, oceny działania instytucji, podzielenia się opinią co do kierunków rozwoju miasta. Samorząd natomiast zyska szerszą wiedzę dotyczącą potrzeb mieszkańców i ich oczekiwań. Ma to ułatwić dialog oraz przebieg konsultacji społecznych. Istotne jest także to, że każdy będzie mieć dostęp do wyników badań.

Do udziału w Panelu zaproszonych zostanie 10 tys. losowo wybranych dorosłych mieszkańców Olsztyna. Osoby te otrzymają korespondencję, w której będzie szczegółowa instrukcja, jak dołączyć do przedsięwzięcia. Zrobić to będą mogli także ci, którzy zaproszenia nie dostaną, a będą zainteresowani uczestniczeniem w panelu. Należy wyjaśnić, że osoby deklarujące udział w panelu nie będą musiały brać udziału we wszystkich prowadzonych badaniach, bowiem każdorazowo do konkretnego badania spośród stałej puli uczestników panelu będą wybierane mniejsze lub większe grupy reprezentatywne.

- Panel Obywatelski jest dobrą praktyką, która doskonale sprawdza się w Europie - przyznaje prezes firmy KF Research, która współtworzy z urzędem panel, Agnieszka Morysińska. - W niedługiej przyszłości to Olsztyn będzie wzorem dla innych. Mam nadzieję, iż inne miasta skorzystają z wypracowanych tu rozwiązań. Podstawą sukcesu takiego przedsięwzięcia jest chęć mieszkańców do zaangażowania się w to działanie. Liczę, że tak będzie w Olsztynie.

Miasto zakłada, że rocznie realizowane będą cztery główne pomiary kwartalne i kilka mniejszych badań. W Urzędzie Miasta zostanie powołany międzywydziałowy zespół, który będzie opracowywał plan badawczy oraz konsultował go ze środowiskiem akademickim, a także organizacjami społecznymi.

- Pomysł zaproponowania ogromnej grupie mieszkańców udziału w opiniowaniu różnych działań miasta od razu nas zainteresował i skłonił do otwarcia się na taki sposób komunikacji - mówi dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Aneta Szpaderska. - Panel uzupełnia nasze działania w dziedzinie konsultacji społecznych poprzez systematyczne, profesjonalne badania na dużej, reprezentatywnej grupie mieszkańców.

Zaproszenia do panelu trafią do olsztynian w połowie lutego (możliwość rejestracji od 21 stycznia). Pierwsze badanie zrealizowane zostanie jeszcze w tym kwartale.

Więcej informacji o tej inicjatywie dostępnych jest na stronie internetowej Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego pod adresem www.olsztyn.panelobywatelski.pl i w zapisie wideo dzisiejszej konferencji, który wkrótce opublikujemy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego

14-01-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl