Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email FWM | 2016-02-01 20:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Wieczór meksykański w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Olsztyn24
 
Dyrygent z Meksyku Miguel Salmon Del Real i dwie kompozycje Silvestre Revueltas’a: „Sensemaya” i „La noche de los Mayas” sprawiły, iż piątkowy (5.02) Koncert symfoniczny będzie miał w większej swojej części charakter wieczoru meksykańskiego. Ale gdy przyjmiemy, iż wykonanie przez koncertmistrza Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Monikę Dondalską Koncertu skrzypcowego D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego odbędzie się z towarzyszeniem orkiestry pod batutą dyrygenta z Meksyku, to tytuł całego koncertu można uznać za zasadny.

Miguel Salmon Del Real jest jednym z najwszechstronniejszych i najlepiej wykształconych dyrygentów swojego pokolenia, posiadaczem dyplomów w dziedzinie dyrygentury orkiestrowej Konserwatorium w Amsterdamie, w dziedzinie kompozycji w Królewskim Konserwatorium w Hadze, dyrygentury chóralnej i orkiestrowej oraz muzykologii w Instituto Cardenal Miranda i Instituto Pontificio di Musica Sacra di Roma. Ponadto studiował sonologię i psychoakustykę w Instytucie Sonologii w Hadze, a także języki obce i przedmioty humanistyczne. W roku 2011 renomowany magazyn meksykański „Proceso” nazwał go „najwszechstronniejszym i najbardziej obiecującym z młodych dyrygentów”, a w 2012 roku – określił mianem „najwybitniejszego dyrygenta muzyki współczesnej”. Artysta jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej stanu Michoacán, wybranym na to stanowisko w ogólnonarodowym konkursie w roku 2012.

Solistka koncertu Monika Dondalska w roku 2010 ukończyła Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Vadima Brodskiego. Pochodzi z olsztyńskiej rodziny o dużych tradycjach muzycznych. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów skrzypcowych. W roku 1998 była półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Louisa Spohra w Weimarze. Artystka występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Lubelskiej, Olsztyńskiej (później Warmińsko-Mazurskiej) oraz w Białymstoku pod batutą Bogdana Olędzkiego, Romana Zielińskiego, Jerzego Salwarowskiego, Janusza Przybylskiego, Zygmunta Rycherta. W sezonie artystycznym 2009/2010 rozpoczęła pracę w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Obecnie jest jej koncertmistrzem.
R E K L A M A
banner
Silvestre Revueltas (1899–1940) należy do najwybitniejszych kompozytorów meksykańskich pierwszej połowy XX wieku. W swojej twórczości kompozytor czerpał wiele inspiracji z muzycznej tradycji meksykańskiej, nie cytując dosłownie pieśni czy tańców, lecz starając się nawiązywać do ich ducha. Jego samego nazywali współcześni „wielkim, wolnym duchem muzyki meksykańskiej”. Sensemayá to ukończona w roku 1938 kompozycja, która w efektowny sposób wprowadza słuchacza w język, stylistykę i klimat twórczości tego kompozytora. Dominującą rolę w tej kompozycji gra rytm; synkopowane dźwięki fagotu, perkusji i rogów, uporczywie powtarzane, prowadzące do finałowej kulminacji. Suita symfoniczna La noche de los Mayas (Noc Majów) ułożona została z muzyki do filmu pod tym samym tytułem, nakręconego w roku 1939. W muzyce tej, podobnie jak w wielu innych kompozycjach Revueltasa, charakterystyczne jest użycie bogatego zestawu instrumentów perkusyjnych, których dźwięki przywołują klimaty modlitw i rytuałów z zamierzchłej przeszłości.

Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego (1840-1893) powstał wiosną roku 1878. Prawykonanie koncertu odbyło się w roku 1881 w Wiedniu, a partię solową zagrał skrzypek Adolf Brodski, który po wykonaniu koncertu pisał do Piotra Czajkowskiego – Jakież to piękne! Można grać bez końca i nigdy się nie znudzi... Richter [dyrygent] chciał coś skrócić, ale nie zgodziłem się na to.

Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego – utwór początkowo oceniony przez krytykę nieprzychylnie stał się w krótkim czasie żelazną pozycją programu sal koncertowych i filarem repertuaru każdego szanującego się wirtuoza skrzypiec.

******

5 lutego 2016 (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii

Wieczór meksykański

» Miguel Salmon Del Real – dyrygent (Meksyk)
» Monika Dondalska – skrzypce
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie:

» Silvestre Revueltas – Sensemaya
» Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
- Allegro moderato – Moderato assai
- Canzonetta (Andante)
- Finale (Allegro vivacissimo)

» Silvestre Revueltas – La noche de los Mayas
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.