Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-02-07 17:39 | Rozmiar tekstu: A A A

VI Zimowa Rejza na Pola Grunwaldu w wiosennym anturażu

Olsztyn24
Uczestnicy Biathlonu Grunwaldzkiego | Więcej zdjęć »
Chociaż mamy środek kalendarzowej zimy, prawdziwie wiosenna pogoda zachęcała dziś (7.02) do rodzinnych spacerów i wypadów za miasto. Nie wszyscy jednak czekali na taką pogodę. Słońce, kilka stopni Celsjusza powyżej zera i całkowity brak śniegu mocno pokrzyżowały szyki pracownikom Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, którzy dzisiaj właśnie, na Polach Grunwaldzkich, zorganizowali VI edycję imprezy pod nazwą Zimowa Rejza na Pola Grunwaldzkie.

Zimowa rejza to impreza odwołująca się do średniowiecznych łupieżczych wypraw rycerskich. Na bezdrożach i poprzecinanych jeziorami terenach Warmii i Mazur zimowe warunki były idealne do kilkudniowych wypadów z zamków po to, by ograbić sąsiadów, zaopatrzyć własne spiżarnie oraz zapełnić stajnie i obory. Podczas rejz zdobywano też jeńców do pracy w zamkach i we wsiach należących do organizujących zimowe wypady rycerzy. I chociaż imprezy organizowane od sześciu lat na Polach Grunwaldu ze średniowiecznymi zimowymi rejzami mają niewiele wspólnego, to są doskonałą okazją do przypomnienia historii i do świetnej zabawy na łonie przyrody.

Pierwotnie w planach dzisiejszego wydarzenia był Biathlon Grunwaldzki, czyli bieg narciarski ze strzelaniem z łuku do tarczy, to brak śniegu zmusił organizatorów do zastąpienia biegu na nartach zwykłym biegiem terenowym. Na starcie organizowanego w tym roku po raz drugi Biathlonu Grunwaldzkiego stanęło czterech biegaczy i dwóch rowerzystów (w ubiegłym roku wystartowało ponad 20. narciarzy biegowych). Do przebiegnięcia mieli dwie pętle po Polach Grunwaldzkich, po 4 kilometry każda. Pętle kończyły serie trzech strzałów z łuku do tarczy. Ciekawostką jest to, że biegacze na tej ośmiokilometrowej trasie okazali się szybsi od rowerzystów.
R E K L A M A
banner
Z braku śniegu modyfikacji musiała też ulec kolejna konkurencja przygotowana na dzisiejszy dzień - Spływ Kajakowy Doliną Wielkiego Strumienia. Do tej pory tę zabawę rozgrywano w śniegowej rynnie usypanej na stoku Wzgórza Pomnikowego, którą ślizgały się kajaki. W tym roku kajaki również były, ale ciągnięte po trawie przez samochód terenowy. Planowany kulig zastąpiły natomiast przejazdy konną bryczką.

Wiosenna pogoda nie przeszkodziła jednak w rozegraniu turnieju rycerskiego na miecz i puklerz. W turnieju udział wzięło sześciu rycerzy z rycerskiej reprezentacji Warmii i Mazur. Nie było też pogodowych przeciwskazań do rozpalenia ogniska, pieczenia kiełbasy i degustacji gorącego bigosu.

- Pogoda nieco pokrzyżowała nam plany, ale dzisiejszą imprezę uważam za udaną - mówi Patryk Kozłowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Byliśmy elastyczni i zaoferowaliśmy naszym gościom ciekawe propozycje uwzględniające brak śniegu. Impreza będzie kontynuowana, więc może w przyszłym roku uda się zorganizować ją według „zimowego” scenariusza. A jeżeli śniegu znowu nie będzie, to też sobie poradzimy. Już dziś zapraszamy na VII Zimową Rejzę na Polach Grunwaldu.

Zanim jednak odbędzie się ta zimowa impreza, jeszcze w tym roku będzie wiele okazji do odwiedzenia Pól Grunwaldzkich. Już 5 marca Muzeum Bitwy pod Grunwaldem organizuje biegi terenowe ku czci żołnierzy wyklętych. Niedługo potem odbędzie się Majówka z Łukiem i Koniem, następnie impreza w ramach Nocy Muzeów, inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, Dzień Wojska Polskiego pod Grunwaldem i jesienna impreza z cyklu Jesień Średniowiecza. O szczegółach tych imprez będziemy informować na bieżąco.

Z kronikarskiego obowiązku dodamy jeszcze, że dzisiejszą imprezę na Polach Grunwaldzkich poprzedziła wczorajsza (6.02) Zimowa Rejza na Zamek w Nidzicy. W ramach tego wydarzenia na dziedzińcu nidzickiego zamku rozegrano turnieje rycerskie, wśród nich szczególnie atrakcyjne dla publiczności walki bohurtowe. Publiczność mogła też zobaczyć pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Grupy Artystycznej Signum. W nidzickiej imprezie wzięło udział blisko 80 rycerzy i osób im towarzyszących.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
VI Zimowa Rejza na Pola Grunwaldzkie (1)

07-02-2016

image galeria
VI Zimowa Rejza na Pola Grunwaldzkie (2)

07-02-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl