Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Joanna Mieszczyńska | 2016-01-23 01:20 | Rozmiar tekstu: A A A
Program edukacyjny „Przywróćmy pamięć” w Gimnazjum nr 13

Warsztaty z edukatorami z Warszawy

Olsztyn24
Warsztaty z edukatorami z Warszawy (fot. G 13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W czwartek (21.01) uczniowie Gimnazjum nr 13 w Olsztynie i gościnnie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, uczestniczyli w warsztatach z edukatorami z Warszawy w związku z realizowanym programem edukacyjnym „Przywróćmy pamięć”.

W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury i religie, które dzięki pokojowemu współistnieniu stworzyły niezwykłe, wielokulturowe dziedzictwo. Śladem ich obecności są dziś nie tylko liczne zabytki architektury oraz zaniedbane cmentarze, ale także ważny wkład w rozwój kultury i sztuki polskiej. W naszym mieście możemy napotkać pozostałości życia i bytności różnych społeczności, w tym także Żydów. Chcemy razem z uczniami odkrywać to wielokulturowe dziedzictwo i przywracać pamięć o nim, bo wierzymy, że w ten sposób lepiej zrozumiemy siebie nawzajem i otaczający świat.

Obecna edycja programu realizowana jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Celem programu edukacyjnego „Przywróćmy pamięć” - realizowanego od 2005 r. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego - jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat historii i kultury Żydów oraz zachęcenie ich do przeprowadzania projektów na rzecz przywracania pamięci o społeczności żydowskiej w swojej miejscowości.
R E K L A M A
banner
Podczas warsztatów, które trwały pięć godzin, uczniowie wspólnie z edukatorami określali możliwe sposoby działania w lokalnej społeczności i prezentowania efektów swojej pracy. Na konkretnych przykładach wypracowano możliwości upubliczniania prac.

Spotkanie utrwaliła TVP 3 Olsztyn, która zaprezentuje materiał na swojej antenie oraz szkolna telewizja FROG13, która z warsztatów przygotuje film. Uczniowie miło spędzili czas przy słodkim „co nieco” ufundowanym przez organizatora.  

Grupa uczniów Gimnazjum nr 13 po lekcjach realizuje projekt „Przywróćmy pamięć” pod tytułem „Działanie nośnikiem pamięci o przeszłości". W tym roku skupiamy się na społeczności żydowskiej zamieszkałej w Olsztynie i śladach ich bytności w mieście. Analizujemy stare mapy, zdjęcia Olsztyna, odnajdujemy i utrwalamy fotograficznie dawne miejsca w dzisiejszej przestrzeni miejskiej, ale także od tego roku dbamy o cmentarz żydowski przy ul. Zyndrama z Maszkowic (przy dawnym domu przedpogrzebowym według projektu Ericha Mendelsohna).

Uczestniczyliśmy również w wydarzeniach w mieście, które są związane z tematyką wielokulturowości (Wama Film Festival, Dni Kultury Żydowskiej), zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Czekają nas jeszcze warsztaty z pracownikiem IPN i wiosenne porządki na cmentarzu żydowskim.

Joanna Mieszczyńska
Nauczycielka historii Gimnazjum  Nr 13
Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl